Češka slavila s 2:1

Češka nogometna reprezentacija za šest uvodnih minuta postigla je dva pogotka protiv Grčke i stigla do prve pobjede na Euru u Poljskoj i  Ukrajini.

Iako su dosadašnja tri međusobna omjera Grčke i Češke završena s jednim postignutim golom (Dellasov 2004. za plasman Grčke u finale Eura 2004. godine), danas su u Vroclavu reprezentativci Češke za samo šest uvodnih minuta poveli s 2:0. Bilo je golova i u nastavku.

U trećoj minuti Češka stiže do vodstva. Hübschman šalje jednu odličnu loptu iza leđa grčke odbrane, Jiraček izlazi sam pred Čalkiasa i sjajnim udarcem pogađa za 1:0. Tri minute igre bez uzbuđenja, a onda još jedan hladan  tuš za evropske prvake iz 2004. godine.

Odlična je to bila akcij Čeha po desnoj strani, tamnoputi bek Gebre Selassie je na kraju centrirao s desne strane, Pilar u petercu loptu ispred dva svoja čuvara poslao u mrežu Čalkiasa.

Bio je to nokaut za Grke, koji su puno bolje igrali protiv Poljske u prvoj utakmici. Izmijenjeni sastav (četvorica novajlija u prvoj postavi) nije donio ničeg dobroga za grčkog selektora Fernanda Santosa. Do kraja prvog dijela više se Grci nisu uspjeli oporaviti od ranog šoka.

U 18. minuti bezazlen pokušaj dugokosog Samarasa, koji je okrenut leđima glavom tukao po lopti sa ruba kaznenog prostora, Čech je lagano uhvatio loptu. Dvije minute kasnije Pilar je s 22 metra tukao metar i od Čalkiasove desne stative.

Pokušao je Rosicky u 29. minuti udarcem sa 25 metara, no rezervni golman Grka Sifakis (zamijenio povrijeđenog Čalikasa u 22. minuti) sjajno brani i izbacuje loptu u korner. Uspjeli su Grci zatresti češku mrežu, no Fotakis je, prije nego je glavom sjajno loptu zakucao u mrežu Čecha, bio iza protivničke odbrane.

Do kraja prvog dijela još ćemo izdvojiti loš pokušaj Jiračeka, strijelca vodećeg gola, koji je ovaj puta iskosa s desne strane loše zahvatio loptu, koja je otišla daleko od grčkog gola. Već na poluvremenu po jedna izmjena na obje strane. Santos je ubacio Gekasa, Bilal Kolara.

Nije bilo uzbuđenja u nastavku sve do 53. minute, a onda velika pogreška Petra Čecha. Chelseajev golman jednu sigurnu loptu nije uspio uhvatiti, veću ju je  odbio do rezerviste Gekasa, koji sa 10-ak metara pogađa potpuno praznu mrežu češkog gola.

Očekivano su uslijedili napadi Grčke na gol Čecha u želji da dođu barem do boda. Bilal je ubrzo izvadio iz igre iskusnog napadača Baroša, ubacio Pekharta i orijentirao se na odbranu svog gola.

Grčka – Češka 1:2 (Gekas 53/ Jiraček 3, Pilar 6)

GRČKA: Chalkias /od 22. Sifakis/, Torosidis, Kyriakos Papadopoulos, Katsouranis, Holebas, Fotakis /od 46. Gekas/, Maniatis, Karagounis, Salpingidis, Samaras, Fortounis /od 71. Mitroglou/.

ČEŠKA: Čech, Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky, Hubschman, Plasil, Jiracek, Rosicky /od 46. Kolar /od 90. Rajtoral/, Pilar, Baroš /od 64. Pekhart/