instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Stranke od izbora napustilo 39 poslanika: SDP-u i SBiH odlazi raja u DF i SDA

Stranke od izbora napustilo 39 poslanika: SDP-u i SBiH odlazi raja u DF i SDA

Od dodjele mandata, nakon općih izbora 2010. do sada, ukupno 39 poslanika – četiri na entitetskom nivou i čak 35 u kantonalnim skupštinama – napustilo je svoje političke stranke.

Analiza Oslobođenja pokazuje da je najviše poslanika, po sedam, istupilo u Sarajevskom i Unsko-sanskom, šest u Srednjobosanskom, po pet u Bosanskopodrinjskom i Tuzlanskom, četiri u Posavskom, jedan Zeničko-dobojskom, dok u Hercegovačko-neretvanskom, Zapadnohercegovačkom i Livanjskom kantonu nije bilo izmjena po klubovima i strankama. Tri poslanika napustila su klubove i svoje stranke u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH, a jedan u Narodnoj skupštini RS-a.

Posmatrano po strankama, najviše poslanika, čak 11, napustilo je Stranku za BiH, šest SDP, pet SBB, po četiri NSRB i BPS, po dva DNZ, HDZ 1990, HSP, HSS-NHI i jedan Demokratsku partiju.

Iako se u skupštinama i parlamentima poslanici koji su napustili svoje klubove i stranke vode kao samostalni, većina njih se odlučila prikloniti nekom od postojećih. Tako ih je najviše pristupilo SDA i novoj stranci Demokratskoj fronti (formalnopravno nije parlamentarna ni na jednom nivou, op.a.) po tri, SDU dva, kao i novoj Laburističkoj stranci, te po jedan SBB-u i LDS-u.

Samostalni, a nečiji

Oslobođenje donosi pregled stanja po kantonima. Tako su u USK-u, među sedam poslanika, po dva napustila SDP: Ekrem Prošić i Farko Hodžić, pa iako samostalni, izjašnjavaju se kao DF (time je SDP sa osam spao na šest predstavnika), iz NSRB-a su izašli Hasan Ponjević i Dejan Durić i izjašnjavaju se kao SDA (time NSRB više nije parlamentaran), dok su DNZ napustili Elvira Abdić – Jelenović i Mirvet Beganović, koji ubuduće djeluju kao predstavnici Laburističke stranke (DNZ ostao sa dva poslanika). Bez jedne zastupnice ostala je i SBiH (sada ima dva) i to Mine Bahtić, koja djeluje uz SDA.

Tako je uz tri nova člana SDA sa deset poslanika postala vodeća stranka u Skupštini USK-a, umjesto ranijeg SDP-a.

I u Skupštini KS-a je nakon istupa sedam poslanika došlo do drastične promjene stanja. Nakon što su sva četiri zastupnika SBiH Besim Mehmedić, Fikreta Mulaosmanović, Mirsad Pindžo i Salahudin Hodžić napustila tu stranku, ona više nije parlamentarna (sve četvero djeluju kao samostalni u svom klubu). SDP su napustili Hanka Vajzović, koja je otišla u DF, i Mira Jurić, koja se priključila SDU. Tako, iako je pojedinačno ostao vodeći u Skupštini, SDP ima osam od nekadašnjih deset zastupnika. BPS je napustio Enes Zeković, koji djeluje samostalno (ta stranka ima jednog zastupnika).

Ove promjene u ova dva kantona bitno su uticale i utiču na parlamentarnu većinu s obzirom na to da opstanak vlada ovisi o jednom glasu.

Iako je šest zastupnika u Skupštini SBK-a napustilo ranije stranke, to se nije bitnije odrazilo na parlamentarnu većinu, jer se odluke u ovom uz HNK donose dvotrećinskom većinom. Oba zastupnika SBiH Muhamed Ćurić i Suvad Grizić napustila su tu stranku i ona više nije parlamentarna, Amel Hadžiabdić napustio je SBB (sada ima tri poslanika), a Blaženka Lukić NSRB (stranka sa dva spala na jednog poslanika). Sa jednim poslanikom ostao je i HDZ 1990 nakon istupa Dražena Matišića (ranije nastupali kao Koalicija HDZ 1990 – HSP), dok je odlaskom iz te stranke Ante Lozančića HSS-NHI prestao biti parlamentaran. Poslanici Ćurić i Lukić formirali su Klub samostalnih zastupnika u Skupštini SBK-a.

Zbog stalnih prelazaka veoma labilna, promjenjiva i upitna je i parlamentarna većina u Skupštini BPK-a. Promjena je posebno bilo u manjim strankama. Tako su oba poslanika napustila BPS: Ređo Čurović i Ahmet Kulović (prešli u samostalne), čime ta stranka više nije parlamentarna. NSRB (ostala na dva poslanika) je napustila Daliborka Milović, koja se izjašnjava da djeluje uz LDS, koji inače nije parlamentaran u tom kantonu, a sa tri poslanika je ostala i SBiH nakon što ju je napustila Sevda Popović, koja djeluje uz SBB. Iz SBB-a je izašao Osman Marić, dok je Sabina Gušo stranci vratila mandat (zamijenit će je naredni sa liste SBB-a Nihad Gabela).

Nekada novci, sada pozicije

Prebjega je bilo i u TK-u. Tako se u Skupštine pet poslanika vode kao samostalni: Salih Šabanović, Alija Azabagić i Semir Tulić, koji su bili raniji esbebeoovci (stranka ostala sa jednim poslanikom) i bivši esdepeovac Zoran Jovanović, koji se izjasnio da djeluje uz SDU (SDP i dalje ostao vodeća partija sa 12 poslanika). BPS, koji je imao dva poslanika, a od sada jednog, ostao je bez Džemala Jukana. Jovanović i Jukan su formirali Klub samostalnih poslanika.

Promjena je bilo i u Skupštini PK-a i to istupima zastupnika Pere Baotića iz HDZ-a 1990, Joze Blaževića iz HSP-a, Ilije Mikića iz HSS-NHI-ja i Mustafe Jukića iz SDP-a. Time su tri posljednje imenovane stranke prestale biti parlamentarne. Krajem prošle godine samostalni zastupnici formirali su vlastiti klub koji djeluje kao takav.

U Skupštini ZDK-a u toku ovog mandata evidentirano je napuštanje samo jednog poslanika: Zaima Imamovića iz SBiH, nakon čega je ta stranka ostala sa tri poslanika.

Kako je pojašnjeno za Oslobođenje, ranije je istupanje iz stranaka i djelovanje u svojstvu samostalnih poslanika bilo aktuelno zbog finansijskih poticaja iz budžeta kantona, dok od decembra 2012, kada je donesen novi Zakon o finansiranju političkih stranaka BiH, to više ne postoji. Zakon prepoznaje samo nezavisne poslanike koji kao takvi mandate osvoje na izborima, a ne napuštanjem stranaka. Stoga se i formiraju klubovi samostalnih poslanika koji apliciraju za dio finansiranja iz budžeta.

Istovremeno, istaknuto je kako poslanici koji postaju samostalni i gdje je odlučujući jedan glas za parlamentarnu većinu, odnosno formiranje i funkcionisanje Vlade, to najčešće nadomiruju dobivanjem direktorskih ili pozicija upravnih i nadzornih odbora u javnim preduzećima.

Oslobođenje

KOMENTARI