Zmajevi nemoćni u Dublinu: Irska zasluženo putuje u Francusku

Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovinenije se uspjela plasirati na Evropsko prvenstvu nakon večerašnjeg poraza protiv selekcije Irske u Dublin. Revanš susret baraža okončan je pobjedom domaćina 2:0 koji je nakon zeničkih 1:1, rutinski osigurao nastup na kontinentalnoj smotri najboljih nacionalnih timova.

Nije to bila dobra utakmica izabranika Mehmeda Baždarevića. Nemoćni u napadu, očajni u odbrani, Zmajevi su tek na momente podsjetili na tim u čijim smo igrama donedavno uživali. Irska je večeras slavila pobjedu čistu kao suza i njihov je plasman na Euro sasvim zaslužen.

Strpljiva igra i zasluženo vodstvo

Domaćin je bolje otvorio meč. U devetoj minuti Hoolahan je sjajno prošao po desnoj strani, oštro centrirao, ali je Asmir Begović imao sreće. Uzvratili smo koji minut poslije, ali sporo je reagirao Miralem Pjanić u kaznenom prostoru domaćina.

Igra na sredini terena bez očekivanih napada bh. tima i pametna, strpljiva varijanta domaćina. Donijelo to Ircima rezultat, igrao se 23. minut kada je Ervin Zukanović slabo reagirao, lopta ga je pogodila u ruku i sudija Björn Kuipers pokazao je na bijelu tačku. Siguran realizator penala bio je Jonathan Walters.

Sve što smo do kraja blijedog prvog dijela igre uspjeli zabilježili je pokušaj Harisa Medunjanina u 34. minuti nakon lijepog dodavanja Edina Džeke. Šut bh. veznjaka nije bio dobar pa je lopta otišla daleko preko gola.

U nastavku se očekivala opća ofanziva Zmajeva. Dobro je krenulo, držali smo Irce na 30-tak metara od njihovog gola, kružili, tražili prostor, dobro kombinirali. No, šansu nismo uspjeli kreirati. A u 54. minuti desila se i najbolja prilika za naše. Agilni Edin Višća pronašao je indisponiranog Senada Lulića koji je promašio loptu iz izgledne pozicije.

U 70. minuti sve je bilo gotovo. Jedan u nizu glupih prekršaja napravio je Emir Spahić, Brady je centrirao, Ognjen Vranješ slabo reagirao, a Walters u maniru iskusnih strijelaca pogodio za 2:0 i konačno slavlje bh. tima.

O'Neill nadmudrio Mešu

Do kraja meča Mehmed Baždarević bacio je sve karte u napad. Imali smo nekoliko dobrih pokušaja, svježinu je unio Milan Đurić (pogodio je i prečku), ali sreća prati hrabre. Hrabriji su ovom dvomeču bili Irci, slavili su s ukupnih 3:1 i zasluženo se plasirali na Euro.

Nama ostaje tuga nakon još jednog neuspješnog baraža. Teško se oteti utisku da smo igrali pomalo naivno. S kvalitetnijim kadrom kao što jeste, Meša je morao bolje, konkretnije. Ali nije napravio ništa. Martin O'Neill očitao mu je lekciju. No, ne treba paničiti. Selektor će priliku za popravni imati uskoro kada startaju kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo.

BiH: Begović, Kolašinac, Vranješ, Spahić, Zukanović – Cocalić (Bešić), Medunjanin (Đurić), Lulić (Višća), Pjanić, Višća – Džeko.

Irska: Randolph, Coleman, Keogh, Clark, Whelan, McCarthy, Brady, Hoolahan, Hendrick, Murphy, Walters.