instant fap
NaslovnicaLokalne temeSanski Most

Danas je Dan sjećanja i dženaza žrtvama koje su nađene u masovnim grobnicama

Danas je Dan sjećanja i dženaza žrtvama koje su nađene u masovnim grobnicama

Povodom Dana sjećanja i kolektivne dženaze u Prijedoru Vlada Unsko-sanskog kantona proglasila je 20. juli 2023. godine Danom žalosti na području Kantona.

Na svim zgradama u kojima su smještena tijela kantonalne vlasti i tijela jedinica lokalne samouprave, zgradama u kojima je sjedište ili se obavlja djelatnost pravnih lica, odnosno u kojima fizička lica obavljaju samostalnu djelatnost obavezno je isticanje zastave Bosne i Hercegovine na pola koplja. Također, na Dan žalosti se ne mogu održavati zabavne priredbe, dok će mediji svoj program prilagoditi Danu žalosti.

Podsjećamo, dvije žrtve koje su ubijene 1992. godine u okolini Prijedora, biće danas, 20. jula pokopane na kolektivnoj dženazi u Memorijalnom centru Kamičani u Kozarca. Nakon 31 godinu, porodice će ukopati posmrtne ostatke Ferida Sikirića iz Hambarina i Izeta Mešića iz Zagrada. Radi se o žrtvama koje su 1992. godine ubijene na području Prijedora, a njihovi posmrtni ostaci su ekshumirani prilikom otkrivanja masovnih grobnica Hrastova Glavica i Jakarina Kosa.

Kolona s posmrtnim ostacima prijedorskih žrtava je jučer, 19. jula, krenula iz Identifikacionog centra Šejkovača u Sanskom Mostu i prošla je većinom krajiških gradova, a u Kamičane u Prijedoru stigla je u 20 sati.

“Ovaj obilazak kroz općine i gradove Bosanske krajine organiziramo treću godinu. Prije svega, građani su tražili da im se omogući da izađu, iskažu pijetet i poklone se pred žrtvama. Uz to, ovo je najbolji način da pamtimo teške zločine koji su se desili u dolini Une i Sane i pošaljemo univerzalnu civilizacijsku poruku, da se nikada nikome ne ponovi”, kazao je Mujo Begić, šef Područnog ureda Instituta za nestale osobe (INO) u Bihaću.

Iz Organizacionog odbora zajedničke dženaze napominju da je stradanje Prijedorčana “Srebrenica 1992. godine”.

“Samo u Prijedoru je ubijeno više od 3.000 ljudi. Naša obaveza prema svima koji su tada izgubili živote je da ih se sjetimo i obilježimo njihova stradanja, a 20. juli je simbol stradanja Bošnjaka i Hrvata općine Prijedor. Nosilac aktivnosti je Islamska zajednica, a sve veći broj institucija se uključuje u taj proces”, kazao je Mehmed ef. Kudić, muftija Bihaćki, dok Begić dodaje:

“Do sada smo posmrtne ostatke ubijenih Prijedorčana našli na 503 lokacije, od čega su 73 masovne grobnice. Posmrtne ostatke smo našli u tri države, u deset različitih općina, što govori o razmjeri zločina. Mi još tragamo za 470 osoba, odnosno 15 posto od 3.176 koliko ih se vodi na evidenciji nestalih u Prijedoru. U pitanju su najteži ratni zločini, kao što je grupa od 30 žena i djece s područja naselja Zecovi, koji su sistematski i planski ubijeni, a zločin je potom prikriven. Zbog toga ćemo ove godine ukopati mali broj osoba.”

Vjerski program u Kozarcu počinje u 12 sati. Podne-namaz je u 13 sati, a dženaza-namaz u 13.30 sati, nakon čega će uslijediti prenošenje tabuta na mezarje i ukop.

KOMENTARI