instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Ovo je postotak medicinskih sestara i tehničara koji su spremni da napuste Republiku Srpsku!

Ovo je postotak medicinskih sestara i tehničara koji su spremni da napuste Republiku Srpsku!

Od sredine ove godine, ponovo je aktuelan i ubrzan odlazak medicinskih sestara i tehničara iz Republike Srpske. Razlog je popuštanje mjera za zemlje zapadnog Balkana kad je riječ o ulasku u Evropsku uniju , a evidentan je i pojačan rad agencija koje omogućavaju sestrama zaposlenje u evropskim zemljama, najviše u Njemačkoj.

Potvrdio je ovo za BUKU, Mirko Šerbedžija, predsjednik strukovnofg sindikata medicinskih sestara i tehničara Republike Srpske.

„Internet platforme su prepune oglasa gdje se nudi sve samo da se posao prihvati. Zemljama EU pandemija je pokazala šta znači nedostatak medicinskog kadra, a naši ljudi su idealni. Nekoliko kolega koje lično poznajem su otišli u zadnja dva mjeseca, a ono što primjećujem jeste da se sakodnevno čuju informacije ko je sljedeći, kada i u koji grad u Njemačkoj ide“, ističe za BUKU Šerbedžija dodajući da njihova istraživanja pokazuju da je u ovom trenutku spremno da ode oko 10% medicinskih sestara i tehničara iz Republike Srpske što je više nego poražavajuće.

Razlog je, kaže, uvijek isti- male plate i neuređen sistem.

KAKO MEDICINSKE SESTRE-TEHNIČARI U BIH  VIDE SVOJU PROFESIJU?

A šta medicinske sestre-tehničari misle o statusu svoje profesije u BiH i o odlasku sa ovih prostora pokazalo je istraživanje koje je uradila Fondacija Fami, prema kojoj je čak 68 posto ispitanika u iskušenju da napusti zemlju, i to su najvećim dijelom setre i tehničari starosne dobi 18-34 godine.

Kao razlog napuštanja BiH dominiraju tri najčešća razloga nepriznavanje sestrinske profesije u zdravstvenom sektoru, niska i nekonkurentna plata, te nedostatak mogućnosti za razvoj karijere.

Kada je riječ o zadovoljstvu profesijom koju rade u svojoj zemlji na skali od 1 do 10, više od polovine ispitanika je svoje zadovoljstvo profesijom ocijenilo ocjenom 5 ili manje, što navodi na zaključak da većina medicinskih sestara-tehničara nije zadovoljna uslovima rada u svojoj zemlji.

Na kraju upitnika ispitanicima je data mogućnost da predlože šta je potrebno poboljšati ili promijeniti u sestrinskoj profesiji u BiH. Sama činjenica da je 99% ispitanika dalo svoje prijedlogedovoljno  govori da je potrebno uložiti još truda i rada da se podrži i osnaži sestrinska profesija u BiH. A ono što žele promijeniti tiče se jačanja kompetencije medicinskih sestara-tehničara kroz bolju regulativu obrazovanja, usklađivanja srednjoškolskog obrazovanja sa međunarodnim standardima, promovisanjem stručnog usavršavanja, potom provođenja sistematizacacije profesije kroz smanjenje broja administrativnih obaveza, obezbjeđenje adekvatne plate, povećanje broja medicinskih sestara-tehničara, potom njihovo uključovanje u procese donošenja odluka, kao i promovisanje sestrinske profesije u društvu.

KOMENTARI