instant fap
NaslovnicaPozitivne priče

Roman “Nerminina šansa” / Dina Greenberg: Nisam mogla podnijeti da budem samo posmatrač svega što se u ratu dešavalo u BiH

Roman “Nerminina šansa” / Dina Greenberg: Nisam mogla podnijeti da budem samo posmatrač svega što se u ratu dešavalo u BiH

Glavna junakinja Dinine knjige je Nermina, mlada žena, studentkinja medicine, porijeklom iz sekularne muslimanske porodice

Dr. Aida Ibričević je istraživačica i konsultantica iz oblasti migracijskih i dijasporskih studija. Živi i radi u Sarajevu, a spoljna je saradnica sa Migration Center na Peace Research Institute (PRIO) u Oslu, Norveška. BiH dijasporske diskusije direktno u Vašem inboxu na www.aidaibricevic.com

PRIČA KOJA ČEKA SKORO TRI DECENIJE 

U proljeće 1992. godine, kada je počelo izvještavanje o ratu u Bosni i Hercegovini, Dina Greenberg nije mogla skloniti pogled. Gledala je vijesti i bilježila dešavanja, odlučna da pronađe način da ispriča priču o ratnim zločinima u Bosni i Hercegovini. Priča koju je htjela pripovijedati se stvarala od samog početka rata, a skoro tri decenije kasnije, imamo roman “Nerminina šansa”, sa 29. oktobrom kao zvaničnim datumom izdavanja.

– Jednostavno nisam mogla podnijeti da budem samo posmatrač svega što se dešava. Gledala sam vijesti i zapisivala, zaprepaštena onim čemu sam svjedočila preko TV ekrana. Znala sam da ću kasnije nešto učiniti sa svim svojim bilješkama. Na kraju sam napisala kratku priču i pročitala je svojim kolegama u Rittenhouse Writers’ Group, jednom zaista odličnom društvu pisaca u Filadelfiji. Kad sam pročitala svoju priču, većina komentara je odzvanjala sljedećom porukom: “Ovo je sjajna priča, ali zaista moraš napisati knjigu!” Tako sam odlučila dalje razvijati svoju priču i napisati roman, na ovaj način Dina objašnjava šta ju je inspirisalo da napiše “Nermininu šansu”.

image

NIKAD VIŠE!

Glavna junakinja Dinine knjige je Nermina, mlada žena, studentkinja medicine, porijeklom iz sekularne muslimanske porodice.

– Kad sam saznala da postoji veliki broj Bošnjaka koji su sekularno orijentisani – posebno u glavnom gradu Sarajevu – shvatila sam koliko je Nerminino životno iskustvo slično životima mnogih američkih Jevreja. Također, najvažnija je ideja da je jevrejsko iskustvo obilježeno porukom “Nikad više!” nakon holokausta, a ipak vidimo da se slične vrste zločina čine iznova i iznova, kao što se to dešavalo i u BiH. Teško mi je odvojiti istoriju moje porodice i naše jevrejstvo od moje perspektive na priču koju pripovijedam u knjizi, objašnjava Greenberg.

NERMININO PUTOVANJE IZ OPKOLJENOG SARAJEVA U SAD

Dina je željela da glavni lik njenog romana bude jednostavno razumljiv širokoj američkoj publici, ali da je istovremeno ukorijenjen u bosanskohercegovačkoj stvarnosti.

– U vrijeme dok sam se pripremala za pisanje svoje knjige, radila sam na Univerzitetu u Pennsylvaniji i imala sam pristup mnogim akademskim, recenziranim člancima i drugim izvorima koji su vjerodostojno dokumentovali rat u BiH. Sprovela sam opsežno istraživanje, ali, nažalost, još uvijek nisam imala priliku posjetiti Bosnu. Zrinka Bralo, bivša novinarka iz Sarajeva, a sada izvršna direktorica nevladine organizacije Migrants Organize, pomogla je kako bi priča zadržala sve svoje autentične elemente. Zrinka je bila tako velikodušna u objašnjavanju detalja o tome šta se zapravo događalo i kakav je rat zaista bio za obične građane Sarajeva. Ona je pomogla da meni postane potpuno jasno ko je moja protagonistkinja, objašnjava Dina.

Priča o Nermini počinje u ratnom Sarajevu i prati njeno putovanje u Sjedinjene Države…

OSTATAK TEKSTA PROČITAJTE OVDJE.

KOMENTARI