Istorija je ispisana: Španci odbranili evropsku krunu!

Španija je večeras postala prva reprezentacija u istoriji koja je uspjela odbraniti naslov prvaka Evrope, nakon što su sa 4:0 u finalu Eura 2012. savladali Italiju.

Španci kao da su čuvali snagu i magiju za finale. Prvo poluvrijeme aktuelni evropski i svjetski prvak odigrao je brilijantno, te su već nakon prvih 45 minuta igre imali na svom kontu velikih, ogromnih 2:0.

Već od prvog sudijskog zvižduka Furija je krenula furiozno ka golu Gigija Buffona. Do vodstva su došli u 14. minuti. Xavi je sjajno uposlio Fabregasa, koji iz iz ugla sa desne strane pogađa Davida Silvu, koji potom glavom matira legendu na golu Italije.
Italijani su potom uspostavili ravnotežu, za zaprijetili Ikeru Casillasu preko Antonia Cassana i Maria Balotellija, ali su potom primili i drugi gol.
Ponovo je akciju započeo Xavi. Uposlio je svog novog saigrača iz Barcelone Jordija Albu, koji je odlično probio po lijevoj strani i postigao svoj prvi gol u dresu Španije za vodstvo od 2:0.
Prandeli je na poluvremenu izveo Cassana, a uveo Di Natalea, a napadač Udinesea imao je priliku već u 40. sekundi nastavka, ali je glavom šutirao preko gola.
Di Natale je imao fantastičnu priliku i u 50. minuti, nakon što ga je uposlio Montolivo, ali je Casillas to uspio odbraniti.
U 55. minuti Thiago Mota je na terenu zamijenio Montoliva. Sve nade Italijana u preokret završene su u 61. minuti, kada je Mota zbog povrede morao napustiti teren, a Prandeli je prije toga izvršio sve izmjene, pa su Italijani pola sata prije kraja utakmice na terenu ostali sa igračem manje.
Šest minuta prije kraja najbolji igrač Španije Xavi Hernandez ponovo je iz sredine poslao loptu, ona je našla Fernanda Torresa, koji pogađa za 3:0. Slomljeni i umorni Italijani primili su do kraja i četvrti pogodak. Torres se ovog puta našao u ulozi asistenta, a strijelac je bio Juan Manuel Mata.