Diegovi ratnici izbacili Barcu i podsjetili da je Liga prvaka neodbranjiv trofej, Bayern lako sa Benficom

Ligu prvaka niko nije odbranio. Neće ni Barcelona. To znamo nakon uzvratnih utakmica četvrtfinala Lige prvaka, a demonstratori su bili igrači Atletico Madrida koji su u svom dvorištu sasvim zasluženo sa 2:0 savladali Barcelonu i plasirali se u polufinale gdje ide i Bayern koji je remizirao u Lisabonu protiv Benfice (2:2) što je bilo dovoljno za prolaz.

Atletico je pokazao čvrstinu, ratobornost, onu prepoznatljivu želju, ali i napadačke sposobnosti pošto su, za razliku od sraza na Nou Campu, igrali mnogo otvorenije. Posebno se to odnosi na prvo poluvrijeme.

Tim Diega Simeonea je sasvim hrabro otvorio meč i napao iako je igrao bez klasičnog napadača, jer je Torres suspendovan, a Vietto je svakako daleko od prvih 11. Stoga, naprijed su počeli Carrasco i Griezmann koji su zadavali glavobolje odbrani Barcelone.

Veliku šansu u trećoj minuti imao je Atletico preko Gabija koji je iz kaznenog prostora šutirao preko gola, a nedugo nakon toga prijetio je i Carrasco. Potom je u sedmoj minuti Griezmann oprobao glavom, ali ponovo je to bio lagan plijen za Ter Stegena.

Barcelona je imala momente kada je vladala terenom, ali Katalonci nisu uspijevali opasno zaprijetiti. Nakon burnog uvoda, uslijedio je period bez većih šansi da bi u 36. minuti Atletico postigao pogodak koji je otvorio vrata polufinala. Strijelac je bio Griezmann koji je pogodio glavom nakon prelijepog centaršuta Nigueza.

Do kraja prvog dijela još jedan pokušaj imao je Carrasco, a onda je nakon samo osam minuta igre u drugom dijelu Niguez pogodio prečku.

Poslije prečke domaćeg tima, Barcelona je sve više napadala i vladala terenom, a prva prava šansa gostiju desila se u 59. minuti kada je Alba prijetio. Dvije minute kasnije nakon kontre u prilici je bio Griezmann čiji udarac brani Ter Stegen.

Kako je vrijeme odmicalo Barca je bivala još opasnija, ali nije mogla probiti bedem ispred Oblakovog gola. I kada se očekivala neizvjesnost pred kraj meča, Atletico je izborio penal nakon što je Iniesta igrao rukom u svom šesnaestercu. Siguran sa bijele tačke bio je Griezmann koji je svom timu donio pobjedu 2:0 i prolaz u polufinale. Atletico je prošao s ukupnih 3:2.

U drugom večerašnjem meču Bayern je izborio prolaz dalje iako nije briljirao u duelima protiv Benfice.

Nakon poprilično mirnog uvoda meča, Benfica je stigla do prednosti u 27. minuti kada je nakon centaršuta Eliseua i Neuerovog “leta u prazno”, mrežu Bayerna glavom pogodio Raul Jimenez. Prelijepi stadion u Lisabonu je eksplodirao.

Nažalost za domaći tim, radost nije dugo trajala. Gosti su izjednačili u 38. minuti preko Vidala koji je bio jedini strijelac u prvom meču ova dva tima.

Preokret Bayernu je donio Muller golom u 52. minuti čime je skoro osigurao plasman njemačkog kluba u polufinale. Domaćin je stigao do izjednačenja u 77. minuti, kada Talisca pogađa Neuerovu mrežu za 2:2, ali to je bilo sve od Portugalaca.

Prvi meč je završen rezultatom 1:0 za Bayern što znači da njemački tim prolazi dalje s ukupnih 3:2.

U polufinale Lige prvaka prošli su Real Madrid, Manchester City, Bayern Minhen i Atletico Madrid.