instant fap
NaslovnicaUncategorized

40 godina rada Džafera Cerića

40 godina rada Džafera Cerića

Slikar naivac, Džafer Cerić, iz Sanskog Mosta, uskoro će obilježiti vrijedan jubilej, četrdeset godina uspješnog i plodonosnog rada. Cerićeve slike krasi bujna imaginacija, a prepoznatljive su po preovladavajućoj plavoj boji i njenim nijansama. “Svaki umjetnik posjeduje nešto po čemu je originalan.

Ja sam čovjek koji voli nježnost, blagost i smirenost, a plava boja sa svojim mnogobrojnim nijansama, omogućuje da izrazim upravo takva raspoloženja.”, kaže Cerić.

Ističe kako je vrlo teško u plavoj boji izraziti i drugačija osjećanja. “Ukoliko tako nešto postignem, smatram da sam napravio dobru sliku.”, kaže ovaj sanski slikar. Poput velikog broja drugih slikara naive i Cerićeve slike krase motivi iz svakodnevnog života, pri čemu preovladava ambijent bosanskog sela i folklorni motivi koji se vežu za život naroda u Bosni i Hercegovini.

Ljudi u tradicionalnim narodnim nošnjama, stare kuće sa karatkterističnom arhitekturom i seljani koji obavljaju svakodnevne težačke poslove, česti su motivi na njegovim slikama. Iako je raspad bivše Jugoslavije značio i cijepanje nekadašnjeg zajedničkog kulturnog prostora, Cerić i danas sudjeluje na brojnim likovnim kolonijama u zemljama koje su nekada činile zajedničku državu. Premda neki smatraju da je naivna umjetnost danas mrtva ili da ne postoji u obliku u kojem je nekada bila prepoznatljiva, Cerić je uvjeren kako ona ne može nestati. “Naiva je pravac u umjetnosti koji ima nešto što drugi pravci nemaju.

Ona je iskrena, dolazi iz srca i u njoj nema ništa lažno ili patvoreno. Zbog toga je bilo moguće da samouki slikari u naive dosegnu vrhunac u umjetničkom stvaranju.”, smatra Cerić. I sam za sebe kaže da je samouki slikar koji je zahvaljujući talentu i marljivom radu svrstan u vodeća imena domaće naivne umjetnosti. Inače, Cerić je bio jedan od učesnika nekada čuvene Kolonije naivnih umjetnika koja se u prijeratnim godinama održavala u Sanskom Mostu. Bilo je to vrijeme kada su grad na Sani pohodili doajeni naive iz svih krajeva bivše Jugoslavije. “Osamdesetih godina prošlog vijeka dešavao se procvat naivne umjetnosti u Evropi, a bivša Jugoslavija bila je jedan od njenih centara.

U to vrijeme postojalo je nekoliko gradova koji su imali kolonije naive, a najpoznatije su bile u slovenačkom Trebnju i Sanskom Mostu.”, prisjeća se Cerić. Dodaje da se od velikana ove vrste umjetničkog izražaja, kao što su bili Generalić, Lacković, Rabuzin, braća Bajramovići i drugi moglo mnoga toga naučiti. Iako Cerićeve slike krase zidove brojnih prestižnih galerija širom svijeta, ovaj sanski slikar poslednjih godina rijetko izlaže svoja djela.

Kaže kako se na takav korak odlučio zbog stanja koje danas vlada u domaćoj kulturi i umjetnosti. “Živimo u vremenu kiča i neukusa u kojem je cjelokupan sistem vrijednosti doživio opću devalvaciju. Estetska mjerila i vrijednosti u slikarstvu i kulturi danas uopšte ne postoje.”, smatra ovaj sanski slikar naivac. I pored svega, ipak planira da ove godine samostalnom izložbom obilježi četiri decenije plodnog rada i stvaranja.

Zlatan Čekić

KOMENTARI