Bh. rediteljica Jasmila Žbanić je u novom intervjuu govorila o gašenju BHContentLaba, stanju u kinematografiji te vlastitim projektima. Uputila je oštru kritiku Trojki.
Govoreći o seriji “Znam kako dišeš”, navela je da je imala sreće jer je BH Telecom je pokrenuo BHContentLab putem kojeg je davao sredstva i finansirao razvoj serije. No, situacija nije bila ista dok je radila na “Quo Vadis, Aida?”.
“Za ‘Quo Vadis, Aida?’ smo imali devet koproducentskih zemalja i to je bila živa patnja, a ovdje smo imali sve finansirano i od ideje do realizacije prošao je najmanji mogući period. Nikad tako brzo ništa nismo uradili i to ima svoje čari i ljepotu. Mi smo navikli na koprodukcije od samih početaka našeg rada. Kad smo radili kratke filmove, nije postojala fondacija pa smo bili primorani da se povezujemo s Evropom da bi se išta desilo. Kad se Fondacija za kinematografiju pojavila, shvatili smo da nikada nećemo moći da finansiramo film samo od para iz Bosne, nego smo morali da idemo u koprodukcije, u druge zemlje, na Eurimages”, rekla je za Nova.rs.
Dodala je kako su bili pozitivno iznenađeni BHContentLabom zato što su imali pare. No, on će uskoro biti ugašen, a rediteljica je kritikovala novu vlast.
“Nova vlast je odlučila da ne podržava serije na taj način i da blokira i Fondaciju za kinematografiju. Šokirana sam zato što se ne radi o desničarima koji su prije bili na vlasti. Mislila sam da će se sve na drugačiji način odvijati. Ne mislim da su ovi postupci usmjereni protiv filma, već da se radi o amaterskom pristupu kulturi, bez ikakve svijesti o kulturnoj politici. Vrlo je štetno ono što ova vlast radi. Mi smo kao Udruženje rediteljica i reditelja reagovali pismom, a nadali smo se da ćemo sve ono što nismo uspijevali posljednjih 20 godina, jer smo ideološki bili potpuno različiti od prethodne vlasti, uspjeti s ovom koja je bliža našoj gradskoj priči. Nikada gore nije bilo. To su paradoksi našeg života na ovim prostorima. Kad pomislite da ne može gore, iznenade vas. Nadam se da će razum prevladati i da će se naći rješenja”, ispričala je.
Također je spomenula da BiH ima tu nesreću da je “podijeljena” i da postoji toliko nacionalnih i stranačkih struja, ali da to znači da niko ne može da preuzme punu kontrolu, za razliku od Srbije, gdje je, prema njenom mišljenju, na snazi diktatura.
“Mediji su, u 90 posto slučajeva, kidnapovani. Nedavno sam čitala da je broj ljudi koji su u SNS-u veći nego što je bio u Komunističkoj partiji Jugoslavije. To govori koliko se radi o autoritarnom sistemu. Bosna ne može biti autoritarna, zato što je toliko različitih perspektiva i zapravo nas to i spašava. Apsurd… Kad otvoreno govorim protiv vlasti u BiH, mene to ne košta. Ja sam se bunila protiv dolaska ministra kulture Kantona Sarajevo, kojeg smatram zlostavljačem žena, jer je svoju suprugu tukao. Svaki put kad ga spomenem, kažem da je zlostavljač, ali opet sam dobila finansijska sredstva u kantonu. To je, ipak, zrelost ovog društva. Taj bi čovjek volio da ja ne postojim, ali ne može da me negira, sistem mu ne dozvoljava”, rekla je.
KOMENTARI