instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Još jedan Dan državnosti koji se obilježava samo u jednom dijelu BiH

Još jedan Dan državnosti koji se obilježava samo u jednom dijelu BiH

dan_drzavnosti

Na današnji dan prije 71 godinu, u Mrkonjić Gradu, na Prvom zasjedanju Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine (ZAVNOBiH) je potvrđen kontinuitet državnosti Bosne i Hercegovine. Ovaj događaj se na teritoriji bh. entitetaFederacije BiH obilježava kao praznik, dok se na prostoru entitetaRepublika Srpska ovaj dan ne razlikuje od bilo kojeg drugog, običnog radnog dana, piše Anadolu Agency (AA).

Ne ni, ni, ni nego i, i, i

U kući Jove Gašića u Mrkonjić Gradu 25. i 26. novembra održano je Prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a kojem je prisustvovao 141 delegat iz svih krajeva BiH, od 173 delegirana. Na sjednici, koja je trajala duboko u noć, ZAVNOBiH je konstituiran kao općepolitičko predstavništvo Narodno-oslobodilačkog pokreta BiH.  Najpoznatiji dio rezolucije Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a je rečenica da BiH nije ni srpska, ni hrvatska,ni muslimanska već i srpska i hrvatska i muslimanska.

“Danas Narodi Bosne i Hercegovine kroz svoje jedino političko predstavništvo, Zemaljsko antifašističko vijeće narodnog oslobođenja Bosne i Hercegovine, hoće da njihova zemlja, koja nije ni srpska, ni hrvatska ni muslimanska, nego i srpska, i muslimanska i hrvatska, bude slobodna i zbratimljena Bosna i Hercegovina, u kojoj će biti osigurana puna ravnopravnost i jednakost svih Srba, Muslimana i Hrvata. Narodi Bosne i Hercegovine učestvovat će ravnopravno s ostalim našim narodima u izgradnji narodne demokratske federativne Jugoslavije”, stoji u rezoluciji Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a.

Na zasjedanju je izabrano 58 članova koji će predstavljati BiH na Drugom zasjedanju AVNOJ-a četiri dana kasnije. Istovremeno je konstituirano Predsjedništvo ZAVNOBiH-a, sastavljeno od 31 člana, s dr. Vojislavom Kecmanovićem, ljekarom iz Bijeljine, kao predsjednikom.

Poruka dr. Vojislava Kecmanovića i danas stoji na kući koja je dobrano oštećena zubom vremena:

“Jedan od drugova reče mi danas: držimo nešto što nijedna porobljena zemlja na svijetu ne može da drži, a to je parlamentarno zasjedanje. Naša vojska i narod, i politika naših vođa zaista su ostvarili čuda… Fašisti su mislili da je Jugoslavija neko kukavičko kopile, da u njoj ne živi duh slobode. Međutim, velike pobjede koje je za dvije i po godine ostvarila naša narodnooslobodilačka vojska pribavili su nam priznanje saveznika, a respekt od neprijatelja. Naša vojska, koja raste iz dana u dan, pokazuje danas čitavom svijetu da naši neprijatelji nisu uspjeli da uguše slobodarski i borbeni duh naših naroda”.

Od trgovine do muzeja

Kuća izgrađena 1896. svoju je namjenu višestruko mijenjala, od trgovine, preko kafane do doma kulture. Odlukom Izvršnog vijeća SR BiH 1953. godine objekat je pretvoren u Muzej I zasjedanja ZAVNOBIH-a. Kuća je danas skoro potpuno devastirana o čemu svjedoče i fotografije Anadolu Agency (AA).

Objekt od nemjerljivog značaja za historiju BiH, proglašen i nacionalnim spomenikom, u fokusu je javnosti samo nekoliko dana uoči i na 25. novembar svake godine. Ostatak godine je prepušten na milost i nemilost vremenskim (ne)prilikama, što možda i najbolje govori o odnosu vlasti u RS-u, entitetu na čijem je teritoriju smješten. Ovaj dan će na tom prostoru biti sasvim uobičajen, bez istaknutih državnih obilježja dok će svi poslodavci, ustanove i organi uprave raditi.

Ni novi član Predsjedništva Bosne i Hercegovine iz reda srpskog naroda Mladen Ivanić nije obilježio Dan državnosti svojim prisustvom na svečanom prijemu koji je sinoć organiziran u zgradi Predsjedništva BiH u Sarajevu.

Ivanić je kazao da nema osnove da se bilo koji dan obilježava sve dok se ne donese zakon o državnim praznicima na nivou BiH.

Domaćini prijema bili su tradicionalno bošnjački i hrvatski član Bakir Izetbegović i Dragan Čović.

Nakon intoniranja himne BiH, prisutnima se obratio Čović, koji je tom prilikom podsjetio na brojne stvari u BiH koje, kako je kazao, “nisu jednoznačno rješenje”.

“Tako se ni današnji povijesni dan ne obilježava na čitavom prostoru BiH. Vjerujem da ne smije biti prezahtjevno zakonom urediti obilježavanje državnih i vjerskih blagdana u BiH”, kazao je Čović te istaknuo kako je “današnji dan i njegovo obilježavanje podsjećanje na to što je duh BiH i kako je ona i bošnjačka i hrvatska i srpska”.

Antifašizam kao univerzalan stav

Govoreći o važnosti obilježavanja Dana državnosti BiH, član Predsjedništva BiH Izetbegović kazao je kako su svi gosti i zvanice “svojim prisustvom odali poštovanje prema učesnicima zasjedanja ZAVNOBiH-a u Mrkonjić Gradu”.

“Iz godine u godinu na dostojanstven način sjećamo se historijske epohe u kojoj je obnovljena državnost BiH i potvrđen njen historijsko-pravni kontinuitet na načelima pune ravnopravnosti konstitutivnih naroda i građana te na antifašizmu kao suštinskom, univerzalnom stavu i opredjeljenju”, kazao je Izetbegović.

On je također dodao kako se “nikada ne smije dopustiti da se izgubi smisao velikih historijskih dostignuća iza kojih generacijama stoje antifašisti i progresivni ljudi”.

U nedjelju su članovi Saveza antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata BiH (SABNOR) predvođeni predsjednikom Bakirom Nakašom organizirali svečani program ispred zgrade Muzeja. Njima su se priključili članovi SABNOR-a i SUBNOR-a iz cijele BiH, kao i članovi Udruženja “Josip Broz Tito”.

Na poziv SUBNOR-a Republike Srpske danas će biti zajednički obilježeno sjećanje na ZAVNOBiH ispred platoa zgrade ZAVNOBiH-a.

Povodom Dana državnosti BiH, 25. novembra će biti položeno cvijeće kod Vječne vatre, na mezarju Kovači, kod Spomen-obilježja ubijenoj djeci Sarajeva i na Spomen-parku Vraca, a po protokolu Kantona i Grada Sarajeva u Narodnom pozorištu Sarajevo i u Vijećnici bit će održana akademija koja će biti posvećena Danu državnosti BiH.

KOMENTARI