instant fap
NaslovnicaLokalne temeOstalo

SJEĆANJE NA KERATERM IMA KO DA ČUVA

SJEĆANJE NA KERATERM IMA KO DA ČUVA

Slova na spomen ploči u “Keratermu” ponovo su dobila boju. Boju sasušene krvi na bijelom kamenu. Aktivisti prijedorskog Centra za mlade “Kvart” danas su obnovili natpis, očistili ploču i uredili okolni teren.

Ovo su dani kada porodice žrtava i preživjeli logoraši obilaze to tužno mjesto u većem broju. Uskoro će i 24.juli, dan kada se održava velika komemoracija u pomen najvećeg zločina u tom logoru – masakr u prostoriji broj tri. Ideju da ploču urede i natpis obnove, aktivisti u “Kvartu” dobili su prilikom nedavne organizacije omladinskog kampa Kozarac. Svake godine učesnici tog kampa kao dio programa imaju i posjetu bivšem logoru Keraterm. Natpis na ploči je bio teško čitljiv jer je boje potpuno nestalo u uklesanim slovima.

Spomen ploča na prostoru nekadašnjeg logora Keraterm podignuta je 2003.godine, na dan glavne godišnje komemoracije 24.jula. Vlasnici tog prostora nisu dozvoljavali postavljanje ploče. Prijetili su da će na zakazani dan zatvoriti kapiju i onemogućiti ulazak u krug tvornice. Negodovali su i iz Saveza logoraša Republike Srpske, oni su najavljivali da će doći i fizički onemogućiti podizanje ploče. Lokalna televizija iz Sanskog Mosta širila je dezinformacije i izazivala strah kod učesnika komemoracije.

Kapije “Keraterma” su tog dana ipak bile širom otvorene i niko nije ometao postavljanje ploče. Prvobitni strah kod učesnika komemoracije ubrzo je bio prevladan, složne ruke su kopale temelje, zamijesile beton i ploča je postavljena u betonske stope da tu i ostane. Njene dimenzije su skromne i trebala je biti privremeno rješenje do izgradnje većeg spomenika, ali je vremenom sama po sebi postala značajna. Ona predstavlja to vrijeme kada su se pomjerale granice i kada su aktivisti za ljudska prava odmjeravali snagu sa vlastima i policijom. Nažalost, granice su tu i ostale. Do danas niti jedan drugi logor na prostoru Republike Srspke nije obilježen. Spomen ploča u Keratermu je bila prva i zadnja podignuta u tom entitetu na mjestu bivšeg logora.

Još je veći značaj ploče u samom njenom tekstu. U jednom UNDP-ovom istraživanju ploča u Keratermu je navedena kao jedan od pozitivnijih primjera memorijalizacije u Bosni i Hercegovini. Tekst ploče nema vrijednosni sud i ima ljudski a ne nacionalni pristup prema žrtvama i zločinima u tom logorima. Na ploči se niti kroz tekst niti kroz simbole ne ističu vjerski ni nacionalni identiteti. Razloga za to je bilo više, činjenice o logoru su bile jasne i detaljno obrazložene u presudama ICTY-a a u samom logoru su ubijani pripadnici sva tri naroda, kao i pripadnici nekih manjina.

Ploča za 14 godina svog postojanja nikada nije oskrnavljena čak postoje brojni primjeri kada su se i prijedorske vlasti hvalile (ili branile) tom spomen pločom u Keratermu. Današnja akcija Centra za mlade “Kvart” daje nadu da će sjećanje na vrijeme logora u Prijedoru opstati i onda kada više ne bude preživjelih logoraša da o tome svjedoče. Hvala im!

 

KOMENTARI