instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Zašto hrabri Volodimir Zelenski ne bi mogao biti predsjednik BiH?

Zašto hrabri Volodimir Zelenski ne bi mogao biti predsjednik BiH?

Da je kojim slučajem te 1978. godine rođen, odrastao i da živi u Bosni i Hercegovini, a ne u gradu Krivij Rih, u jugoistočnoj Ukrajini, ukrajinski lider Volodimir Zelenski, koji je svojom hrabrošću ovih dana zadivio svijet, ne bi mogao biti predsjednik!

Piše: Faruk Vele

Razlog je jednostavan, iako bi bio građanin Bosne i Hercegovine, Bosanac, nosilac pasoša države Bosne i Hercegovine, Zelenski – koji je ruskom Golijatu poručio da „neće pobjeći iz zemlje“, iako je označen kao glavna meta Vladimira Putina i iako su na njega poslane čečenske ubice Ramzana Kadirova – ne bi mogao ni da se kandidira za člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz samo jednog razloga, jer nije “konstitutivni” i potječe iz jevrejske porodice!

Sedjić i Finci

Ovaj apsurd pokazuje ono što je najstrašnije u priči o presudi u slučaju “Sejdić-Finci” o kojoj slušamo evo skoro 13 godina. Jer je u Ustavu naše zemlje ugrađena sistemska diskriminacija i građani Bosne i Hercegovine, ma kako bili hrabri, sposobni, lojalni svojoj zemlji ne mogu da budu birani, jer nisu “konstitutivni”…

Jakob Finci, u ime Jevrejske zajednice, iz koje dolazi i Zelenski, te Dervo Sejdić, predstavnik romske zajednice u BiH, podnijeli su apelaciju Evropskom sudu za ljudska prava upozoravajući na diskriminatorske odredbe najvišeg akta u BiH.

Podsjetimo, 22. decembra 2009. godine Evropski sud za ljudska prava u Strazburu donio je odluku u predmetu “Sejdić i Finci protiv BiH” u kojoj je jasno rečeno da je Ustav BiH diskriminatorski jer ne dozvoljava nekonstitutivnim narodima da se kandidiraju za funkciju člana Predsjedništva ili delegata u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH

Suština presude je jasna, a to je da svi bh. građani trebaju imati ista prava, i to nije nikakva radikalna ideja, kako se već dugo nastoji podmetnuti ovdašnjoj javnosti.

Odbor ministara Vijeća Evrope pozvao je i u junu prošle godine bh. vlasti na reforme kako bi se Ustav i zakoni uskladili s presudama Evropskog suda za ljudska prava i ispunila presuda u predmetu “Sejdić i Finci”.

No, slučaj “Sejdić-Finci” nije jedini. Podsjećamo da je član 46. Evropske konvencije u “presudi Zornić”primijenjen, između ostalog, u stavu 43. te presude, gdje se kaže “da svaki građanin Bosne i Hercegovine ima pravo da učestvuje u izbornom procesu, pod jednakim uslovima kao svaki drugi građanin”. I da se ne daju nikakva posebna prava konstitutivnim građanima. 
Kako je ranije za portal Radiosarajevo.ba govorio sudija Evropskog suda za ljudska prava Faris Vehabović, time se, praktično, uvodi princip građanske države i građanina kao nosioca suvereniteta.

“Na kraju krajeva, kakva je demokratija ako u njoj nema građana?!”, kazao je Vehabović.

On je podvukao da Evropa poziva BiH da se uspostavi takav ustavni i izborni proces koji će “svakom čovjeku dati jednaka šanse i prava u izbornoj utakmici”. 
“Zbog toga treba posebno i svaki put ponoviti ovaj stav 43. iz “predmeta Zornić”:

“Svi građani treba da učestvuju na jednakim osnovama u izbornom procesu. Bez davanja bilo kakvih posebnih prava konstitutivnim narodima”. To je ono oko čega se cijela priča mora kretati”, rekao je Vehabović za portal Radiosarajevo.ba.

Zašto Zelenski legitiman, a Komšić ne?

Dok Ukrajinci i svijet slave Zelenskog, Ukrajinca, ukrajinskog predsjednika koji se hrabro odupire ruskoj agresiji, dotle se svojevrsni bosanski Zelenski, predsjedavajući Predsjedništva BiH Željko Komšić (ma kako se neko odbijao da se složi s njegovom politikom i ma koliko i je autor ovih redaka nerijetko kritizirao njegove poteze) pokušava delegitimizirati i osporiti

Samo zato što je bosanskohercegovački patriota, što je pobrkao planove Putinovih balkanskih saveznika poput Dragana Čovića i Milorada Dodika, i što je nakon direktnog učešća u odbrani BiH od agresije, na koncu, hrabro ustao i protiv negativnih ruskih utjecaja, pokušaja destabilizacije naše zemlje, nametanja volje Moskve, onda kada mnogi nisu razumijevali širinu ruskog uplitanja i u pitanja Bosne Balkana.

I što je čuvao obraz i integritet države Bosne i Hercegovine odbijajući da se susretne sa šefom diplomatije Rusije Sergejom Lavrovom zbog ponižavanja bh. države i protežiranja Dodika koji je i tada, kao i danas, otvoreno radio protiv interesa naše zemlje, kao što je protiv ukrajinskih interesa radio bivši predsjednik, proruski Viktor Janukovič.

Primjer Ukrajine pokazuje da legitimni jesu svi građani Bosne i Hercegovine, posebno oni koji su istinski i bezuvjetno lojalni svojoj zemlji, ma iz koje etničke zajednice dolazili i ma kakvo bilo njihovo religijsko opredjeljenje bilo, pa zvali se oni Volodimir, il, pak: Željko, Sven, Jakov, Dervo, Azra, Ilijaz, Ivo, Svetozar ili nekako drugačije…

To je poruka demokratskog svijeta koji i ovih dana ustaje u zaštitu Ukrajine, ali i Bosne.

KOMENTARI