instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Žestoka rasprava o jeziku u Parlamentu BiH: RS će dobiti odgovor na “jezik bošnjačkog naroda”

Žestoka rasprava o jeziku u Parlamentu BiH: RS će dobiti odgovor na “jezik bošnjačkog naroda”

Na sjednici Zastupničkog doma PS BiH zastupnici su oštro diskutovali na tački dnevnog reda “Informacija o primjeni Okvirnog zakona o osnovnom i srednjem obrazovanju u BiH”, s naglaskom na izučavanje nacionalne grupe predmeta i izučavanje maternjeg jezika na cijeloj teritoriji Bosne i Hercegovine čiji je podnosilac Ministarstvo civilnih poslova BiH.

Zastupnik Sadik Ahmetović kazao je kako prema podacima iz Informacije u RS-u ništa nije sporno s obzirom na to da je Ministarstvo obrazovanja RS-a navelo kako se u ovom entitetu izučava bosanski jezik, a ne jezik bošnjačkog naroda.

Ahmetović je dodao i da je evidentno kako neko u ovom slučaju laže: Ministarstvo obrazovanja RS-a ili Ministarstvo civilnih poslova BiH “koje dobro ne prepisuje ono što im pošalju iz Banje Luke”.

“Ako neko misli da će 20 godina nakon rata kršiti i udarati na identitet jednog naroda, vara se. Vara se ako misli da neće dobiti odgovori taj odgovor može biti svakakav. Poziva vas još jednom da sazovete hitnu sjednicu. Ovo govorim u svoje ime i ime onih koji imaju ovaj problem”, rekao je Ahmetović.

Odgovorila mu je zastupnica SNSD-a Milica Marković koja je kazala kako je sigurna da je Ministarstvo prosvjete RS-a napisalo da se u RS-u izučava jezik bošnjačkog naroda, te da je do greške došlo u Ministarstvu civilnih poslova BiH. Ona je zamolila Kolegiji Zastupničkog doma da zaustavi konotacije koje sadrže prijetnje.

“Ustavni sud BiH koji vi obožavate i samo čekate njegove odluke i sam je rekao da je ono kako radi RS u skladu sa Ustavom. Vama su te odluke drage kada se radi naprimjer o 9. januaru, ali ovako vam ne odgovara”, kazala je Marković.

Zastupnik SNSD-a Nikola Špirić rekao je da ga počinje brinuti način rasprave u BiH te da misli kako se stvari trebaju vratiti u institucije. On je dodao da ne treba praviti predstavu za javnost i da se trebaju smiriti strasti.

U diskusiju se uključio i zamjenik predsjedavajućeg Zastupničkog doma PS BiH Šefik Džaferović koji je pozvao sve da poštuju Ustav BiH i Dejtonski mirovni sporazum koji je potpisan na bosanskom, hrvatskom, srpskom i engleskom jeziku.

On je istakao kako ima drugačije mišljenje kada je u pitanju odluka Ustavnog suda BiH, ali da je Ustavni sud BiH svejedno kazao da su svi autoriteti u BiH dužne da poštuju naziv jezik onako kako ga označi osoba koja ga upotrebljava.

“Nemojte nam govoriti da se to poštuje kroz Ustav RS-a. Djeci srpskog etničkog porijekla se ne piše da uče jezik srpskog naroda, već srpski jezik”, rekao je Džaferović podsjećajući Nikolu Špiriću da pogleda koliko je zakona u BiH potpisao u kojim stoji da su službeni jezici u BiH bosanski, srpski i hrvatski.

U raspravu se uključio i Nikola Lovrinović koji je kazao kako ne postoje mjesta ni u Sarajevu i Zenici gdje se izučava hrvatski jezik, a da se finansiraju iz budžeta.

Demantovao ga je zastupnik Mirsad Isaković koji je kazao da to nije tačno te da se Katolički školski centar u Zenici, Franjevačka gimnazija, te srednjoškolski centar u Žepču finansiraju iz budžeta. Iste primjere naveo je i Zaim Backović u Kantonu Sarajevo. Lovrinović je odgovorio da ne priča o katoličkim školskim centrima, već o državnim školama.

Zastupnica Hanka Vajzović ocijenila je kako je problem u vezi s nazivom jezika u RS-u “politička drskost u smislu vrste diskriminacije da se samo jednom narodu da deskriptivni naziv”.

KOMENTARI