instant fap
Naslovnicainmedia danas

Vodom iz Dabra jačaju kapacitete vodosnabdijevanja

Vodom iz Dabra jačaju kapacitete vodosnabdijevanja

Općina Sanski Most će u idućoj godini pokrenuti realizaciju projekta cjevovoda kojim bi se voda sa izvorišta rijeke Dabar dovela u fabriku pitke vode u naselju Zdena, te bi se tako značajno ojačali kapaciteti vodosnabdjevanja u ovoj lokalnoj zajednici.

Potvrdio je ovo Mensur Seferović, načelnik ove općine, istakavši kako se radi o projektu koji je isplaniran još prije više decenija, a njegova predračunska vrijednost iznosila bi oko 900.000 maraka.

“Sredstva ćemo pokušati osigurati iz više izvora, općinskog budžeta i od strane viših razina vlasti, kao i međunarodnih organizacija. Svjedoci smo da pitka voda u svijetu postaje sve značajniji prirodni resurs, tako da ovaj projekat ima svoje puno opravdanje”, istakao je Seferović.

Korisnici gradskog vodovoda u ovome gradu se pitkom vodom snabdijevaju sa izvorišta rijeke Zdene, ali posljednjih godina taj izvor pokazuje sve manju izdašnost, pa je izražena potreba za dodatnim količinama pitke vode.

Seferović ističe kako se vodovodna mreža u Sanskom Mostu neprestano širi i dobija nove korisnike, a namjera lokalnih vlasti je da što više naseljenih mjesta bude priključeno na gradski vodovod. Na području sanske općine postoji 12 lokalnih vodovoda kojima upravlja Javno preduzeće “Vodovod i kanalizacija”, ali su problemi prisutni u ljetnom periodu zbog slabe izdašnosti lokalnih izvora. Također, očekuje se da se uskoro na gradski vodovod priključe korisnici iz susjedne Oštre Luke, opštine koja se nalazi na teritoriji Republike Srpske, a realizacija tog projekta je u završnoj fazi. Prema procjenama stručnjaka, realizacijom ovog projekta dobilo bi se novih stotinu litara pitke vode u sekundi, a neophodna je izgradnja cjevovoda u dužini od oko petnaest kilometara, kako bi se voda s izvora Dabra dopremila u fabriku pitke vode.

“Voda Dabra je izuzetno kvalitetna jer podzemni tokovi te rijeke prolaze krečnjačkim područjem. Dabar se ne muti kao Zdena koja ponekad poprima boju gline, podzemni tok Dabra je duži i ne miješa se sa termalnim vodama. Zbog toga je ta voda hladnija nego voda iz Zdene, što je vrlo značajno”, objašnjava Emir Trožić, stručnjak za hidrologiju. Inače, Dabar izvire u podnožju planine Grmeč i obrazuje riječni tok u dužini od oko pet kilometara, te se potom ulijeva u Sanu. U neposrednoj blizini izvora te rijeke nalazi se i poznata Dabarska pećina.

KOMENTARI