instant fap
Naslovnicainmedia danas

Sezona za pčelare nije dobro počela

Sezona za pčelare nije dobro počela

Proljetni period u kojem cvjeta najveći broj medonosnog bilja okarakterisale su izuzetno nepovoljne vremenske prilike.

Zbog velikog broja kišovitih dana i niskih temperatura koje su obilježile protekli period, pčelari se već na početku pčelarske sezone ne mogu nadati značajnijim prinosima.

Pčelarska godina je krenula dobro, sa cvjetanjem i beharanjem, što je pogodovalo za kvalitetno razvijanje pčelinjih društava. Međutim, prilikom cvjetanja bagrema došao je period kiše i hladnoće, što je uticalo na smanjen rad pčela i unos meda u košnice, tako da mnogi pčelari ove godine očekuju vrlo male količine bagremovog meda.

Za pčelare bagrem je jedna od najvažnijih medonosnih biljaka, a maj je mesec bagremove paše, i većina radova na pčelinjaku je sada povezana sa tim aktivnostima.

U posljednjih nekoliko dana, kada je bagrem bio u punom cvatu, zbog promjenjivog proljetnog perioda, pale su obilne kiše, a temperatura se spustila čak do jednocifrenih brojki, što se već na početku sezone negativno može odraziti na cjelokupnu pčelarsku proizvodnju. Prema riječima Asmira Lišančića, predsjednika udruženja pčelara „Sana med“ iz Sanskog Mosta, isti slučaj se ponavlja skoro svake godine, tako da će prema prvim procjenama prinosi u pčelarstvu biti veoma loši, pogotovo što se tiče bagremovog meda.

Za pčelare bagremova paša je izuzetno bitan faktor ukupnog privređivanja u ovoj grani poljoprivrede, jer bez optimalnog prinosa meda u ovom periodu pčelarske sezone, teško je očekivati dobre rezultate do kraja godine. Ipak, Lišančić očekuje da će u narednom periodu doći do poboljšanja vremenskih prilika, pogotovo za vrijeme cvjetanja lipe i kestena, što bi mogao biti spas za pčelare.

Gorući problem s kojim se posljednjih godina suočavaju pčelari kao i brojni poljoprivrednici su „negativni klimatski uticaji“. Kao rezultat toga imamo da se pčelarstvo i proizvodnja meda na ovim prostorima suočava s velikim gubicima, zbog čega značajan broj pčelara odustaje od proizvodnje ili je smanjuje, tako da je i na tržištu prisutno sve manje domaćeg meda.

KOMENTARI