Svraka odlučio u vaterpolo-meču

Golom Muamera Svrake u sudijskoj nadoknadi, fudbalska reprezentacija BiH savladala je Alžir rezultatom 1:0 na gostovanju u prijateljskoj utakmici, koja je odigrana na kaljuži od terena, po kojoj je igranje bilo krajnje otežano.

Iako se na tribinama stadion 5. jul 1962. očekivalo više od 40.000 gledalaca, jaka kiša koja je padala proteklih dana u Alžiru umanjila je posjetu, pa je susret domaće selekcije protiv BiH došlo pogledati oko 30.000 navijača.

Selektor BiH Safet Sušić, kao što je i najavio, na teren je poslao gotovo najjači sastav, pa je tako na golu bio Begović, a odbranu su činili Spahić, Salihović Zukanović i Vranješ, dok su u veznom redu ordinirali Stevanović, Pjanić, Misimović i Lulić. Napadači su naravno bili Džeko i Ibišević, koji su u prethodnim mečevima redovno tresli protivničke mreže. Tako su priliku od prve minute dobili Zukanović i Stevanović, koji su zamijenili povrijeđenog Mujdžu i odsutnog Zahirovića.

Prilike našeg tima

Po veoma teškom terenu u Alžiru, prvu priliku na utakmici imala je BiH. U šestoj minuti Misimović je šutirao iz slobodnjaka sa 19 metara, a golman Alžira izbacio je loptu u korner, nakon kojeg je Spahić glavom šutirao pored gola.

Vahid Halilhodžić, selektor Alžiraca, u ovom susretu nastupio je bez standardnih Chafaija, El Orfija, Cadamuro-Bentaibe, Soudanija, Djebboura, Hallichea, Bougherra, Bouzida i Mesbaha, što se itekako osjetilo na terenu, s obzirom na to da je naša selekcija od prve minute preuzela inicijativu.

Ipak, teren, koji je više ličio na močvaru, nego na fudbalsko igralište, nije dopuštao neke izrađenije akcije, te se igra svela na nabijanje, u strahu da se neko ne povrijedi.

I u takvoj igri BiH je ponovo imala odličnu priliku. U 17. minuti Džeko je pobjegao odbrani Alžira, ali njegov udarac odlazi pored gola. Uvjereni smo kako bi, da je kojim slučajem teren bio u boljem stanju, udarac našeg napadača završio u mreži domaćih.

Slično je bilo i pet minuta poslije, kada je Džeko prevario dvojicu igrača Alžira, nakon dodavanja Stevanovića, ali je loše zahvatio loptu.
U 25. minuti domaćin je postigao gol koji je poništen jer je El Kalem bio u ofsajd-poziciji. Četiri minute kasnije zmajevi su ponovo imali šansu kada je Džeko prošao trojicu protivničkih igrača, ali zbog izuzetno nakvašenog terena, koji je ličio na pravu baru, njegov šut nije završio pogotkom. BiH je propustila još dvije prilike u 40. minuti. Najprije je Misimović pucao sa 20-ak metara pored gola, a nedugo zatim Ibiševićev udarac prema protivničkom golu zaustavila je lokva u petercu. U sudijskoj nadoknadi prvog dijela Pjanić je pokušao dva puta, ali je bio izblokiran od odbrane Alžiraca.

Pobjeda u sudijskom vremenu

Afrička selekcija, koja je krenula ofanzivnije u nastavak meča, zaprijetila je u 50. minuti, ali je Begović u posljednji trenutak otklonio opasnost. Ponovo je golman naše selekcije bio na visini zadatka u 61. minuti kada je zaustavio udarac Kadira sa sedam metara. Malo kasnije strarteg naše selekcije Sušić ubacio je u igru Meudnjanina, Vršajevića, Ibričića, Sesara, Bešića i Svraku. Sredinom drugog poluvremena Pjanić je izvanredno pucao sa 30-ak metara iz slobodnog udarca, no čuvar mreže gostiju je krajnjim naporom odbranio. Udarac Stevanovića u 88. minuti krajnjim naporom zaustavio je golman Alžira. Naša selekcija došla je do zaslužene pobjede u posljednjim trenucima. Nakon prodora Stevanovića, koji je sa desne strane uputio loptu u sredinu kaznenog prostora, Svraka je preciznim udarcem pogodio donji desni ugao gola Alžira za pobjedu BiH od 1:0 i nastvaka uspješnog niza.

Utakmica protiv Alžira odigrana je na ivici regularnosti, praktično u nemogućim uslovima, ali ipak je dobro da su naši reprezentativci odžali kontinuitet okupljanja i odigravanja susreta.