Turska i Hrvatska direktno na EP

Reprezentacije Turske i Hrvatske plasirale su se direktno na Evropsko prvenstvo u Francuskoj iduće godine. Turci su osvojili treće mjesto u grupi A, te zahvaljujući trijumfom Kazahstana u Latviji prestigli Mađarsku u borbi za najbolji trećeplasirani tim.

Turska je kod kuće sa 1:0 savladala Island. Junak Turaka, koji su od 78. minute igrali bez isključenog Gokhana Torea, bio je Selcuk Inan koji je pogodio u 89. minuti za veliki trijumf i plasman na Evropsko prvenstvo.

Novim porazom debakl je doživjela Holandija. Reprezentacija Holandije je najveći gubitnik kvalifikacija, polufinalisti Svjetskog prvenstva iz Brazila nisu uspjeli da se plasiraju na EURO, prvi put od 1984. godine.

Hrvatska je sa 1:0 savladala u gostima Maltu, ali su osim pobjede morali čekati i pozitivne vijesti iz Italije. Dočekali su ih, jer su Azuri u Rimu preokrenuli protiv Norveške (2:1).

Uz domaćina Francusku na EP će igrati: Island, Češka Republika, Belgija, Vels, Španija, Slovačka, Njemačka, Poljska, Engleska, Švajcarska, Sjeverna Irska, Rumunija, Austrija, Rusija, Italija, Portugal, Albanija, Hrvatska i Turska.

U baraž će: BiH, Mađarska, Norveška, Danska, Ukrajina, Republika Irska, Slovenija i Švedska.

Rezultati večerašnjih utakmica: grupa “A”: Turska – Island 1:0, Holandija – Češka 2:3, Latvija – Kazahstan 0:1; grupa “B”: Kipar – BiH 2:3, Belgija – Izrael 3:1, Vels – Andora 2:0; grupa “H”: Italija – Norveška 2:1, Malta – Hrvatska 0:1, Bugarska – Azerbejdžan 2:0.

Lewandowski najbolji strijelac

Kvalifikacije je kao najbolji strijelac okončao Poljak Robert Lewandowski sa 13 golova, čime je izjednačio dosadašnji rekord koji je držao David Healy, reprezentativac Sjeverne Irske. Poljska je imala najubotiji napad kvalifikacija sa 33 pogotka, dok je Gibraltar imao najlošiju odbranu primivši čak 54 gola. Engleska je jedina okončala ciklus sa maksimalnim učinkom. U grupi “E” Englezi su ostvarili svih deset pobjeda, što je tek šesti takav slučaj u istoriji kvalifikacija za evropska prvenstva.