Brazil savladao Hrvatsku 3:1, Neymar dvostruki strijelac

Brazil's Neymar celebrates a goal during the 2014 World Cup opening match between Brazil and Croatia at the Corinthians arena in Sao PauloPogocima Neymara i Oscara, Brazil je na Areni Corinthians pred 68.000 navijača trijumfalno otvorio Svjetsko fudbalsko prvenstvo savladavši u prvom kolu grupe A selekciju Hrvatske sa 3:1 nakon preokreta.
Hrvatska je bolje otvorila utakmicu i već u 7. minuti imala dobru priliku, no Ivica Olić je glavom šutirao pored gola Julia Cesara.

Inicijativa se izabranicima Nike Kovača isplatila u 11. minuti – opet je u akciji bio Olić koji je probio po lijevoj strani, uputio prizeman centaršut na Nikicu Jelavića koji promašuje loptu, no ona pogađa Marcela i skreće u mrežu Cezara.

Nakon toga domaći su pojačali ritam te u 29. minuti došli do izjednačenja preko svoje najveće zvijezde – Neymar je sa 20-ak metara preciznim udarcem lijevom nogom savladao Pletikosu za 1:1 što je bio rezultat prvog poluvremena.

I u nastavku je Brazil bio bolji, no ozbiljnijih prilika pred oba gola nije bilo.

A onda sporan trenutak u 71. minuti – u šesnaestercu je Lovren srušio Freda lagano ga potegnuvši za dres, a japanski sudija Yuichi Nishimura neumoljivo pokazuje na bijelu tačku. Penal je izveo Neymar i uz dosta sreće doveo Brazil u prednost od 2:1. Iako je Pletikosa bio na lopti, zbog siline udarca ona je završila u gornjem desnom uglu. Vrlo diskutabilna odluka Japanca.

Do kraja je Hrvatska krenula po izjednačenje, no par dobrih prilika nisu uspjeli iskoristiti. Prvo je u 84. minuti Perišić postigao pogodak, ali ga je sudija poništio zbog prekršaja Olića nad golmanom Cesarom. Potom je dvije minute kasnije Modrić tukao sa 30 metara, Cesar brani, da bi zadnju priliku za izjednačenje propustio Perišić čiji udarac ponovo skida Cesar.

Konačno, u 91. minuti Hrvati orimaju treći pogodak, a strijelac je bio Oscar.