Uklanjanje mrlja zna biti frustirajuće, naročito ukoliko ih se želite odmah riješiti. Navedene korake nipošto ne biste trebali činiti jer otežavaju proces čišćenja.
U svakom trenutku se trudite razmisliti o tome kakve će biti posljedice.
Ne čekajte
Što duže ostavite mrlju da se stvrdne, to će vam čišćenje biti komplikovanije. Djelujte brzo kako biste uštedjeli vrijeme i povećali šanse za potpuno uklanjanje.
Nemojte trljati presvlake, tepihe i tkanine
Ne samo da ćete dodatno “utisnuti” mrlju, već biste mogli oštetiti materijal i možda čak stvoriti dovoljno topline da se ona hemijskim putem spoji s materijalom. Uvijek tapkajte nježnim pokretima.
Ne trljajte tvrde površine
Površine poput nehrđajućeg čelika, mramora, drveta i većine ugradbenih ploča su osjetljive. Ako se mrlja ne može ukloniti uz pomoć peškira ili spužvom, namočite je sredstvom za čišćenje i sačekajte da se olabavi.
Nemojte čistiti od sredine
Nikada ne počinjite čistiti od sredine jer možete proširiti mrlju. Krenite od krajeva i čistite prema unutra.
Abrazivna sredstva ne koristite odmah
Rizikovat ćete oštećenje materijala, a svakako bi u svoj dom trebali unositi što manje potencijalno opasnih hemikalija. Blagi deterdžent u kombinaciji s vodom uklonit će većinu mrlja.
Ne čistite toplom vodom
Topla voda može promijeniti strukturu mrlje na način da je “veže” za površinu. Radije koristite hladnu ili mlaku vodu.
Upute nemojte zanemarivati
Uvijek pročitajte upute i upozorenja napisana na pakovanju sredstva za čišćenje. Pogrešnim koracima možete nanijeti dodatnu štetu.
Ne zaboravite isprobati sredstvo
Mnoga sredstva za čišćenje mogu dodatno pogoršati mrlju. Prvo ga testirajte na “neupadljivom” mjestu. Ukoliko vam se rezultat svidi, oprezno pređite na uklanjanje ostatka mrlje.
KOMENTARI