instant fap
NaslovnicaMagazin

TAJNA POTOPLJENIH GRADOVA Kako su pilot iz 1933. i istoričar Herodot predvidjeli postojanje drevnih gradova

TAJNA POTOPLJENIH GRADOVA Kako su pilot iz 1933. i istoričar Herodot predvidjeli postojanje drevnih gradova

Francuski arheolog koji je pre više od deset godina pronašao izgubljene i potopljene egipatske gradove, sa timom stručnjaka uspeo je da istraži celu oblast i vredni drevni predmeti sledećeg meseca biće izloženi u Britanskom muzeju u Londonu.

 Na dubini od 10 metara u vrtlogu Sredozemnog mora, francuski arheolog i pomorski istraživač, Frenk Godio, pripremao se na poslednji zaron u egipatkom zalivu Abukir.

Potopljeni gradovi

Foto: youtubePotopljeni gradovi

– Odjednom sma ugledao nešto. Ličilo je na veliki kameni blok -rekao je uzbuđeno Frenk (68).

Doplivao je bliže, rukom sklonio pesak sa bloka i na njegovo iznenađenje pojavio se veliki prst. Kopao je dublje i otkrio da je u pitanju noga, najverovatnije deo nekog spomenika. Noga je bila deo granintne statue Hapija, drevnog egipatskog boga Nila, koji je bio čak iznad boga Ra.

Potopljeni gradovi

Foto: youtubePotopljeni gradovi

Ovo je samo jedan od stotine zapanjujućih predmeta i statua koje su francuski arheolog Godio i njegov tim pronašli kad su u potpunosti iskopali i istražili izgubljene i potopljene gradove Tonis i Kanopus.

Potopljeni gradovi

Foto: youtubePotopljeni gradovi

Tonis je nekada bio raskrsnica trgovine. Nakon što je Aleksandar Veliki osvojio Egipat 332 p.n.e., ovi gradovi su postali ključni deo grčko-egipatske kulture.

Međutim, 80 p.n.e more je pregazilo ove drevne naseobine ubijajući hiljade ljudi.

– Pronašli smo ljudske ostatke u delovima hramova, zaglavljene i sakrivene ispod razrušenih blokova – ističe Godio.

Ova “morska nesreća” je statuu boga Hapija raskomadala u čak sedam delova.

– Kad sam pronašao jedan od delova, znao sam da sam na korak do velikog otkrića -navodi francuski istraživač.

Potopljeni gradovi

Foto: youtubePotopljeni gradovi

Sledćeg meseca sva blaga potopljenih drevnih gradova stižu u London u Britanski muzej gde će biti prikazani u okviru izložbe “Potopljeni gradovi”.

Statua Hepija, visoka je čak 5 metara i teži 6 tona. Veliki broj pronađenih dragocenih predmeta i delova objekata su u zapanjujuće dobrom stanju. Zaštićeni od propadanja u svom “peščanom krevetu”, svi objekti i urezani crteži na kamenim blokovima deluju kao da su juče sagrađeni.

1933. godine pilot Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva Velike Britanije je preletao ovu oblast i rekao kako je video tamne senke u moru i o tome obavestio pripadnike egipatske kraljevske porodice, nakon sletanja.

Čak je i slavni istoričar Herodot tvrdio da na ovom mestu postoje veliki i fascinantni hramovi. Ova tvrdnja, kao i pilotova priča, nagnala je francuskog arheologa da krene u potragu za izgubljenim gradovima.

Tako su 67 godina posle “primećenih tamnih senki u moru”, Godio i njegov tim došli su do fascinantnog otkrića.

KOMENTARI