instant fap
NaslovnicaUncategorized

Kako su se preprodavali zeleni recepti i drugi monopoli u zdravstvu USK

Kako su se preprodavali zeleni recepti i drugi monopoli u zdravstvu USK

Nakon prošlogodišnje pucanjave u centru Bihaća, kada je Selver Vojić teško ranio Agima Murtića, kikbox šampiona, pored klasičnog revolveraškog obračuna otvoren je jedan potpuno drugi kriminalni slučaj koji je potresao zdravstvo Unsko-sanskog kantona.

Teškoprvređeni Murtić, kojem je metak polomio butnu kost, liječio se kod doktora Ante Šantića iz Bihaća.

Doktor Šantić, kako se ispostavilo, u to vrijeme je već uveliko zlopotrebljavao liječničke recepte i to one koje se odnose na izdavanje ortopedskih pomagala. Od nabavljača pomagala iz Cazina uzimao je procenat za svaki recept, sve dok se doktor nije osjetio zakinutim.

Doktor je Murtiću ponudio procenat da izreketari njegovog dobavljača, ali je ovaj obavjestio FUP koji su postavili zamku i raskrinkali slučaj.

Vlasnik firme za prodaju ortopedskih pomagala je predao označene novčanice, nezvanično, oko 30 hiljada maraka, jer se cijena za pomagala kreću između 500 i 2 000 maraka po receptu.

Nakon ovog slučaja krenule su istrage u Zavodu za zdravstveno osiguranje USK te se ispostavilo da je Dr.Šantić bio samo jedan od mnogih, odnosno da je spomenuti slučaj samo ukazao na vrh ledenog brijega.

Naime, brojni su doktori radili sličnu stvar. I pojedine apoteke poslale su prijave policiji. Prema njima, doktori su uzimali između 500 i 1000 zelenih recepata i donosoli ih direktno u apoteke uzimajući za njih novac. Za apoteke to je postalo gotovo normalno, jer njima je dovoljno da na zelene recepte doktori stave svoj pečat i nisu se dublje zamarali sa korumpiranim doktorima. S obzirom da tu nije bilo dovoljno tala za njih, pojedine apoteke su svoj interes pronalazile u tome da na isti recept dopišu još lijekova, prepravljajući na njima iznose.

Međutim, ispostavilo se da doktori te recepte nisu ni zavodili u kartoteke. Krenule su kontrole i nastao je haos, dok građani slabijeg imovnog stanja i socijalni slučajevi općenito, više nisu imali gdje u USK dobiti lijek sa esencijalne liste.

Prema našem izvoru, od oko 14 hiljada recepata za lijekove sa esencijelne liste koje je dužio Dom zdravlja Bihać, ispostavilo se da nedostaje oko 5 hiljada.

Slična je situacija i u drugim gradovima Unsko-sanskog kantona i istraga je tek otvorena.
Međutim, koliko god strašno zvučale činjenice o korupciji doktora, beskurpuloznih apoteka, manipulaciji sa listom esencijalnih lijekova u Domovima zdravlja, sve to zapravo je posljedica neuređenog stanja u zdravstvu.

ZZO u USK, zajedno sa Unsko-sanskim šumama, spada u red onih državnih institucija koje se posebno stavljaju u koalicione Ugovore stranaka na Vlasti, koje zovu “Zlatne koke” za političke stranke. Nakon desetak hapšenja i istraga u Unsko-sanskim šumama bilo je logično očekivati da će Federalna policija svoju istragu usmjeriti i na druge “zlatne koke” među kojima je ZZO najveća i najprofitabilnija.

Klupko se počelo odmotavati u drugom mjesecu ove godine, kada je direktorica ZZO-a raspisala javni tender za nabavku lijekova koji je po prvi put poslije rata bio u Skladu sa Zakonima o javnim nabavkama. Do tada je postojao samo monopol gdje je, prema našem izvoru, ZZO direktno sklapao ugovore sa veledrogerijom Unafarmacija. Prema nekim procjenama, godišnje u USK se plati 13 miliona maraka za esencijalne liste, za četvorogodišnji period to je 52 miliona.

