instant fap
NaslovnicaBlog

Edita Baković: Afazije odrasle i dječije dobi

Edita Baković: Afazije odrasle i dječije dobi

Afazije se smatraju najtežim poremećajima govorno-jezične komunikacije jer zahvataju te više ili manje razaraju sve nivoe jezičke djelatnosti oduzimajući pri tome čovjeku sposobnost verbalnog sporazumijevanja s okolinom.

Primarni znak ovog poremećaja uključuje poteškoće izražavanja, razumijevanja govora i poteškoće čitanja i pisanja.

Za afaziju  možemo reći da nije bolest nego simptom moždanog oštećenja. Kada je poslije moždanog udara kao posljedica oštećena  komunikacija govorimo o afaziji.

Najpotpunija definicija afazije bi bila da je afazija nefuncionalni poremećaj percepcije, manipulacije, i/ili ekspresije simboličkih sadržaja,koji se temelji na organskom oštećenju centralnih struktura mozga.

 

U širem smislu afazija uključuje teškoće različitih oblika govora :

– glasovnog govora

– pisanja

– čitanja

– mimike i gesta

– emocionalnog govora.

 

Afazija je posljedica oštećenja nekih dijelova mozga a ponajprije se ogleda poremećajem jezičke djelatnosti. (Vuletić, 1996)

Uzrok afazije je poznato ili nepoznato oštećenje mozga. To su uglavnom moždani udari, tumori, traume, degenerativne bolesti SŽS-a. Afazija je nesposobnost upotrebe jezika i kao takva  manifestira se kroz sve jezičke modalitete – pogađa sposobnost slušanja i govora, čitanja i pisanja.

Kao posljedica moždane disfunkcije javlja se gubitak ili oštećenje jezičke komunikacije.

Za praktičnu kliničku praksu podjela afazija prema fluentnosti, razumijevanju i sposobnosti čini se najpogodnijom.

Jedna od podjela afazija je:

Motornu afaziju– karakteriše je nefluentan govor, oskudna, produkcija govora, loša artikulacija. Osoba nije u mogućnosti izvesti voljne pokrete govornim organima.

Senzorna afazija– spada u grupu fluentnih afazija, pacijenti znaju biti izuzetno logorični tako da ih može zaustaviti samo vješt, energičan sagovornik. Ovi pacijenti loše razumiju sagovornika i imaju loše ponavljanje. Poremećaj čitanja je obavezan znak ove afazije.

Nominalna afazija– kod pacijenata sa ovim oblikom afazije se javlja nesposobnost imenovanja predmeta i osoba.

Globalna afazija– je najteži oblik afazije, oštećeno je i razumijevanje govora i govor.

Disfazija

je poremećaj jezika i govora kod djece koja još usvajaju jezičke i govorne strukture. U anamnezi ove djece često se otkrivaju poremećaji za vrijeme trudnoće, u porodu i poslije poroda. Često se  ti poremećaji proglašavaju jednim od uzroka dječjih disfazija /afazija. Jedan  broj ove djece rođen je prije termina, ili je porod bio dug i težak pa je dijete bilo u asfiksiji. Već kao bebe takva djeca su mnogo plakala, slabo jela i spavala, često imala trbušne grčeve i povraćanja, infekcije, konvulzije… Ponekad je ovaj poremećaj teško odvojiti od sličnih poremećaja (usporen razvoj govora, alalije), pa se dijagnoza često postavlja za vrijeme rehabilitacije.Termin disfazija se odnosi na lakše oblike oštećenja  a afazija se odnosi na teže oblike oštećenja jezika i govora. Kod djece se češće koristi termin disfazija jer je prognoza u većini slučajeva bolja nego kod odraslih, pa koliko god da je poremećaj izražen smatra se lakšim u odnosu na odrasle.

Kada je riječ o afazijama , ono što najviše zbunjuje porodicu je da osoba ode na spavanje bez ukazivanja na neke poteškoće a ujutru se probudi  i ne može izgovoriti niti riječ. Ono što možda zbunjuje je da osoba razumije sve što mu sagovornik govori a  ona sama govori nepovezano, izgovara čitav niz besmislenih, nepovezanih riječi.

U većini slučajeva radi se o oštećenju verbalne i neverbalne komunikacije. Moram spomenuti da se kod afazije uvijek radi o gubitku već stečenih sposobnosti.

Ono što porodicu najviše zanima je oporavak osobe, vrijeme oporavka a ono zavisi  o veličini i mjestu oštećenja mozga, starosnoj dobi pacijenta, njegovoj okolini  i od same dostupnosti rehabilitaciji. Tu je vrlo važna uloga logopeda. On će objasniti na koji način je oštećena komunikacija, šta se može a šta ne može očekivati od pacijenta, kako objasniti određena ponašanja. Naravno uloga porodice u procesu rehabilitacije afazičara je od velike važnosti.

 

Piše:mag defektolog-logoped Edita Baković

 

Sljedeće sedmice : Hiperaktivni poremećaj pažnje (ADHD)

KOMENTARI