instant fap
NaslovnicaBiH

Dobna granica za penziju treba ostati na 65 godina

Dobna granica za penziju treba ostati na 65 godina

Radni materijal Strategije reforme penzijskog sistema Vlada Federacije BiH je poslala ministarstvima na analizu i iznošenje stavova i taj dokument još nije ni u formi nacrta, potvrdio je u razgovoru za Agenciju Fena direktor Federalnog zavoda za penzijsko i invalidsko osiguranje (PIO/MIO) Zijad Krnjić.

Krnjić ističe da je Strategija reforme penzijskog sistema u FBiH planski dokument, na temelju kojeg bi trebalo ići u reformu zakonodavstva iz te oblasti.

– U okviru raznih komisija, radnih grupa i sl. Federalni zavod MIO/PIO je zastupao mišljenje da treba ići u dvije faze: parametarska reforma,  odmah i prijelaz sa sistema međugeneracijske solidarnosti na sistem kapitalizirajuće štednje, dugoročno – kazao je Krnjić.

On je podsjetio da se postojeći sistem penzijskog osiguranja temelji na Zakonu o PIO  koji je donesen 1998.godine i koji je u izvjesnoj mjeri mijenjan, naglašavajući da su mnoga rješenja u njemu potpuno prevaziđena tako da je nužna hitna izmjena tog zakona kojim bi se on uskladio sa sadašnjim prilikama i zakonima u drugim sektorima.

– Što se tiče dobne granice, smatramo da je dovoljno i neophodno ne mijenjati odredbe sadašnjeg Zakona o PIO, kojim je ona utvrđena na 65 godina, ali sa mogućnošću prijevremenog penzionisanja do 2015.godine – kazao je Krnić.

Odgovarajući na pitanje u vezi sa aktuelnim prijedlogom zakona o povoljnijem penzionisanju koji je u fokusu javnosti, direktor Krnjić navodi da su u Federalnom zavodu PIO/MIO, na zahtjev Ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, analizirali radni materijal Zakona o povoljnijem penzionisanju i davali brojčane i finansijske procjene predloženih rješenja u tom radnom materijalu, kao i primjedbe na predložena pravna rješenja.

– Slažemo se da bi bilo veoma važno da se prava tih kategorija urede na jedinstven način, međutim rješenja koja su navedena u tom radnom materijalu su, uglavnom veoma pogrešna i, umjesto da urede tu oblast, napravit će dodatni nered – kazao je direktor Krnjić.

Kao argument je naveo da se ne radi o jedinstvenom zakonu već samo o izmjeni  Zakona o priznavanju prava (uredbe I,II i III), kojim se uvodi u prava još niz kategorija, a Zakon o pravima demobilisiranih boraca, Zakon o službi u Vojsci FBiH i još nekoliko zakona kojim su data prava na penziju i na poseban način utvrđena visina penzije, ostaju na snazi.

On upozorava da u radnom materijalu ima mnogo rješenja koja su u potpunoj suprotnosti sa temeljnim Zakonom o PIO, te kao primjer navodi da se daje pravo na penziju nekim kategorijama koje nemaju niti jedan dan penzijskog staža, itd.

Krnjić navodi da  je potpuno neizvjesno i finansiranje tog zakona, te ističe da u budžetu FBiH, što je usklađeno sa MMF-om, za taj zakon ima osigurano 45.000.000 KM (jer ostaju obaveze po ostalim propisima koji ostaju na snazi), te još toliko iz doprinosa, što znači ukupno 90.000.000 KM.

– Po našem izračunu, koji smo poslali Ministarstvu za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, po odredbama iz radnog materijala tog zakona, u pravo će se uvesti samo u prvoj godini oko 14.800 novih penzionera. S obzirom na to  da se tih 90.000.000 KM već raspoređuje na sadašnje penzionere pod povoljnijim uvjetima ne vidim gdje će „stati” još novih oko 15.000 – naglašava direktor Federalnog zavoda PIO/MIO.

Po njegovim riječima, nekim odredbama zakona je predviđeno zahvatanje i u sredstva od doprinosa, što bi značilo da bi se i starosne penzije morale značajno smanjivati.

– Ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata se „uhvatilo u koštac”sa veoma složenim problemom i smatramo da smo im dali konstruktivne primjedbe i procjene koje bi im trebale pomoći da dođu do boljih, a ne do gorih rješenja nego što su po sadašnijm propisima – zaključio je direktor Krnjić.

KOMENTARI