instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Hemijsko čišćenje u RS-u od proizvoda iz FBiH

Hemijsko čišćenje u RS-u od proizvoda iz FBiH

Piše: Vedrana Maglajlija

Sredstva za pranje i čišćenje proizvedena u entitetu Federacija BiH masovno se povlače sa polica trgovina u drugom entitetu, Republici Srpskoj, zbog čega kompanije hemijskih proizvoda trpe ogromne gubitke, a radnici bi mogli otići na čekanje.

To je posljedica zakona i pravilnika u RS-u koji između ostalog nalažu i da se hemijski proizvodi moraju upisati u evidenciju ministarstva zdravlja, što, tvrde proizvođači, znači i skupu registraciju firme u tom entitetu, iako se radi o istoj državi.

“To znači da izdvojimo nekih 15.000 do 20.000 KM za registraciju, a onda se tu još moraju zaposliti ljudi, što se nama ne isplati. Svi naši proizvodi povučeni su iz RS-a. Posljedica svega toga je da će od 50 ljudi u firmi, njih devet, za mjesec-dva ići kući na čekanje, jer naš udio u RS-u je negdje oko 27 posto. Mi smo odmah to izračunali, a sve se slama na radniku”, kaže Adem Šišić, direktor Fabrike hemijskih proizvoda Belif.

Zakoni o hemikalijama i biocidima usvojeni su u RS-u još prije nekoliko godina, dok je pravilnik o sigurnosti predmeta opšte upotrebe stupio na snagu u martu, kažu vlasti ovog entiteta, međutim, tek sada je inspekcija počela da prati njihovu primjenu. Dodaju da se pravila ne odnose samo na FBiH, nego na sve proizvode bez obzira na mjesto proizvodnje.

Bez problema izvoze u EU-a

Osim upisa u evidenciju, hemijski proizvodi moraju biti adekvatno obilježeni i zadovoljiti standarde o kvaliteti.

Federacija BiH godinama već nije usvojila ovakve zakone, zbog čega proizvodi među entitetima nisu usklađeni, barem što se tiče pakovanja, ali, tvrde proizvođači, uvjete o kvaliteti itekako ispunjavanju, jer izvoze u zemlje Evropske unije.

“Mi izvozimo u Sloveniju, Hrvatsku, Srbiju, imali smo Švedsku… Normalno je da se kvalitet kontroliše i da obilježavanje bude adekvatno i to sve ispunjavamo, samo nismo izvršili registraciju i to je problem, jer taj princip nema nigdje. Naprimjer, kada u Srbiju izvezmo našu robu, ona prvo ide u institut u Beograd da se pregleda kvalitet robe, počevši od hemijskog sastava i označavanja, i onda se plasira na tržište. Niko ne traži nikakvu registraciju”, kaže Salem Ekmeščić, vlasnik kompanije EZ iz Busovače koja zapošljava stotinu ljudi.

Proizvode njegove kompanije inspekcija u RS-u je već zapisala te navela da nije registrovana, zbog čega je povučena iz prodavnica.

“Znači, mi moramo ili otvoriti poslovnu jedincu u RS-u ili ukinuti sve svoje sadašnje kanale prodaje i dati na pladnju distributeru da on distribuira našu robu kao da izvozimo u drugu zemlju. Dakle, praktično daješ svoju tržišnu poziciju, gubiš je u par dana”, tvrdi Ekmeščić dodajući da će gubitke tek početi procjenjivati.

Zapisnik inspekcije za porizvode kompanije EZ
‘FBiH koristi zakone iz Jugoslavije’

Hemijski proizvođači, kojih u FBiH prema procjeni Privredne komore FBiH ima tridesetak, stoga su tražili od vlasti da odgode primjenu zakona i pravilnika dok ne prilagode svoje proizvode.

“Svaki naš proizvod ima standard, u pitanju su neka obilježja, ali ne možemo mi sada baciti po 30.000, 40.000 maraka koliko koštaju etikete jer nekom ne odgovaraju, one su plaćene. Moraju biti rokovi da se prilagodimo, a da se vlasti entiteta dogovore o usklađivanju, jer se mi privrednici ne možemo baviti politikom”, mišljenja je Šišić.

Međutim, iz Ministarstva zdravlja RS-a kažu da su proizvođači imali dovoljno vremena da se pripreme te naglašavaju da se ovi uvjeti ne odnose samo na kompanije iz FBiH, nego na sva hemijska sredstva, bez obzira na porijeklo ili mjesto proizvodnje. Cilj svega je, dodaju, zaštita potrošača i životne sredine.

“Pravilnik o bezbjednosti predmeta široke potrošnje je stupio na snagu u martu 2016. godine. Pravna lica, proizvođači i prometnici navedenih sredstava imali su na raspolaganju period od 12 mjeseci da iste usklade u pogledu propisanog sadržaja”, rečeno nam je iz Ministarstva.

Kako su naveli, problem je nastao jer Federacija BiH u ovoj oblasti nije vršila usklađivanje propisa sa onima iz Evropske unije, već su u primjeni i dalje propisi iz bivše Jugoslavije.

‘Nije logično registrovati firmu u dva entiteta’

Almin Mališević iz Privredne komore FBiH kaže da se kompanije svakodnevno javljaju i traže rješenje za ovu situaciju.

“Velike firme poput EZ-a, Belifa, Dite, imat će velike gubitke. Mi smo se obratili Vladi FBiH i resornim ministarstvima, da se pokuša zajedno sa vladom RS-a pronaći rješenje. To je prije svega donošenje zakona u FBiH koji će biti usklađeni sa regulativom EU-a, a onda harmonizacija propisa između FBiH i RS-a.”

Međutim, Mališević dodaje da su ipak zakoni u RS-u strožiji nego što je slučaj u većini evropskih zemalja koje ne traže evidenciju proizvoda, odnosno, registraciju kompanije, kako navode proizvođači.

“Nije logično da firma koja je registrovana u FBiH mora i u RS-u izvršiti dodatnu registraciju, to su sigurno dodatni, trajni troškovi. Tu treba napraviti dogovor između entiteta.”

Također, firme u FBiH su trebale dobiti rok za prilogađavanje, dodaje.

“Po nama je to neki period od šest mjeseci do godinu dana da bi firme napravile izmjenu regulative i proizvoda.”

Udruženje poslodavaca FBiH uputilo je federalnom premijeru Fadilu Novaliću poziv da hitno reaguje kako bi se zaštitili proizvođači i umanjile štete po privredu i ekonomiju BiH, te zahtjev da se obustavi ova odluka.

Do tada će police trgovina u RS-u ostati bez deterdženata i drugih sredstava za čišćenje iz FBiH, proizvođači računati svoje gubitke, a radnici trpjeti posljedice.

Izvor: Al Jazeera

KOMENTARI