instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Prilika za BiH – 100 milijardi dolara godišnje od 2020.godine za borbu protiv klimatskih promjena

Prilika za BiH – 100 milijardi dolara godišnje od 2020.godine za borbu protiv klimatskih promjena

Globalnim klimatskim sporazumom potpisanim prošle sedmice u Parizu na COP21 razvijene zemlje su se obvezale da će pomoći zemljama u razvoju u borbi protiv klimatskih promjena, odnosno globalnog zagrijavanja – izjavio je za Fenu voditelj projekata Ceteora d.o.o. Sarajevo Nihad Harbaš.

Tako će, kako je dodao, u prvom redu najviše koristi imati najsiromašnije zemlje, koje imaju najmanje sredstava za borbu protiv globalnog zagrijavanja. Pomoć zemljama u razvoju trebalo da bi da bude oko 100 milijardi dolara godišnje od 2020. godine, kada sporazum stupa na snagu.

Poznato je da su najveći uzročnici globalnog zagrijavanja upravo razvijene zemlje kroz spaljivanje fosilnih goriva u razne svrhe, tako da će i sam fokus ublažavanja klimatskih promjena biti najviše usmjeren u tom pravcu putem različitih mehanizama ublažavanja, odnosno postepenog prijenosa s fosilnih (neobnovljivih) na obnovljive izvore energije i energijsku efikasnost.

– Ovo je prilika za Bosnu i Hercegovinu da pravovremeno reaguje, stvori povoljnu klimu za ulaganje, identifikuje potencijalne finansijske i regulacione mehanizame, te kao država omogući određene pogodnosti u vidu brze i jednostavnije procedure odobravanja i realizacije projekata da bi se interes za investiranjem povećao – kazao je Harbaš.

Naveo je da se samo putem investicija može podstaknuti tehnološki i poduzetnički razvoj zemlje, smanjenje odliva deviznih sredstava, manja ovisnost o uvoznim energentima, povećanje sigurnosti u snabdijevanju energijom, te u krajnoj liniji zapošljavanje domaće radne snage.

– Ukoliko i ovaj put država zakaže, kao što se to desilo s mehanizmom čistog razvoja (CDM), gdje je registrovano samo pet projekata od kojih niti jedan još nije realizovan, finansijska sredstva će biti preusmjerena u druge države kao što je to bio slučaj i sa CDM-om. Samo ovim mehanizmom u svijetu je registrovano oko 7.700 projekata, odnosno više od 1,5 milijardi izdatih CER-ova u vrijednosti oko 15 milijardi eura. BiH nije dobila niti 50 centi – kazao je Harbaš.

Po njegovim riječima, svi nivoi vlasti u BiH moraju raditi na stvaranju povoljne klime za investirianje, a samim tim i privlačenje investitora, odnosno povlačenje međunarodnih sredstava za realizaciju projekata koji doprinose očuvanju klime na planeti, gdje se prije svega ističu oblasti energijske efikasnost i obnovljivih izvora energije koji, konkretno u slučaju BiH, mogu doprinijeti razvoju privrede i težiti ka održivom razvoju Zemlje.

KOMENTARI