instant fap
NaslovnicaVijestiGlobus

Vrijeme ističe, čovječanstvo ugroženo

Vrijeme ističe, čovječanstvo ugroženo

Naučnici i zvaničnici su na predstavljanju izvještaja Međuvladinog panela za klimatske promjene (IPCC) naveli da je u pitanju dosad najopsežnije istraživanje, kao i da zaključci izvještaja ukazuju na goruću potrebu za reakcijom.

Ukoliko se čovječanstvo ne odluči na hitnu reakciju, navodi se da bi najugroženiji vrlo skoro mogli da osjete “katastrofalne posljedice”.

“Trenutno pritisak podnose mnogi sistemi u prirodi, ali je strahovenje sve veće da će se uskoro uticaj klimatskih promjena osjetno prenijeti i na čovjeka. Naše zdravlje, domovi, hrana i bezbijednost će vrlo vjerovatno uskoro biti ugroženi zbog rastućih temperatura”, navodi se u izvještaju.

U dosad najoštrijem upozorenju UN se ističe da se već kasni sa reakcijama i da je uticaj klimatskih promjena već vidljiv – topljenje glečera, uništavanje koralnih grebena, sve žešći vreli talasi, obilne padavine i “mega-katastrofe”.

“Najgore će tek doći. Klimatske promjene su prijetnja po globalne zalihe hrane i po bezbijednost čovjeka. Niko na planeti neće izbjeći njihov uticaj”, rekao je prvi čovjek IPCC Radžendra Pačauri.

Na izvještaju je radilo više od 300 naučnika iz cijelog svijeta tokom tri godine, objavljen je na 2.600 strana u 32 toma, a upotrebljeno je dvostruko više naučnih radova o uticaju klimatskih promjena.

“Posebno je važno uvidjeti koliko je uticaj klimatskih promjena širok, koliko je rasprostranjen na planeti i koliko prožima sve pore društva”, naveli su naučnici.

Klimatske promjene se dovode i u vezu sa većim cijenama hrane i političkom nestabilnošću u Aziji i Africi.

“Uticaj je jasan u mnogim dijelovima svijeta, gdje globalno zagrijavanje negativno utiče na prinose žitarica i kukuruza. Efektni nisu enormni trenutno, ali je jasno da su trendovi dovoljno jaki da budu veoma važni”, rekao je profesor sa Stenforda Dejvid Lobel.

Potražnja raste, a proizvodnja hrane pada, a osim problema sa prinosima, projektovan je i pad ulova ribe u pojedinim dijelovima svijeta od čak 60 odsto. U izvještaju se navode i opasnosti od bolesti.

“Nadamo se da će ovaj izvještaj ubijediti vlasti i javnost da je već prošlo vreme da se razmišlja o smanjenju emisije gasova i planiranju infrastrukture koja bi zaštitila čovjeka od klimatskih promjena. Poruka je da ljudi moraju da se adaptiraju i da moraju da se pomire sa potrebom migracija”, rekao je vođa projekta.

Kako prenosi CNN, izvještaj ukazuje na to da će siromašni biti najviše pogođeni.

“Na siromašne slojeve su uticaji direktni, jer pogađaju prinose, njihove domove, cijenu hrane i neizvijenost oko nabavke hrane”, navodi se u izvještaju.

Autor: bbc, Guardian, CNN

KOMENTARI