Tržište narkotika u Sarajevu, Bosni i Hercegovini preplavili su amfetamini, psihostimulans koji je zastupljen među mlađom i maloljetnom populacijom koja sve više eksperimentiše sa drogama, što predstavlja jedan od najvažnijih izazova za javno zdravlje i bezbjednost zajednice.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo će u srijedu predstaviti Kampanju za prevenciju i suzbijanje zloupotrebe droga u Kantonu Sarajevo, koja ima za cilj podizanje svijesti o štetnosti droge, značaju prevencije, te edukaciju mladih i šire javnosti o posljedicama zloupotrebe droga.
Ovisnička scena se značajno promijenila
Rasema Okić, subspecijalista za bolesti ovisnosti i direktorica Zavoda za bolesti ovisnosti Kantona Sarajevo u razgovoru za agenciju Anadolu ističe da je situacija, kada je u pitanju ovisnost o drogama među djecom i maloljetnicima, drugačija u odnosu na poslijeratni period.
“Poslije rata, ovisničkom scenom su zapravo dominirali ovisnici o heroinu. U bivšoj državi to je bilo tabu, u pojedinim sredinama na prstima su mogli prebrojati takve. Onda se, poslije rata, dogodila ekspanzija. Danas je scena potpuno drugačija. Ovisnika o heroinu gotovo da nema. Odnosno, ne srećemo se sa novim ovisnicima posljednjih pet do deset godina.
Oni s kojima mi danas radimo su na neki način bivši ovisnici, odnosno pacijenti koji su na opijatskoj substitucionoj terapiji, u procesu rehabilitacije, resocijalizacije, solidno stabilizirani. Naravno, i ta velika brojka koja je bila godinama pada, s obzirom na to da ljudi odlaze u inostranstvo, umiru, budući da među njima ima i starijih, prijeratnih ovisnika”, kazala je Okić.
Istakla je da su tržište narkotika u Sarajevu, ali i u širem regionu i Evropi preplavili amfetamini, sintetička droga, koji su sve više zastupljeni među mlađom populacijom.
“To je potpuno drugačija vrsta droge u odnosu na heroin. Oni su vrlo zastupljeni na tržištu, a mladima jako interesantni. Mogu biti u obliku praha, u obliku tableta… i izazivaju različite tjelesne, ali i psihičke promjene kod mladih. Mladi ih uzimaju da bi postigli zadovoljstvo, sreću, ushićenost, postali vrlo raspoloženi, euforični, omnipotentni… Ne spavaju, ne jedu dan, dva, tri… dok se potpuno ne potroše u tom psihomotornom nemiru, odnosno ekscitaciji koju je uslovio amfetamin”, pojašnjava Okić.
KOMENTARI