instant fap
NaslovnicaBiH

Neznani junaci u bh. mrtvačnicama: 3.000 posmrtnih ostataka nemoguće identificirati

Neznani junaci u bh. mrtvačnicama: 3.000 posmrtnih ostataka nemoguće identificirati

U 11 mrtvačnica u Bosni i Hercegovini nalazi se 3.000 posmrtnih ostataka koje do danas nije bilo moguće identificirati.

Kako je saopćila Međunarodna komisija za nestale osobe (ICMP), nadležna tijela u Bosni i Hercegovini na svakom nivou rade na temeljitom pregledu svih mrtvačnica kako bi se utvrdilo zašto se skoro 3.000 koštanih uzoraka, koje su poslali predstavnici lokalne vlasti, ne podudara s genetskim profilima od skoro 9.000 uzoraka.

Uzorke je dalo više od 27.000 članova porodica nestalih.

Još uvijek nije jasno zašto se tako veliki broj koštanih uzoraka ne podudara s dostupnim genetskim profilima.

Proces revizije koji je poduzela radna grupa počeo je 2014. nakon angažmana tužilaštava. Do sada, neidentificirani posmrtni ostaci (iz NN slučajeva) pregledani su u tri mrtvačnice. To su Sutina, Nevesinje i Goražde. Napori se nastavljaju u Visokom i Komemorativnom centru Tuzla, a sam proces revizije u cijeloj državi bi trebao biti završen do sredine 2016.

„Ova inicijativa dio je dugoročnih napora da se ojača vladavina zakona, te da bi se podržala potraga za pravdom – kao i da se osigura da ne postoji niti jedan pedalj neprovjerenog područja u potrazi za onim koji se još uvijek vode nestalim“, navode iz ICMP-a.

U toku prošlog rata, na području Bosne i Hercegovini nestalo je oko 30 hiljada ljudi. Dvadeset i dvije hiljade osoba pronađeno je u grobnicama, a traga se za još oko 8.000 osoba.

Bolna tema koju rijetko ko otvara jeste i ona o tome kako su mnogim porodicama dati pogrešni posmrtni ostaci.

Dušan Šehovac iz Instituta za nestale osobe BiH nedavno je u izjavi za Patriu kazao kako je ove tvrdnje sada nemoguće dokazati niti ispraviti.

Prema njegovim riječima, zbog ovoga se dešava da imamo 3.000 ubijenih ljudi za koje ne možemo otkriti ko su, a s druge strane imamo isto toliko porodica koje traže svoje nestale, a ne mogu ih naći, jer su oni sahranjeni pod nekim drugim imenom.

Šehovac je poručio kako se radi o vrlo ozbiljnom problemu u čije rješavanje se mora uključiti cijela zajednica.

A jučer je bh. ministrica za ljudska prava i izbjeglice Semiha Borovacizjavila da su  nove vlasti odlučne nastaviti napore prema traženju nestalih osoba, kao i provođenju preporuka koje su date u ICMP-evom Izvještaju o pregledu stanja u BiH.

Borovac se obratila na kraju prezentacije koju je ICMP održao u BiH Parlamentu. Ona je istakla da dok Bosna i Hercegovina zauzima vodeće mjesto po broju pronađenih nestalih osoba koje su nestale usljed sukoba, više od 70 % je sada pronađeno od ukupno 30.000 nestalih, ona istovremeno mora kreirati mapu puta za pronalaženje preostalih 8. 000 osoba.

Generalna direktorica ICMP-a Kathryne Bomberger izjavila je da suporodice nestalih frustrirane činjenicom da sve vlasti koje su se smjenjivale nisu uspjele da pomognu potpunu provedbu Zakona o nestalim: “Zakonom se predviđa Fond za nestale, ali već deceniju ovaj Fond se nije uspostavio. Fond je dizajniran tako da obezbijedi potrebnu pomoć porodicama koje su izgubile njihove glavne hranitelje tokom sukoba i oni koji donose zakone trebaju se zabrinuti jer nikada nisu pružili potrebnu pomoć u vezi s tim.”

KOMENTARI