James i Bosh odveli Miami u finale NBA lige

Košarkaši Miami Heata plasirali su se u finale NBA lige nakon što su  u sedmoj utakmici serije na svom parketu savladali Boston Celticse rezultatom 101:88, te su na taj način pored plasmana u veliko finale osvojili i titulu prvaka Istočne konferencije.

Oba tima su dobro ušla u susret i nakon pet minuta igre u prvoj dionici  rezultat je bio u egalu. Međutim, nakon vodstva Miamija 12:10, Boston pravi seriju od 13:2, te odlazi na do tog trenutka najveću razliku na susretu od plus devet 23:14. Ipak, do kraja prve četvrtine Miami se uspjeva približiti na samo četiri poena zaostatka 27:23.

Drugu četvrtinu bolje otvara Miami i ubrzo stiže do izjednačenja rezultata 30:30. Brandon Bass je igrao sjajnu utakmicu za Celticse, te zahvaljujući ponajviše njemu, vrlo brzo izabranici Doca Riversa ponovo odlaze na devet razlike, a na tri minute do kraja poluvremena imaju najveću razliku na susretu od plus jedanaest 49:38. Posljednje dvije minute pak donose nešto bolju igru Miamija,koju međutim nisu iskoristili pa su na poluvrijeme Celticsi otišli sa sedam poena razlike 53:46.

U drugo poluvrijeme Miami ponovo ulazi mnogo bolje. Stigli su vrlo brzo do izjednačenja rezultata, da bi na nešto više od pet minuta do kraja poenima Wadea došli do vodstva nakon dugo vremena od 63:62. Pokušavao se Miami odvojiti na veću prednost, no sjajni Rajon Rondo im to nije dozvoljavao, te je nakon tri četvrtine rezultat bio izjednačen 73:73.

Posljednju četvrtinu oba tima su otvorila dobro. Igralo se koš za koš, a timovi su se konstanto smjenjivali u vodstvu. Sredinom posljednje dionice trojkom Chrisa Bosha, te poenima LeBrona Jamesa Heat odlazi na najveću prednost na utakmici plus sedam 91:84, da bi se ta prednost povećala na nešto manje od tri minute do kraja na velikih devet razlike 95:86.

Do kraja Miami je i dodatno povećao prednost na konačnih plus 13,  čime su došli do titule prvaka Istočne konferencije i plasmana u veliko NBA finale, gdje ih čeka Oklahoma.

LeBron James je ponovo odigrao fantastičan susret, a večeras je ubacio 31 poen, te je imao 12 skokova. Dwyane Wade je ubacio 23, dok je Chris Bosh sa klupe dodao 19 poena, ali je Bosh pogađao u ključnim trenucima utakmice, te je uz Jamesa najzaslužniji za osvajanje titule i plasman u veliko finale.

Bostonu nije pomogao ni novi triple double Rajona Ronda koji je imao 22 poena, 14 asistencija i 10 skokova, no iako je i ostatak tima bio poprilično raspoložen do pobjede nisu mogli.