instant fap
NaslovnicaVijesti

Gardijan izabrao fotografa 2015. godine: Yannis Behrakis

Gardijan izabrao fotografa 2015. godine: Yannis Behrakis

Fotografija može natjerati ljude da razmisle dva puta prije nego što povuku obarač.

Ove godine, desk redakcije Guardian izabrao je Yannisa Behrakisa iz agencije Reuters kao fotografa godine. Guardian izvaja dvije velike priče na kojima je ovaj fotograf radio, a to su izbjeglička kriza i finansijski kolaps u njegovoj rodnoj zemlji, Grčkoj.

IZBJEGLIČKA KRIZA

Yannis Behrakis je rekao da se bavio temom izbjeglica skoro 25 godina, ali da je ova godina drugačija od svih ostalih. “Migranti su došli u moju rodnu zemlju. Nekoliko brodova je stizalo svaku noć. Migranti su bili uplašeni, jer nisu znali kako će policija i lokalno stanovništvo na njih reagovati. Mali gumenjaci su dolazili, čak i kada je vrijeme bilo veoma loše. Turska obala je udaljena samo 4-5 kilometara”.

Izbjeglica iz Sirije drži svoje dijete dok se bori da isplivaju na površinu blizu Lesbosa.

“Prošle godine bio sam u mjestu Suruc na tursko-sirijskoj granici i dokumentovao sam hiljade kurdskih izbjeglica koji su bježali iz grada Kobani. Ove godine, na Lesbosu sreo sam čovjeka kojeg sam upoznao u Surucu i koji me je prepoznao i rekao ‘uradio sam to, čovječe. Uradio sam’, rekao mi je on”.

Na Lesbosu je počinjao raditi u 6.30 ujutru, a završavao je oko 23 časa. Brodovi su dolazili i preko noći. Oko podneva nisu dolazili nekoliko sati, jer je sunce bilo prejako. I on je prestajao fotografisati oko 14 časova i počinjao bi ponovo oko 16 sati.

Jednog dana dok je fotografisao, u moru je primijetio kretanje. Pomislio je da je neko skočio sa broda. “Fokusirao sam područje koristeći objektiv, a tada sam primijetio da je to bio delfin. Delfin je iskakao ispred brodice. To je bio zaista magičan momenat. Delfin je pokazivao put brodicama i kao da je pozdravljao ljude”.

“Želio bih izraziti zahvalnost svim Grcima i stranim volonterima koji su pomagali na ovom ostrvu. Pokazali ste da je humanost živa”.

Yannis Behrakis kaže da je emocionalna posljedica izbjegličke krize razarajuća. “Patio sam od insomnije i noćnih mora, i osjećao sam se krivim mnogo puta jer nisam uradio više. Imam izbjegličke krvi u sebi takođe, a i otac sam”.

EKONOMSKA KRIZA U GRČKOJ

 

 

Pješak hoda kroz praznu ulicu u Atini, mural nastao u julu.

“Bio je to veoma težak rad na velikoj priči koja se dešavala u mojoj rodnoj zemlji. Emocionalni pritisak je ogroman kad vidite prijatelje i porodicu da pate. Pratio sam krizu u Grčkoj od 2010. godine. U mojoj karijeri koja je duga 28 godina ideja da pratim katastrofu u mojoj rodnoj zemlji uvijek mi je bila noćna mora. Dao sam sve od sebe da ostanem nepristrastan dok sam pratio finansijsku i političku krizu ove godine.”

On kaže da je dan za danom, mjesec za mjesecom, godinu za godinom, situacija postajala sve gora.

“Na početku 2015. godine, postalo je jasno da Grčka ulazi u najteži period krize. U ovoj godini izbore smo imali dva puta, referendum, nametnutu kontrolu kapitala i najveću nezaposlenost u EU”.

Yannis Behrakis kaže da fotografija može ostaviti ljude bez daha svojom snagom i ljepotom.


Policija u Atini za vrijeme demonstracija

 

“Fotografija može poslati poruku javnosti, natjerati ljude da plaču ili da se smiju ili i jedno i drugo. Može u ljudima izazvati krivicu ili usmjeriti novac prema pravom cilju. I može natjerati ljude da razmisle dva puta prije nego što povuku obarač”.

Za BUKU prevela i prilagodila Maja Isović

KOMENTARI