instant fap
NaslovnicaBiH

Vlada RS revidira historiju: Izvještaj komisije o Srebrenici stavljen van snage

Vlada RS revidira historiju: Izvještaj komisije o Srebrenici stavljen van snage

Nakon razmatranja Informacije o Izvještaju Komisije o događajima u i oko Srebrenice od 10. do 19. jula 1995. godine, koja je razmatrana na 29. posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske 14. augusta, Vlada Republike Srpske je stavila van snage o izvještaje Radne grupe Vlade Republike Srpske donesene 30. marta i 30. septembra 2005. godine za sprovođenje zaključaka iz konačnog Izvještaja Komisije za Srebrenicu sa svim prilozima i s tim u vezi Zaključak Vlade Republike Srpske, broj 02/1-020-376/05, od 31. marta 2005. godine.

“U cilju cjelovitog i istinitog sagledavanja događaja u Srebrenici i srebreničkoj regiji u periodu od 1992-1995. godine, a zbog jačanja povjerenja i tolerancije među narodima u BiH, konačnog pomirenja i suživota sadašnjih i budućih generacija, Vlada Republike Srpske formira nezavisnu međunarodnu Komisiju koja će na objektivan i nepristrasan način utvrditi stradanja svih naroda na području srebreničke regije u periodu od 1992-1995 godine. Sastav i zadaci Komisije odrediće se posebnim rješenjem”, navedeno je saopštenju Vlade Republike Srpske emitovanom nakon posebne sjednice.

Vlada RS-a navodi da, u cilju “objektivnog i nepristrasnog načina utvrđivanja stradanja Srba u Sarajevu”, a zbog neispunjenja naloga Doma za ljudska prava BiH kojeg je trebala sprovesti Vlada Federacije BiH, formira nezavisnu međunarodnu Komisiju koja će ispitati i sačiniti izvještaj o stradanju Srba u Sarajevu u periodu od 1991. do 1995. godine.

Sastav i zadaci Komisije biće određeni posebnim rješenjem.

“Zadužuje se Ministarstvo pravde da u roku od 60 dana pripremi metodologiju rada i predloži Vladi sastav komisija iz prethodnih tačaka. Ovaj zaključak stupa na snagu danom donošenja”, navedno je u zaključcima Vlade RS.

Podsjećamo, Narodna skupština Republike Srpske (NSRS) odbacila je 14.8.2018. izvještaj Komisije za Srebrenicu iz 2004. godine te zatratražila od Vlade RS-a da ga povuče i stavi van snage.

Potez je naišao na žestoke kritike iz zemlje i svijeta zbog insistiranja većine poslanika NSRS na tome da je genocid u Srebrenici “preuveličan”. kritičari smatraju da se zaključkom prekraja prošlost, odnosno umanjuje odgovornost tadašnjeg vrha RS za likvidiranje više od 7.000 zarobljenika i civila bošnjačke nacionalnosti.

KOMENTARI