Inače, pravilo je da drogerije na ugovorenu količinu daju rabat apotekama, što je za četiri godine ukupno oko 5,2 miliona maraka koje u uslovima monopola se ne prikazuju, ne postoje, a zapravo to su ti crni fondovi kojima se ne može ući u trag.

Naš izvor smatra da je zbog toga bivša direktorica Aida Dervišević uklonjena, iako se smatra da je eliminacijom monopola ZZO-u uštedjela 1.3 miliona maraka jer su poslovi morali biti mnogo transparentniji.

Međutim, time je samo malo se zatresla korumpirana struktura u zdravstvu, a koja se trenutno lomi preko leđa doktora koji su smatrali da i oni nekažnjeno mogu manipulistati sa onim što je u njihovim rukama – sa receptima za esencijalnu listu lijekova.

Skupština Unsko-sanskog kantona, nakon toga, nije usvojila rebalans budžeta ZZO-a što bilo u skuprotnosti sa Zakonom za šta su iz opozicije upozoravali da neko mora odgovarati. Posebno se potenciralo na sredstvima za strane osiguranike koje je Republika Slovenija uplatila ZZO-u a radi se o preko 6 miliona maraka.

– U materijalima u Skupštini su nam navodili da su oko 2 miliona potrošili a 5 miliona stavili u rezervu. U februaru mjesecu donijeli su rebalans za 2014 godinu, što ne mogu retroaktivno raditi ako su sredstva potrošili. Znači ako su stavili u rezervu, onda negdje u rezervi treba biti navedeno tih 5 miliona, u finansiskom planu za ovu godinu, a toga nema. Pare su potrošene, a došlo je na Skupštinu retroaktivno umjesto da Skupština se pita ranije kod potrošnje. Ako su pare i potrošili na bazi određenih odluka ili čak u opravdane svrhe, neka navedu- govorio je tada poslanik Željko Mirković.

Kako smo saznali od novog direktora ZZO-a Dr.Almina Handanagić, ta dva miliona za koja je postavljeno pitanje, potrošena su upravo u zatvaranje minusa sa receptima sa esencijalne liste, dok su 4 miliona na kodovima za rezervu.

A što se tiče retroaktivnog donošenja rebalansa, to se izgleda i mnogo puta ranije dešavalo sa ZZO, Ured za reviziju FBiH je nailazio na slične situacije.

“Sistem internih kontrola nije adekvatno funkcionisao u pojedinim segmentima rada ZZO, što je imalo za posljedicu nedosljednu primjenu zakonskih propisa u načinu trošenja i evidentiranja, a Finansijski plan kantonalnog zavoda zdravstvenog osiguranja nije usvojen na Skupštini USK, što je u suprotnosti sa odredbama Zakona o budžetu – naveli su revizori u svom izvještaju još 2003 godine.

Dakle Vlast u USK situaciju sa ZZO prelama na neuobičajene načine. Poslovanje ZZO-a se odvijalo bez usvojenih finansijskih izvješata od osnivača – Skupštine USK, da bi nakon toga Upravno odbor ZZO to usvajao i upućivao na Vladu koja je davala saglasnost. Revizori su na to upozoravali duže od deset godina. A to se radi i dalje.

Kada je u pitanju monopol, veledrogerije smatraju da je on traje od poslije rata dok predstavnici Vlasti i uprava u zdravstvenim institucijama to negiraju.

– Kada je u pitanju pritužba konkurencijskog vijeća, oni jesu i dalje nezadovoljni i nešto se još uvijek radi po tom pitanju, to je i dalje na sudu- kazao nam je predsjedavajući Skupštine USK Nijaz Hušić.

Naime, veledrogerije koje su uslijed monopola izbačene iz tržišne utrke putem konkurencijskog vijeća su tužili i dobili ZZO, koji je nakon toga na Sudu BiH uložio tužbu na to rješenje i Sud ju je odbio.

Na internetu je dostupan dokument da je Sud BiH 2011 godine odbio žabu ZZO-a te Konkurencijsko vijeće BiH je u upravnoj stvari ocjene narušavanja tržišne konkurencije u pravu, uz obrazloženje da je Zakon o konkurenciji iznad iznad Zakona o zdravstvenoj zaštiti kantona na koju su se iz ZZO USK pozivali.

