United slavio na Stamford Bridgeu, pocrvenili Ivanović i Torres

U velikom derbiju 9. kola Premiershipa Manchester United je na Stamford Bridgeu savladao Chelsea sa 3:2, uz pobjednički pogodak Javiera Hernandeza iz offside pozicije i kontraverzno isključenje Fernanda Torresa. Iako su se prvaci Evrope uspjeli vratiti iz ranog zaostatka od dva pogotka, u drugom poluvremenu ostali su sa dva igrača manje što je bio preveliki hendikep da izbjegnu prvi ovosezonski poraz.

United je odlično otvorio utakmicu, pa je već u 4. minuti došao u vodstvo. Nakon udarca Robina Van Persieja, lopta se od Luiza odbila u mrežu za 0:1.

Osam minuta kasnije holandski internacionalac udvostručio je prednost – Valencia je lako pored Luiza probio po desnoj strani i uputio prizemnu loptu u kazneni prostor domaćih, a na 11 metara ju je u padu dočekao Van Persie i sproveo u mrežu za 2:0.

Chelsea se od početnog šoka počeo oslobađati tek nakon pola sata igre kada je počeo sve više prijetiti De Gei. Konačno, u 44. mintuti uspjeli smanjiti rezultat. Nakon što je Rooney na 20-ak metara od gola srušio Matu, španac je izveo slobodan udarac i sjajnim udarcem u dalji ugao matirao sunarodnjaka na golu Uniteda. Sa rezultatom 1:2 otišlo se na odmor.

Samo osam minuta igre u drugom dijelu bilo je potrebno Chelseaju da se u potpunosti vrati u susret. Ovaj put po je po lijevoj strani probio Oscar, na ubačenu loptu slabo reaguje odbrana Manchstera,  no ne i Ramires koji je glavom sa 7-8 metara zakucava u mrežu za 2:2.

Mogao je Chelsea već u idućem napadu doći do vodstva – Hazard je iskosa sa lijeve strane šutirao u bliži ugao, no De Gea je refleksnom reakcijom nogom izbacio loptu u korner.

U 62. minuti Chelsea je ostao sa deset igrača na terenu. Direktan crveni karton zaradio je Branislav Ivanović nakon starta nad Van Persiejem, a šest minuta kasnije i sa devet kada je kontraverznom odlukom sudije Marka Clattenburga isključen i Fernando Torres. Kontru Chelseaja povukao je Mikel, dodao loptu do Torresa koji na 20-ak metara od gola vara Evansa. Defanzivac Uniteda startuje, Torres pada, a sudija je procijenio da se radilo simuliranju te napadaču plavaca pokazuje žuti karton. Kako je u prvom poluvremenu zaradio već jednu javnu opomenu, morao je put svlačionice pa je Chelsea do kraja igrao sa dva igrača manje na terenu.

Terensku nadmoć gosti koriste u 75. minuti kada se u strijelce upisao rezervista Javier Hernandez, netom nakon što je zamijenio Cleverleya. Ipak, usporeni snimak otkrio je da se Meksikanac prilikom postizanja pogotka nalazio u nedozvoljenoj poziciji, pa treba očekivati da sudijski previdi još jednom budu glavna tema sportske javnosti na Otoku.

Ovom pobjedom United je smanjio zaostatak za Chelseajem koji sada na vrhu tabele ima samo bod prednosti.