instant fap
NaslovnicaMagazin

Pet mogućih razloga zbog kojih beba kratko spava i kako joj možete pomoći

Pet mogućih razloga zbog kojih beba kratko spava i kako joj možete pomoći

Kad beba zadrijema, roditelji dobivaju prijeko potrebno vrijeme koje mogu iskoristiti da obave neke stvari u kući ili možda čak i sami uživaju u tišini.

Dnevni san važan je za djetetov razvoj i igra presudnu ulogu u daljnjem učenju, pamćenju i rastu, ali nažalost mnoge bebe bore se s kratkim i nepredvidivim spavanjem, zbog čega se roditelji mogu osjećati frustrirano.

Novorođenčad u dobi do 3. mjeseca treba od 14 do 17 sati sna u danu, dok bi od 4. mjeseca do godine dana bebe trebale spavati od 12 do 15 sati dnevno. Evo nekoliko razloga zbog kojih možda to ne ostvaruju.

Okruženje koje ne potiče san

Bebina soba mora biti tamna i tiha za svako dnevno spavanje i noćni san.

Mrak pomaže održati okruženje mirnim, pa se tokom dana preporučuje upotreba zatamnjenih zastora kako biste blokirali prirodno svjetlo. To će također pomoći ako se vaša beba ujutro rano budi.

Pretjeran umor

Većina se vodi logikom da što duže drže bebu budnom, to će ona biti umornija i prije zaspati, ali to je jedan od najvećih mitova. Bebe se lako premore kad se drže budnima duže nego što mogu podnijeti te tada najčešće jako kratko spavaju.

Ovo su rasponi budnosti djeteta koje preporučuju stručnjaci za svaku dobnu skupinu:

0 – 3 mjeseca: 60 do 90 minuta

4 – 6 mjeseci: 2 do 2.5 sati

7 – 9 mjeseci: 2 do 3.5 sati

10 do 15 mjeseci: 2.5 do 4 sata

16 do 18 mjeseci: 4 do 5.5 sati

Beba nije u stanju povezati cikluse spavanja

Za bebe mlađe od godine ciklusi spavanja su između 40 i 45 minuta. No postoji nekoliko načina kako možete pomoći svojoj bebi da nauči prelaziti iz jednog ciklusa spavanja u drugi. Jedan od načina je da držite bebu na rukama kako biste joj produžili spavanje. I ne, to neće stvoriti lošu naviku sve dok se radi povremeno.

Druga mogućnost je da nježno probudite svoju bebu prije negoli se sama probudi, gurkajući joj usnicu ili gladeći je po glavi, a kad se počne komešati, možete je odmah smiriti i ponovo uspavati. Iako ovo ne djeluje kod svake bebe, u mnogim situacijama može biti učinkovito.

Ne može se sama umiriti

Normalno je da se bebe često uznemiruju tokom dnevnog spavanja i tokom noći, posebno kad izađu iz ciklusa spavanja. Bebe koje se znaju same umiriti mogu ponovno zaspati nakon djelomičnog ili čak potpunog buđenja. Ako vaše dijete to ne može, nemojte ga podizati iz krevetića. Pomazite ga po ruci, leđima ili mu zamijenite dudu. To će omogućiti bebi da se umiri te će svakodnevnim vježbanjem početi shvaćati koncept samosmirivanja.

Neudobno joj je

Kao i odraslima, i bebama tokom spavanja može postati neudobno. Mogu zaglaviti u nezgodnom položaju, može im biti prehladno ili prevruće.

Sasvim je u redu intervenirati kako biste svojoj bebi pomogli da se osjeća udobno, a kada utvrdite da je u redu, napustite sobu kako biste joj omogućili duži san.

KOMENTARI