Zapravo dokinuto je stanje koje je jedino u ovom kantonu postojalo, monopol u zdravstvu, direktno formiranje cijena i sklapanje ugovora sa drogerijama i onemogućavanje svim apotekama da učestvuju na tenderima.

Sad u USK slijedi nova bitka za prevlast na tržištu lijekova, jer nova Vlada i ministar zdravstva Ibrahim Kajtezović pokušavaju da preregistruju 8 gradskih apoteka, koje su pred stečajem, da bi imali krovnu instituciju Kantonalnih apoteka putem kojih mogu distribuirati liste esencijalnih lijekova kako i Zakon nalaže. Privatni apotekari u tome vide pokušaj da se oni eliminišu iz poslova i da se na scenu vrati neki novi oblik monopola.
-Bit će ostvarene uštede od oko 200 hiljada maraka na mjesečnom nivou, uspostavljena centralizacija u upravljanju i vođenju apoteka, centralizacija javnih nabavki te uređivanje apoteka po principu funkcionalnosti- predstavljeno je na nedavnoj press konferenciji ministarstva zdravstva USK, obrazlažući da su u ovoj proces krenuli zbog konstantnih gubitaka koje ostvaruju apoteke čiji je osnivač Skupština USK.

Jedini problem je taj, što neko mora zatvoriti milionske dugove koje su gradske apoteke ostvarile. Skupština USK na jednoj od posljednjih sjednica oborila je sve finansijske izvještaje apoteka zbog minusa koje su ostvarile. Najveći minusi su u Gradskoj apoteci Bihać i Bužim gdje je direktor u Bužimu Fadil Tabaković, zapravo bivši direktor Gradske apoteke u Bihaću.

Tako na primjer nakon njegovog odlaska iz Bihaća, drogerija koja je potraživala oko 650 hiljada maraka od apoteke u Bihaću izlobirala je da na direktorsko mjesto dođe njihova uposlenica, jer su zbog dugovanja čak pokušali ostvariti privatizaciju gradske apoteke.
Zapravo gradske apoteke, a revizije i istrage će to i pokazati, ostvarile su veće minuse i ,vrlo moguće, obimnije kriminalne aktivnosti od privatnih apoteka, manipulacije sa lijekovima isteklih rokova, ne vođenje knjiga narkotika i još mnogo šta. A opet, Vlast u USK u njima vidi spas od krize i korupcije u Zdravstvu USK, samo što još nisu pronašli način kako da zatvore milionske dubioze koje su one stvorile nesavjesnim poslovanjem.

INTERVJU: Dr.Almin Handanagić, direktor ZZO USK

Šta se dešava sa receptima za esencijalne lijekove?

– Nakon mog dolaska, a imenovan sam 20 aprila na dužnost v.d. direktora ZZO USK, u sedmom mjesecu kada sam dobio šestomjesečni izvještaj uočio sam da je esencijalna lista lijekova probijena za 700 000 konvertibilnih maraka. Nakon toga sam formirao dvije vrste komisije koja je trebala da rješava tu problematiku. Napravili smo analizu u Domovima zdravlja gdje se taj problem najviše javlja i kroz tu analizu provjeravali smo i ljekare i broj recepata koji se nalaze. Uporedo su nam dolazile informacije od pacijenata da pacijenti nemaju dovoljno zelenih recepata u porodičnim ambulantama. Naša komisija je na terenu i uskoro će završiti kompletnu analizu stanja u Domu zdravlja Bihać gdje se i nalazi trenutno najveći broj malverzacija a nakon toga idemo u Domove zdravlja Velika Kladuša i Bosanska Krupa gdje također postoje određene malverzacije po raznim segmentima. Nećemo imenovati sad ljekare niti detaljno oko čega sve se radilo dok ne završimo kompletnu istragu i proceduru nakon čega ćemo to iznjeti u javnost.

O kojim razmjerama se radi, da li je tačan nezvanični podatak da od 14 hiljada recepata u Domu zdravlja Bihać nedostaje 5 hiljada?

