instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Lejla Nikšić prva magistrica kontrole neba u historiji BiH

Lejla Nikšić prva magistrica kontrole neba u historiji BiH

Lejla Nikšić uspješno je završila master program kontrole zračnog saobraćaja u Eskisehiru u Turskoj. Ovom akademskom titulom Lejla je postala prva magistrica kontrole neba u historiji Bosne i Hercegovine. Ona je samo jedan od primjera koliko mlad čovjek, entuzijasta može postići svojim trudom i zalaganjem. Povod našeg razgovora s Lejlom bio je upravo uspješno okončanje njenog školovanja u Turskoj. Za Radiosarajevo.ba otkriva šta znači ova titula i kako je na najbolji mogući način iskoristiti.

Razgovarala: Amina Bijelonja, Radiosarajevo.ba

Lejli smo prije svega čestitali na ovom akademskom zvanju, na radu i odricanju za uspjeh. Pitali smo je šta znači njeno zvanje, odnosno titula?

“Zahvaljujem na čestitkama. Ovo je uspjeh za mene, moju porodicu, društvo i kao što i sami rekoste, našu državu. Da ne dođe do zabune odmah da naglasim da master programom kontrole zračnog saobraćaja ne dobivam zvanje kontrolora zračnog saobraćaja. Proces dobivanja zvanja kontrolora zračnog saobraćaja u našoj državi izgleda nešto drukčije. Radi se o kursu ili obuci, da tako kažemo, i praktičnom radu prije dobivanja same dozvole za rad samostalno. Moje zvanje je više akademsko mada sam završila i kurs kontrole letenja. Zvanje se odnosi na poznavanje pravila, podjelu kontrole zračnog saobraćaja, kao i reguliranje novih procedura, uspostavljanje novih ruta zračnih puteva, dizajn i redizajn procedura slijetanja i polijetanja. Ali i onaj dio koji se odnosi na same kontrolore u smislu rada i istraživanja onoga što bi njihov posao učinilo lakšim i manje stresnim. Odbranila sam tezu na temu Analiza zračnog prometa u Bosni i Hercegovini i time smo dobiliprvo ovakvo istraživanje akademskog karaktera u našoj državi“, kaže Lejla.

Zanimljivo je da je svoje usavršavanje u avijaciji, odnosno nastavak školovanja odlučila raditi upravo u Eskisehiru u Turskoj, s obzirom na to da i u Sarajevu postoji saobraćajni fakultet.

“Saobraćajni fakultet u Sarajevu nudi samo master iz oblasti Zračnog saobraćaja kao jedan opći smjer. Ja sam željela svoje usavršavanje usmjeriti na kontrolu zračnog saobraćaja. Za školovanje u Turskoj sam dobila stipendiju i zato Turska, a Eskisehir je centar avijacije u Turskoj. I Anadolija Univerzitet slavi za najprestižniji univerzitet u Turskoj iz oblasti avijacije, a ujedno je certificiran za školovanje kontrolora letenja od EUROCONTROL-a”, naglašava zaRadiosarajevo.ba.

Ova mlada žena nije stala samo na svom matičnom master programu koji joj daje usavršavanje iz avijacije – željela je brojnim kursevima i dodatnim časovima usavršiti svoje znanje.

“Masterom na smjeru za kontrolu zračnog saobraćaja nisam dobila zvanje kontrolorke. Moj master program nije pokrivao predmete iz simulacije kontrolore zračnog saobraćaja, ali mi je fakultet izašao u susret tako da sam sa dodiplomcima slušala teoretsku nastavu i pohađala časove simulacije letenja te sam tako uspješno položila ispite na simulatorima kontrole letenja i dobila i certifikat o završenom kursu. Ali taj posao se radi ili s ljubavlju ili nikako. Ja sam žena, a biti žena u bilo kojem zanimanju je, mnogi će reći, danas izazov. Ja kažem da trebamo biti dovoljno sposobne, vrijedne i posjedovati dovoljno znanje i niko nas nikad neće moći sputavati samo zato što smo žena. Kvalitet ne ovisi o spolu”.

Posao u BiH

S obzirom na to da u našoj zemlji ovakav vid edukacije, ali i same primjene nije na visokom nivou, Lejla planira uraditi nešto i u tom smjeru. Kako kaže, može – jer znanje je moć.

“Bosna i Hercegovina je trebala jednu osobu akademski školovanu iz ove oblasti i dobila ju je. Da smo imali prije jednu takvu osobu vjerovatno bismo i kontrolu našeg neba preuzeli mnogo godina prije toga. Moj angažman će se zasnivati na doprinosu razvoja ATC sektora u BIH, ali i na napredovanju istog u akademskom smislu”.

Vjeruje da će osobu poput nje, sa znanjem, elanom i motivacijom u Bosni i Hercegovini htjeti kao dio svog tima koji bi mogao raditi na poboljšanju kvaliteta i uvjeta bh. zračnog prostora.

“Bosna Hercegovina je preuzela kontrolu dijela svog neba prošle godine u oktobru. Radi se o donjem sloju neba, do FL 325. Očekuje se da će preuzeti i ostali dio do kraja 2015. godine. Iskreno se nadam da će uspjeti u tome i vjerujem da će osobu s master diplomom iz te oblasti htjeti u ekipi kako bismo zajedno radili na ostvarenju tog cilja.”

Hidžab kao dio života

Lejla je prije nekoliko godina odlučila staviti hidžab. S obzirom na to da žene ponekad znaju biti diskriminirane upravo zbog ovakvog načina i stila života, pitali smo je kako se ona nosila s tim.

Na hidžab nisam nikad gledala kao na prepreku. I mislim da je bio apsolutno neutralan u mom školovanju i radu. To je dio mene, moj način života, način mog duhovnog ispunjavanja i tema na koju ne pričam sa školskim ili radnim kolegama. Na to gledam kao na nešto vrlo privatno.  Uglavnom sam na seminarima ili radionicama bila jedina djevojka s hidžabom, ali nikad se nisam osjećala drukčije. Svi smo tu bili da naučimo nešto i unaprijedimo sebe.
Ja se želim vratiti, živjeti i raditi u BiH“, poručuje Lejla za kraj razgovora.

Radisarajevo

KOMENTARI