Ibišević, Džeko i Pjanić za treću pobjedu Zmajeva!

Golovima Ibiševića, Džeke i Pjanića, nogometna selekcija BiH rezultatom 3:0 savladala je Litvaniju i ostvarila treću pobjedu u četiri odigrana susreta u kvalifikacijama za SP.

Sa nova tri boda, BiH će kraj godine dočekati na prvom mjestu u grupi G, a u martu nas očekuje veliki ispit i meč protiv Grčke u Zenici. Ipak, ukoliko i u toj utakmici budemo igrali kao u dosadašnjem dijelu kvalifikacija, onda nam se smiješi Brazil.

Vjerovatno će mnogi reći da pretjerujemo, ali nogometna reprezentacija BiH je u prvom poluvremenu odigrala nikad nadahnutijih 20 minuta u kojim smo postigli tri pogotka, do tada vrlo dobrim, Litvancima.

Nije počelo sjajno za nas, s obzirom na to da smo već u 10. minuti čupali kosu sa glave, jer je litvanski napadač sam krenuo ka Begoviću. Međutim, ispred njega se stvorio Ognjen Vranješ i spasio vjerovatno čist pogodak. Rekao je Vranješ kako je naučio iz grešaka koje je pravio u Atini i da će se iskupiti, a obećanje je ispunio već u toj 10. minuti.

I nakon toga su Litvanci bili ti koji su držali više loptu i bili opasniji, ali onda se probudio rimski imperator Miralem Pjanić. Koliko ovaj veznjak znači našoj ekipi pokazao je u 29. minuti. Fantastičnim dodavanjem gurnuo je u priliku Ibiševića, koji zakucava loptu u same rašlje za vodstvo od 1:0.

Sve poslije toga proteklo je u znaku plave furije. Ponovo je Pjanić gurnuo Ibiševića u mrtvu priliku, ali napadaču bh. tima je pobjegla lopta.

Slijedeću asistenciju Pjanić je odlučio, da ne bi bilo ljubomore, pokloniti Džeki, koji u 26. minuti koristi njegov poklon i postiže novi pogodak, kojim nam donosi prednost od 2:0. Bio je to 26. pogodak našeg dijamanta u dresu bh. reprezentacije (ponovo usamljen na vrhu liste najboljih strijelaca svih vremena) i peti u ovim kvalifikacijama.

Koliko je zahvačlan za asistenciju iz 35. minute, Džeko je pokazao šest minuta poslije. Primio je jednu dubinsku loptu, zagradio se i onda podigao glavu te je ubacio u sredinu za Pjanića, koji je šalje u mrežu za visokih i ubjedljivih 3:0. Navijači nisu krili oduševljenje, a selektor Safet Sušić nije skidao smnješak sa lica, s obzirom na to da je bio rijetko viđen optimista da ćemo dobiti ovu utakmicu bez ikakavih problema.

Početak nije tako sugerisao, ali BiH je još jednom pokazala da u ovom trenutku ima možda jedan od najboljih navalnih redova u Evropi. Uostalom, statistika kaže kako su Džeko i ibišević ove sezone, zajedno, postigli čak 22 pogotka, što je i zaista najviše od svih napadačkih dvojaca Evrope u ovom trenutku.

Nastavak utakmice donio je tek nekoliko poluprilika, a jedino vrijedno spomena je debi Ervina Zukanovića, koji je u igru ušao umjesto Lulića, ali i ovacije za Miralema Pjanića, koji je igru napustio već u 66. minuti. Svoj posao Pjanić je odradio besprijekorno i više nije bilo potrebe da ga Sušić drži na terenu, s obzirom na to da je njegov nastup, zbog povrede, i bio pod znakom piutanja.

Sada, nakon 10 bodova iz četiri uztakmice, BiH je postala najozbiljniji pretendent na prvo mjesto u grupi, a situacija će biti mnogo jasnija u martu kada nam na noge dolazi i najveći konkurent za prvo mjesto – Grčka.

Na kraju, dodajmo i to kako je trijumf nad Litvanijom ujedno i 12. za selektora Safeta Sušića, čime je postao trener sa najvećim brojem pobjeda za kormilom naše A selekcije.