instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

“Kakav je to zakon koji ne dozvoljava majci da bude uz svoje dijete kada je bolesno?”

“Kakav je to zakon koji ne dozvoljava majci da bude uz svoje dijete kada je bolesno?”

Sudeći prema odgovoru Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, to skoro neće biti promijenjeno.

Podsjetimo, Udruženje za podršku i promociju prava djece i roditelja “Moje dijete” uputilo je krajem februara inicijativu Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS, da sva djeca do 15 godina, imaju pratnju tokom ležanja u bolnici.

Naime, Zakon o obaveznom zdravstvenom osiguranju RS, član 35, propisuje da djeca do 15 godina imaju pravo na pratnju, ukoliko postoji medicinska indikacija. Zbog toga, uglavnom, porodični ljekari, samovoljno tumače šta je medicinska indikacija i procjenjuju da djetetu ne treba pratnja, pa onda majka ne može da ide uz dijete jer ne dobije za sebe uputnicu. Ili ide ali MORA da plati ležanje.

“Zbog toga tražimo da se ukine taj dio gdje piše “ukoliko postoji medicinska indikacija” te da svako dijete ima pratnju. Dovoljna medicinska indikacija je, svakako, stres koji će dijete doživjeti ukoliko ostane samo u bolnici, pored traume zbog koje ostaje” navedeno je u saopštenju ovog Udruženja.

Povodom ove inicijative narodni poslanik Tanja Vukomanović uputila je Ministarstvu zdravlja i socijalne zaštite RS  pismo o tome da li je predmetna inicijativa razmatrana.

Iz odgovora koji potpisuje ministar Alen Šeranić navodi se je da novim Zakonom o obaveznom zdravstvenom osiguranju uvedeno novo pravo- pratnja drugog lica, koja podrazumijeva smještaj uz dijete za jednog od roditelja, usvojitelja ili staratelja za djecu mlađu od 15 godina, ukoliko postoje medicinske indikacije.

“Do tada je odnosno pravo bilo regulisano samo pravilnikom Fonda zdravstevnog osiguranja Republike Srpske, a starosna granica djeteta je bila 6 godina, dok je sada odnosno pravo regulisano Zakonom i starosna granica djeteta je povećana na 15 godina. Dakle, osiguranicima su ovim Zakonom data veća prava, na osnovu opsežnih analiza i konsultacija sa širom stručnom javnosti i udruženjima pacijenata u procesu pripreme i donošenja novog Zakona, a sve u interesu djece kao krajnjih korisnika predmetne usluge zdravstvene zaštite.Članom 35. stav 2. Zakona o obaveznom zdravstvenom osiguranju propisano je da bolnička zdravstvena zaštita obuhvata dijagnostiku, zdravstvenu i palijativnu njegu, ranu rehabilitaciju, boravak i ishranu bolesnika u zdravstvenoj ustanovi, sanitetski prevoz i pratnju drugog lica. Dalje, istim članom stav 3. tačka 3. gore pomenutog Zakona propisano je da pratnja drugog lica iz stava 2. ovog člana podrazumijeva smještaj uz dijete za jednog roditelja, usvojitelja ili staratelja djeteta mlađeg od 15 godina, ukoliko postoje medicinske indikacije.Takođe, istim članom u stavu 4. propisano je da pratnja drugog lica u skladu sa stavom 3. ovog člana obezbjeđuje se na prijedlog doktora medicine kod koga je dijete ili lice registrovano, odnosno doktora medicine specijaliste pedijatrije ili doktora medicine koji je zaposlen u zdravstvenoj ustanovi u kojoj se dijete ili lice liječi. “navodi se u odgovoru Ministarstva zdravlja.

Ministarstvo je dalje navelo kako se odnosnom inicijativom pojedinca “zanemaruje stav struke u vezi sa procesom liječenja samog djeteta, kao i mogući efekti na ostale pacijente i zdravstveni sistem u cjelini, što bi moglo inicirati samo slične zahtjeve drugih kategorija korisnika prava iz obaveznog zdravstvenog osiguranja i ugroziti kvalitet usluge zdravstvene zaštite u cjelini”

Vukomanović je reagovala upitavši kakav je to zakon koji ne dozvoljava majci da bude uz dijete kada je bolesno?

Ona kaže da je odgovor Ministarstva razočarenje.

“U ministarstvu smatraju da struka treba da određuje da li uz dijete dok leži u bolnici treba da bude roditelj, te se pitaju ako bi dozvolili svim roditeljima da budu pratnja djeci u bolnici kakav bi to efekat imalo na ostale pacijente i zdravstveni sistem uopšte. Pita li se struka kakve traume i stres može da ima dijete ukoliko ostane samo u bolnici i kakav bi to efekat imalo na njega? Prvi savjet svakog pedijatra jeste da ako je dijete uznemireno da ga majka uzme u naručje i da bude uz njega, samo kod nas to nije po zakonu. Dokazano je da roditeljsko prisustvo uz dijete tokom boravka u bolnici smanjuje trajanje hospitalizacije i skraćuje vrijeme oporavka, te da dijete uvijek kao najveću sigurnost uzima svoje roditelje” ističe Vukomanović

Svagdje u svijetu je normalno da otac ili majka budu u bolnici uz svoje dijete, samo kod nas se moramo boriti za to, a liječenje djece, osim što je samo po sebi i traumatično, kod nas treba da ostavlja još veće traume i po djecu i po roditelje.

Ona na kraju kaže da će Ministarstvo, po svemu sudeći, odbiti ovu inicijativu.

“Pozivam nadležne da još jednom razmisle, uključe pedijatre te sagledaju ovaj problem iz svih uglova. A mi, kao rodotelji, poslanici, građani imamo zadatak da nijedno dijete ne bude samo u bolnici, ni sat više” zaključuje Vukomanović.

KOMENTARI