instant fap
NaslovnicaSport

Ko su bh. igrači koji su Hrvatskoj donijeli epitet svjetske velesile?

Ko su bh. igrači koji su Hrvatskoj donijeli epitet svjetske velesile?

Hrvatska rukometna reprezentacija se u posljednjih 20-ak godina isprofilisala u jednu rukometnu velesilu, a značajan dobrinos tome su dali i bh. rukometaši, koji uz igrače iz Metkovića, koji je jako blizu Bosni i Hercegovini, gotovo na svakom velikom takmičenju donesu veliku radost hrvatskom narodu.

Popularni Kauboji su osvojili 13 medalja sa velikih takmičenja (tri olimpijske, te po pet sa svjetskih i evropskih prvenstava) od čega su tri zlatne, pet srebrnih i isto toliko bronzanih.

Uspon rukometne reprezentacije Hrvatske je počeo devedesetih godina dvadesetog stoljeća, kada su osvojili bronzanu medalju na Evropskom prvenstvu 1994. godine uu Portugalu, a sljedeće godine su bili srebrni na Svjetskom prvenstvu na Islandu.

Sve su to krunisali osvajanjem zlatne olimpijske medalje u Atlanti, kada su u finalu pobijedili Švedsku, a među 16 igrača koji su donijeli veliko slavlje Hrvatskoj, našlo se sedam igrača iz Bosne i Hercegovine, te jedan iz Metkovića, koji je relativno blizu BiH, ali se nalazi u Hrvatskoj.

To su bili Slavko Goluža (Stolac), Vladimir Jelčić (Čapljina), Božidar Jović (Banja Luka), Venio Losert (Zavidovići), Zoran Mikulić (Travnik), Zlatko Saračević (Banja Luka), te Irfan Smajlagić (Banja Luka), dok je Patrik Ćavar rodom iz Metkovića.

Poslije 1996. godine uslijedila je ”suša” do 2003. godine kada su kao autsajderi, rukometaši Hrvatske, došli do prvog svjetskog zlata budući da su u finalu pobijedili Španiju sa 37:39 poslije dva produžetka. U toj reprezentaciji su bila četiri igrača iz BiH, a to su Mario Kelentrić (Gradačac), Vlado Šola (Tomislavgrad), Slavko Goluža (Stolac), te Božidar Jović (Banja Luka), uz Davora Dominikovića i Nikšu Kaleba iz Metkovića.

Poslije neuspjeha na Evropskom prvenstvu u Sloveniji gdje je Hrvatska osvojila četvrto mjesto, a gdje su u ekipi igrali ponovo Kelentrić, Šola, Kaleb, Dominiković i Goluža, ”žetva” medalja za popularne Kauboje se nastavila i na Olimpijskim igrama 2004. godine u Atini gdje su Hrvati pobijedili Njemačku sa 26:24 i osvojili drugo olimpijsko zlato.

Na tim igrama, u dresu Hrvatske nastupali su rođeni Bosanci i Hercegovci, Losert, Goluža i Šola, uz Dominikovića, koji je kao što smo već napisali iz Metkovića.

U Tunisu 2005. godine, Hrvati su bili srebrni, a uz starosjedioce, Loserta, Šolu, Golužu i Dominikovića, svoje mjesto je našao i Denis Buntić iz Ljubuškog. Godinu dana poslije ista ekipa je osvojila četvrto mjesto na Evropskom prvenstvu u Švicarskoj.

Godina 2007. je za Hrvatsku bila bez medalje na Svjetskom prvenstvu u Njemačkoj, a u ekipi su bili prisutni Dragan Jerković i Nikša Kaleb iz Metkovića, te Mirko Alilović iz Ljubuškog i Dalibor Anušić iz Banja Luke. Na Evropskom prvenstvu u Norveškoj 2008. godine boje Hrvatske je branio bh. golman Alilović, te dvojac iz Metkovića, Davor Dominiković i Ivan Ćupić. Iste godine na Olimpijskim igrama u Pekingu, Hrvati su bili četvrti, a golmanski dvojac Losert-Alilović je bio iz BiH uz pomenutog Dominikovića.

Na Svjetskom prvenstvu u Hrvatskoj 2009. godine, Hrvati su kao domaćini poraženi od Francuske u finalu, a u timu su bili ponovo Alilović-Losert, te Ćupić. Godinu dana poslije u Austriji su igrali Alilović, Buntić, te Željko Musa koji je iz Mostara, uz golmana Gorana Čarapinu koji je iz Metkovića.

U Švedskoj se 2011. godine igralo Svjetsko rukometno prvenstvo, a u Hrvatskoj su bili prisutni Alilović i Buntić da bi godinu dana poslije u Srbiji, Hrvati osvojili bronzanu medalju, a u ekipi su bila četiri naša igrača (Alilović, Losert, Buntić i Musa) uz Ćupića i Hrvoja Batinovića iz Metkovića. Iste godine na rasporedu su bile Olimpijske igre u Londonu, a među Kaubojima su ponovo bili Losert, Alilović i Buntić uz Ćupića.

Svjetsko prvenstvo u Španiji je održano 2013. godine, a uz Alilovića, Ćupića i Musu, bh. igrač među Kaubojima je bio i Marino Marić koji je iz Mostara. Već sljedeće godine održano je Evropsko prvenstvo u Danskoj gdje su Hrvati osvojili četvrto mjesto, a u ekipi su bili Losert, Alilović, Ćupić, Buntić i Musa. Svjetsko prvenstvo 2015. godine je bilo u Kataru, a u reprezentaciji HRvatske su igrali Alilović, Musa i Ćupić uz Igora Karačića iz Mostara da bi 2016. godine u Poljskoj na spisku bili Karačić, Alilović, Ćupić i Krešimir Kozina koji je iz Dervente.

Posljednje veliko takmičenje su bile Olimpijske igre 2016. godine gdje su Hrvate predstavljali Karačić i Kozina uz Ćupića da bi na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu gdje su Hrvati ostvarili plasman u četvrtfinale, BiH ”predstavljao” Željko Musa, koji je iz Zagreba.

NAPOMENA: Metković je grad u Hrvatskoj, ali smo rukometaše iz ovog grada, zbog blizine sa granicom Bosne i Hercegovine, smjestili zajedno sa igračima koji su rođeni u BiH.

KOMENTARI