– To je, da vam kažem, da smo mi analizirali sve kartone i završili sve ljekare u Domu zdravlja Bihać i analize su pokazale malverzacije po svim stupnjevima, a kompletan rezultat kontrole plasiraćemo medijski kada završimo i drugi niz kontrola, odnosno nakon rada druge komisije koja prati drugi dio kontrole, to jest, apoteke koje zaprimaju recepte esencijalne liste lijekova a dosrtavljaju nama fakture i recepte. Mi sada te recepte brojimo, ićemo na činjenično stanje za fakture, i nakon toga upoređujemo svaki izvještaj, odnosno ispravnost svakog recepta pojedinačno. To je malo dugotrajniji posao i ta komisija ima opsežnije zadatke. Krajem ideuće sedmice završićemo šesti mjesec kompletan i onda ćemo iznijeti rezultate, i kada su u pitanju apoteke i Dom zdravlja Bihać. Nakon toga idemo u Dom zdravlja u Veliku Kladušu gdje ćemo po obavljenom poslu iznijeti i rezultate iz Velike Kladuše.

Imamo informacije da ste, zbog te istrage, već četiri mjeseca obustavili isplate apotekama za esencijalne liste?

– Tako je. Voleo bih da tu stavku lijepo objasnim. Ja, mi, nismno sporno ni sa kim, samo želimo da vidimo transparentnost u radu svih tih ugovorenih lica. Mi imamo Ugovore s njima i po Ugovorima imamo pravo da izvršimo kontrolu.Jeste, mi smo već trebali platiti šesti mjesec, ali zbog obimnosti posla i obilja malverzacija nismo uspjeli do kraja to završiti pa će biti već od iduže sedmice puštena tranša onim apotekama gdje nisu rađene malverzacije. One apoteke u kojima su nađene bilo kakva mjenjanja fakture mi ćemo gledati šta ćemo sa njima uraditi.

Ali ste iz toga izostavili gradske apoteke, kao da u njima nije bilo malverzacija?

– Gradske apoteke smo izostavili (obustave plaćanja) iako ni one nisu izostavljene kontrole. Morali smo nešto ostaviti da građani ipak imaju dostupnu esencijalnu listu lijekova da ne dođe do kolapsa, razumjete. A ipak su to gradske apoteke koje su po meni načelno devalvirane velikim brojem privatnih apoteka. One neće biti izostavljene ovoga dijela istrage, ja sam nabavio i brojač za recepte i formirao određene timove i to ćemo rješiti.

Zar gradske apoteke u USK nisu u dubiozama?

– Nisu baš sve. Ne želim ja sad razgovarati o gradskim apotekama to je ipak problematika ministarstva. Ako spomenete gradske apoteke recite – gradske apoteke za sada rade ali i one će biti predmet kontrole.

Vaša prethodnica, u drugom mjesecu raspisala je javni tender na kojem su se po prvi put angažovalo više veledrogerija, vi ćete pripremati uskoro i novi tender, neće li biti tu monopola kao i prethodnih godina kada je samo Unafarmacija sklapala direktno ugovor sa vama?

– Nije bila samo Unafarmacija, bila je još jedna. Ali kave veze imaju sad… To je pitanje ministarstva i nije za mene, ja ne organiziram apoteke, ne formiram javne ustanove apoteke, ja sam vam rekao šta je. Ja sam došao i našao ugovore kakve sam našao i neću se vraćati na ono što je bilo prije. Ja ne bih pokretao istrage i kontrole da nisam našao malverzacije ovoga tipa. Moj dolazak u ZZO i ciljevi koje sam postavio su da poboljšamo uslugu građanima, spriječimo bilo kakav odlijev novca ZZO, a da zdravstvene ustanove i naročito kantonalna bolnica dobiju status kakav zaslužuju. Nikavih malverzacija ne želimo, nikoga ne preferiramo, samo želimo da bude po Zakonu, a nikoga ne želimo diskriminirati.

Hoće li konačni cilj biti i to da esencijalna lista, koja je u USK za 30% kraća od drugih kantona, bude upotpunjena?

– Jeste kraća, ali ja sam ljekar, naša esencijalna lista je stvarno trenutno kvalitetna. Pogledajte samo kardiološku paletu ljekova, imate sve i jedan anti supertenziv mogući, imamo najkvalitetnije lijekove i za pulmološke bolesti, neuropsihijatrijske palete, inzulini su najkvalitetniji na tržištu, slažem se, imaju neki ljekovi za rijetka oboljenja koji nisu na listi ali vjerujte da ćemo se potruditi i oko toga.

KOMENTARI