instant fap
NaslovnicaBiH

Sporazum SDP – SNSD: Osiguranje moći Lagumdžiji i Dodiku

Sporazum SDP – SNSD: Osiguranje moći Lagumdžiji i Dodiku

Ovo je za Oslobođenje rekao Vedran Hadžović, bivši član Centralne izborne komisije BiH, povodom najavljenog skorog upućivanja u parlamentarnu proceduru izmjena i dopuna četiri zakona (planirana izmjena ukupno osam zakonskih rješenja): zakona o državnoj službi u institucijama BiH, VSTV-u, sukobu interesa i Izbornog zakona BiH.
On je naveo kako su ponuđena zakonska rješenja koja se nalaze na razmatranju u Vijeću ministara BiH projekti retrogradni i štetni po razvoj društva i države.

Izbor poslušnika

– Ponuđena rješenja udaljavaju BiH od ispunjavanja uvjeta neophodnih za podnošenje kredibilne aplikacije za članstvo u EU i u odnosu na trenutno stanje predstavljaju krupan korak unazad. Ovim SDP i SNSD, uz podršku partnera (HDZBiH, HDZ 1990, SDS i SBB), skupo plaćaju ostanak na vlasti, a Lagumdžija i Dodik osiguravaju političku i ekonomsku moć i materijalno bogatstvo za sebe i svoje stranačke elite. Time se potvrđuje stranačkokratski sistem kojim država i društvo postaju taoci političkih vođa, upozorio je Hadžović.

To potvrđuju predložene izmjene Izbornog zakona BiH koje, cijeni Hadžović, uvode zatvorene kandidacijske liste, čime će čelnici stranaka birati poslušnike umjesto da birači odlučuju o tome kome od kandidata će davati povjerenje. Uz to, predviđeno je da članove općinskih izbornih komisija (OIK) ubuduće, bez prethodne saglasnosti CIK-a, imenuju i smjenjuju vladajuće stranke, što bi otvorilo prostor za zamjenu nepodobnih podobnim.

– Smanjivanje mandata sa sedam na pet godina, otvara prostor za zamjenu nekoliko stotina članova OIK-a do narednih izbora. Osim toga, OIK bi umjesto CIK-a vodio i kontrolisao izbore i biračke odbore otvarajući prostor za nekontrolisani izborni inženjering. CIK-u BiH i Glavnom centru za brojanje glasova, najsnažnijim instrumentima u otkrivanju izbornih prevara, ukida se kontrola cjelokupnog izbornog procesa. Umjesto demokratizacije i eliminacije slabih tačaka u izbornom procesu na koje ozbiljno ukazuje struka, odabran je suprotan proces, cijeni Hadžović.

On navodi da je samo na posljednjim, lokalnim izborima, otkriveno više od 100 pokušaja izbornih prevara, a da je na prethodnim, općim 2010, zbog istih radnji sankcionirano oko 200 članova biračkih odbora.

Suđenje kadiji

Izmjenama antikorupcionog Zakona o sukobu interesa u institucijama vlasti BiH, kojim se nadležnosti CIK-a BiH prebacuju na parlamentarno tijelo sastavljeno od po dva zastupnika iz pozicije i opozicije i tri predstavnika iz reda uglednih javnih radnika, cijeni Hadžović, proširuje se narodna izreka kadija te tuži, kadija ti sudi sa “kadiji se sudi”.

– Umjesto jačanja javne odgovornosti i pooštravanja kazni, ukida se sankcija nepodobnosti kandidovanja, uz postojanje simbolične novčane kazne do 10.000 KM, koja se može izbjeći ukoliko se u određenom roku sukob otkloni. Isti koncept stoga slijedit će entiteti i distrikt Brčko, upozorava Hadžović.

Veoma opasnim on smatra i predložene izmjene Zakona o državnoj službi u institucijama BiH, kojim se mandati rukovodećih službenika vežu za one izabranih i imenovanih dužnosnika i predviđaju brojne kratice za zamjenu državnih službenika stranački podobnim.

– To možemo ocijeniti kao politizaciju državne uprave uvođenjem političke kontrole. Cilj je da državni službenici više ne budu profesionalni, nezavisni i samostalni, što je i bio cilj dosadašnje reforme uprave, već i stranački pogodne osobe, naglašava Hadžović.

Cijeni kako je nužno osigurati da se prije upućivanja u proceduru o svim zakonskim prijedlozima obavi javna rasprava.

I pravosuđe pod partijskom kontrolom

Izmjenama Zakona o VSTV-u BiH, kojim se predviđa da tužioce na svim nivoima imenuju zakonodavna tijela na prijedlog vlada i sa liste koju utvrdi Visoko sudsko i tužilačko vijeće, nezavisno pravosuđe i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala stavljaju se, cijeni Hadžović, pod kontrolu vladajućih političkih stranaka, te poništava ostvareni napredak u proteklim reformama.

– Kad se ovi prijedlozi stave u trenutačni politički kontekst i motivaciju koja stoji iza toga, a posebno ulogu koju tužilaštvo ima u istražnom i sudskom postupku, stvari postaju prilično jasnije, naglašava Hadžović.

KOMENTARI