instant fap
NaslovnicaMagazin

Zašto ne treba osjećati grižnju savjesti kada jedete čokoladu?

Zašto ne treba osjećati grižnju savjesti kada jedete čokoladu?

Čokolada je namirnica kojoj rijetko tko može odoljeti, a tokom svoje duge povijesti pojavljuje se u najrazličitijim oblicima čineći život slađim. Međutim, nerijetko ju se povezuje s viškom kilograma, pojavom akni, hiperkativnosti te drugim brojnim negativnim efektima. No, jesu li ta negativna svojstva čokolade istinita?

Usprkos brojnim negativnim konotacijama, posljednjih nekoliko godina upravo je čokolada postala jedan od omiljenih sastojaka nutricionista diljem svijeta koji naglašavaju njezine brojne zdravstvene pogodnosti. Tako, na primjer, čokolada smanjuje rizik od moždanog udara i srčanog udara, no usprkos tome dugo vremena je slovi za vrlo nepoželjnu namirnicu te ju se povezuje s brojnim negativnim efektima. No, slijedi dobra vijest – većina loših efekata čokolade uopće nisu istinita,prenosi tportal.

Mit 1: Čokolada povećava razinu kolesterola
Ako ste odlučili odustati od čokolade kako biste smanjili razinu lošeg kolesterola, mogli biste ostati neugodno iznenađeni činjenicom da ste se uzalud žrtvovali. Premda je istina kako čokolada sadržava kakao maslac koji je prepun zasićenim masti, istraživanja su pokazala kako čokolada ne povećava razinu lošeg kolesterola, a kod nekih ljudi čokolada ga zapravo i snižava.

Mit 2: Čokolada je bogata kofeinom
Suprotno uvriježenom mišljenju, čokolada ne sadržava tolike količine kofeina kao što se pretpostavlja. Istina je kako tamnije vrste čokolade sadrže više kofeina od mliječnih čokolada, no ne u tolikoj mjeri kao što se pretpostavlja.

Mit 3: Šećer u čokoladi uzrokuje hiperaktivnost
Pretjerane količine šećera navode djecu da nekontrolirano trče, skaču i divljaju, točno? Pa, barem se tako misli. Međutim desetak provedenih studija nije uspjelo pronaći vezu između šećera u dječjim obrocima i hiperaktivnog ponašanja. Postoje dvije teorije koje objašnjavaju tu pojavu: samo okruženje, poput dječjih rođendana i proslava, stvara hiperaktivno ponašanje te sama ta veza između dječje hiperaktivnosti i šećera nalazi se u glavama roditelja koji očekuju hiperaktivno ponašanje djece nakon određene doze šećera.

KOMENTARI