instant fap
NaslovnicaSanski Most

Posjeta srednjoškolaca iz Švedske

Posjeta srednjoškolaca iz Švedske

Grupa od pestnaest srednjoškolaca iz Švedske sa svojim profesorima je u sklopu višednevne posjete Bosni i Hercegovini, nakon Sarajeva, Srebrenice i Mostara dva dana  boravila i u općini Sanski Most.

Cilj posjete je upoznavanje sa ratnim dešavanjima i stradanjima bošnjačkog i hrvatskog stanovništva na ovom području. U Sanskom Mostu su obišli spomen obilježje na Trgu ljiljana podignuto u znak sjećanja na 721 ubijenog stanovnika ove općine. Zatim su posjetili harem Hamzibegove džamije, gdje ih je glavni sanski imam Husein efendija Kovačević upoznao sa agresijom na Sanski Most, u kojem su tokom rata počinjeni brojni zločini, izvršeno etničko čišćenje i urbicid nad vjerskim objektima. Potom je upriličena i posjeta Hegića kući u Muhićima, gdje ih je stanovnik ovog naselja Fikret Muhić upoznao sa izvšenim prvim zločinom u Sanskom Mostu kada je u podrumu ove kuće ubijeno devet nedužnih civila. Grupa srednjoškolaca iz Švedske u ovom zločinu je opširnije saznala od jedinog preživjelog svjedoka Vezire Vojniković, koja danas boravi u staračkom domu i svjedok je Suda BiH na suđenju Predragu Prošiću koji se sumnjiči da je počino ovaj zločin.

Posjećena je i Gradska dvorana, koja je 1992. goidine bila logor za hiljade sanskih Bošnjaka i Hrvata, a koji su sa ovog mjesta odvedeni u zloglasni logor Manjača. Švedski srednjoškolci su posjetili Sanski Most zahvaljujući Sanjanki Suadi Talić, koja danas živi i radi u ovoj zemlji i koja je u svome rodnom gradu prošla kroz ratne strahote.   Ona naglašava da je ovo je treća godina kako mladići i djevojke iz Švedske dolaze u posjetu našoj zemlji i pokušava  se  proći djelimično put rata u Bosni i Hercegovini.
„Povod  našeg dolaska su saznanja o ratnim dešavanjima i stradanjima koja su se desila u periodu između 1992. do 95. godine. Posjeta će rezultirati jedan zajednički rad koji će ovi učenici pripremiti i 24. januara naredne godine prezentirati svojim sugrađanima. Tako će stanovništvo grada u kojem živim imati priliku da dobije jednu sliku o dešavanjima u Bosni i Hercegovini i što je najbitnije, kako je sve to doživio obični narod“, kaže Talić. Ona dodaje da se grad iz kojeg dolaze zove Hinskong i pokušava se uporediti sa Sanskim Mostom kroz jedan sportski objekat.
„Obišli smo sportsku dvoranu u kojoj su bili zatočeni naši najbliži. Mnoge od nas u Sanskom Mostu prije rata za to mjesto vjerovatno vežu nezaboravne uspomene,  tu smo doživjeli lijepe trenutke, prve koncerte, ali i prve ljubavi. Takva slična dvorana danas postoji i u gradu iz  kojeg dolazimo. Želimo da učenici u poređenju ta dva grada sebi dočaraju sliku kako se genocid može svagdje desiti i da smo mi samo rođeni u pogrešno vrijeme i na pogrešnom mjestu i da su to mogli čak biti i oni ili njihovi pradjedovi“ kaže Talić.
Već treću godinu učenike iz Švedske vodi profesorica Anna Hellerstedt, koja naglašava da sve što je saznala za nju ostavlja snažne utiske.
„Ovdje dolazim treći put i sve doživljavam jako i osjećajno. Svake godine dobijem neku novu kockicu koju mogu složiti i pokušavam da razumijem nešto što je veoma interesantno i teško razumjeti, te nadam se da ću jednom dobiti cijelu sliku o svemu što se desilo u Bosni i Hercegovini“, kaže profesorica Hellerstedt.

Ona na kraju ističe, da u srednjoj školi u kojoj radi i u svome gradu poznaje još mnogo omadine, ali i odraslih sugrađana koji su izrazili želju  da posjete Bosnu i Herceegovinu.

 

KOMENTARI