Sarajevo na Koševu odigralo 0:0 s Manchester Unitedom

Na današnji dan prije 45 godina na našem najvećem stadionu gostovao je slavni engleski klub Manchester United. U sezoni 1966/67. Bordo tim je osvojio prvu titulu u svojoj historiji. Pobjedom nad Čelikom, u posljednjem kolu, Sarajevo je definitivno krunisalo svoja višemjesečna nastojanja da bude na tronu. Izabranici Miroslava Brozovića bili su lideri dvadeset i pet kola, te su mnogi relevantni nogometni stručnjaci nakon završetka prvenstva utvrdili da je Sarajevo, pomalo iznenađujuće, ali apsolutno zasluženo, dotaklo vrh.

Uslijedilo je takmičenje u evropskoj klupskoj eliti (tadašnjem Kupu evropskih fudbalskih šampiona), gdje je prvi protivnik bio Olympiakos Nicosia. Sarajevo ih je eliminisalo bez velikih problema. Naredna prepreka bio je tim sa Old Trafforda, koji je do tada sakupio sedam naslova prvaka Engleske. Prvi dvoboj odigran je na Koševu 15. novembra 1967. Bilo je prisutno blizu 45 hiljada gledalaca i mnogi pamte nezaboravnu atmosferu.

Koševo je bilo krcato

Za tim sa Koševa tada su nastupali: Muftić, Fazlagić (kapiten), Blažević, Jesenković, Vujović, Bajić, Prodanović, Šiljkut, Musemić, Prljača i Antić.

Izvještači su zapisali da se Koševo počelo puniti dva sata prije početka meča. Kako se približavala utakmica, okolni prilazi stadionu bili su potpuno zakrčeni. Kada je italijanski sudija dao znak za početak meča, Bordo tim imao je nevjerovatnu podršku sa tribina.

Vahidin Musemić izveo je početni udarac. Prvu ozbiljniju priliku imao je domaći tim u 7. minuti. Sa deset metara šutirao je Antić, ali nije bio precizan. Sedam minuta kasnije u jednoj izglednoj prilici nisu se najbolje snašli Musemić i Prodanović. S druge strane, Charlton i Best su iz kontranapada prijetili Muftiću.

Poništen regularan gol

Sporni moment desio se u 26. minuti. Musemić je dobro šutirao, Stepney, čuvar mreže Engleza, je slabo reagovao. Lopta mu je ispala i otkotrljala se prema mreži. Golman Uniteda ponovo se bacio i uhvatio loptu, koja je, prema izvještajima medija, nekoliko centimetara prešla gol liniju. Domaći nogometaši su oštro protestovali, ali sudija je pokazao da se igra nastavi. U 29. minuti Sarajevo je ostalo sa igračem manje, jer je igru napustio Prodanović.

“Dobro se sjećam da smo na Koševu prezentirali sjajnu predstavu i da smo igrali sa igračem manje, jer je Boško Prodanović zadobio povredu, a nije bilo mogućnosti izmjene. Samo je statirao na travnjaku”, izjavio je u jednom od intervjua za naš portal Fuad Muzurović, nekadašnji nogometaš tima sa Koševa.

Stepney odlično branio

Bordo tim je i u drugom poluvremenu, iako sa igračem manje, stvorio nekoliko izglednih prilika. Ipak, mreže se ostale netaknute.

Prilike koje su imali Prljača, Musemić, Šiljkut i Fazlagić nisu realizirane. Odlično je branio golman gostiju Stepney, koji je bio jedan od najzapaženijih pojedinaca meča. On je najzaslužniji što je slavni Manchester United Koševo napustio neporažen.

U uzvratnoj utakmici, koja je 29. novembra odigran na Old Traffordu, Englezi su slavili 2:1 i plasirali se dalje. Te sezone postal su prvaci Starog kontinenta.