instant fap
NaslovnicaSanski Mostslajder

Pretopla zima: Viroze bujaju, bude se krpelji, cvjetaju voćke…

Pretopla zima: Viroze bujaju, bude se krpelji, cvjetaju voćke…

Prevrtljivo vrijeme ovih dana napunilo je ambulante. Visoke temperature u ovo doba godine pomažu razmnožavanju mnogih virusa i bakterija, a na ruku nam ne ide ni loše raspoloženje što možemo vidjeti iz bioprognoze.

I inače su za januar tipične zimske respiratorne viroze koje uzrokuju različiti virusi, a koji najviše ”kose” malu djecu i starije osobe. No, ovakvo neuobičajeno toplo vrijeme za ovo doba godine s dosta vlage pogoduje kardiovaskularnim bolestima i bronhitisu.

Simptomi viroza (grlobolja, kašalj, povišena temperatura, curenje iz nosa) mogu trajati nekoliko dana, a uz tople napitke, prehranu bogatu vitaminima viroza se najčešće možemo riješiti i bez odlaska doktoru.

SIMPTOMI PREHLADE

– Sezonski grip: najčešće počinje iznenadnom jezom i visokom temperaturom, malaksalošću i bolovima u mišićima, a mogu da se jave i glavobolja, umor, gubitak apetita. Simptomi su slični prehladi, ali su mnogo jače izraženi i naglo se ispoljavaju.

– Prehlada: kijavica, zapušen nos, suzenje očiju, crvenilo ždrijela, kašalj, malaksalost, temperatura može da bude blago povišena ili normalna.

– Preporuka: i za grip i za prehladu po potrebi treba uzimati preparate za skidanje temperature, piti dosta tečnosti, najbolje toplih napitaka, i uzimati što više vitamina iz svežeg voća i povrća da bi se ojačao imunitet. Mirovanje ubrzava oporavak a obavezno je za trudnice, starije osobe i hronične bolesnike. Ljekari kažu da bi trebalo odležati sedam dana.

POLJOPRIVREDA

Rekordno visoke temperature za ovo doba godine zadale su glavobolje ratarima i voćarima, koji strahuju za urod ozimih žita i pojedinih vrsta voćki. Poljoprivrednici naglašavaju da bi usjevi ove godine, ako kiše i snijega ne bude u februaru ili martu, mogli da budu osuđeni na propast

Ističu da visoke temperature i suvo vrijeme, koji su zabilježeni posljednjih dana, nikako ne pogoduju ozimim žitima, posebno u fazi kada im je voda najpotrebnija.

Zbog visokih temperatura probudili su se krpelji i buhe, koji bi u ovo vrijeme trebali spavati zimski san. No, naravno zbog proljetnog ugođaja oni su opet u akciji. Inače, njihova sezona trebala bi započeti tek u martu.

PROGNOZA

Prema tvrdnjama meteorologa, u narednim danima biće oblačno s kišom, dok nas krajem januara očekuju velike snježne padavine.

U u Bosni i Hercegovini biće oblačno vrijeme sa kišom. Više padavina u Hercegovini, očekuje se između 20 i 40 litara po metru kvadratnom. Na planinama će padati i snijeg. Vjetar slab sjevernog smjera. Jutarnja temperatura vazduha između 3 i 7 °C, na jugu Hercegovine od 6 do 10 °C. Najviša dnevna temperatura vazduha većinom između 6 i 11 °C, jugu Hercegovine od 8 do 12 °C.

U četvrtak u Bosni i Hercegovini umjereno do pretežno oblačno vrijeme. U jutarnjim satima po kotlinama u Bosni će biti magle. Vjetar slab istočnog i jugoistočnog smjera. Jutarnja temperatura vazduha većinom između – 2 i 2 °C, na jugu Hercegovine od 3 do 7 °C. Najviša dnevna temperatura vazduha između 5 i 11 °C, na jugu Hercegovine od 8 do 12 °C.

U petak u Bosni i Hercegovini se očekuje postepeno naoblačenje. U jutarnjim satima po kotlinama u Bosni će biti magle. Vjetar slab do umjerene jačine južnog i jugoistočnog smjera. Jutarnja temperatura vazduha između – 2 i 3 °C, na jugu Hercegovine od 3 do 7 °C. Najviša dnevna temperatura vazduha između 7 i 12 °C, na jugu Hercegovine od 11 do 15 °C.

BIOPROGNOZA

Pogoršanje vremenskih prilika praćeno povećanom naoblakom i padavinama, kod hroničnih bolesnika i meteoropata danas će uzrokovati jačanje tegoba. Moguće su reakcije na vrijeme u vidu reumatskih bolova, gastroenteroloških tegoba i nesanice. Opšta slika će biti lošija u južnim i zapadnim dijelovima zemlje.

Tmurno vrijeme uz padavine i niže temperature negativno će djelovati na osjetljive osobe. Moguće su reakcije na promjenu poput glavobolje, reumatskih bolova, bolova na mjestima ozljeda i nesanice. Hronični bolesnici, naročito osobe sa kardiovaskularnim problemima, trebaju biti oprezniji i reducirati kretanje na otvorenom.

KOMENTARI