Liga prvaka: Pobjede Bayera i Monaca

Nogometaši Monaca napravili su veliki korak ka plasmanu u četvrtfinale Lige europskih prvaka, savladavši u srijedu navačer Arsenal u Londonu sa 3:1.

Pobjedu ovog dana takmičenja zabilježio je i Bayer, koji je na svom terenu u Leverkusenu s minimalnih 1:0 pobijedio Atletico iz Madrida.

Iznenađujuću pobjedu u britanskoj prijestonici predstavniku Francuske donijeli su golovi Geoffreyja Kondogbie (38), Dmitra Berbatova (53) i Yannicka Carrasca (90+4), dok je poraz Arsenala smanjio Alec Oxlade-Chamberlain (90+1).

Arsenal je već u prvoj minuti imao sjajnu priliku, koju je upropastio Wellbeck udarcem iznad gola, a potom su “Topnici” imali još nekoliko polušansi.

No, uprkos inicijativi Engleza, poveo je Monaco u 38. minuti, i to poprilično sretno; veznjak Kondogbia šutirao je s 25 metara, a lopta je pogodila kapitena Arsenala Mertesckera i prevarila golmana Ospinu.

Berbatov pogodio za 2:0

Bio je to i jedini šut u okvir gola uopće u prvom poluvremenu.

Na početku drugog dijela nogometaši Monaca postigli su i drugi gol i šokirali navijače na  Emirates stadionu.

Bio je to klasični protivnapad, u kojem je Martial pronašao veterana Berbatova, koji je sa desetak metara lako postigao gol.

U 58. minuti Giroud je sam na pet metara, ali prebacuje hrvatskog čuvara mreže Monaca Danijela Subašića, pa je francuski napadač nakon ove akcije zamijenjen.

U 62. minuti Martial je mogao povećati vodstvo Monaca, no njegov udarac brani Ospina, a Subašić je u 65. minuti također odbranio pokušaj Wallcota, da bi potom Wellbeck u čistoj situaciji pogodio ležećeg Wallcota umjesto prazne mreže.

U prvoj minuti sudijske nadoknade Oxlade-Chamberlain je preciznim udarcem sa ruba kaznenog prostora savladao Subašića, no u posljednjim trenucima susreta Carasco je iz kontre opet svladao Ospinu za konačnih 3:1.

Pokušaji Spahića

Strijelac jedinog gola na BayAreni bio je Hakan Calhanoglu u 57. minuti.

Domaći igrači dominirali su terenom u prvom poluvremenu, a angažiraniji pristup donio im je i dvije lijepe prilike u prvih pola sata, a oba je puta prema gostujućem golu pucao bh. internacionalac Emir Spahić.

Prvi njegov pokušaj u 13. minuti nakon greške Atleticovog golmana Moye s gol-linije izbacio je hrvatski reprezentativac Mario Mandžukić, dok je u 26. minuti Spahić šutirao sa 25 metara i zatresao mjesto gdje se spajaju prečka i stativa.

Predstavnik Španije se tek u završnici prvog poluvremena oslobodio pritiska i dva puta opasno zaprijetio, no oba je puta odlično reagirao domaći golman Leno.

U 39. minuti Leno je u posljednji trenutak “skinuo” loptu sa glave Griezmannu, da bi u sudijskoj nadoknadi odbranio atraktivan pokušaj Tiaga sa desetak metara.

Nagrada za bolju igru Bayera stigla je u 57. minuti, kada je Calhanoglu snažnim i preciznim udarcem zatresao mrežu Atletica.

Karim Bellarabi je sjajnom varkom iz igre izbacio Godina, a zatim petom gurnuo loptu prema natrčalom Calhanogluu, koji je odlično reagirao.

Crveni karton za Tiaga

Nakon primljenog pogotka, trener gostiju Simeone u igru je uveo trećeg napadača, Mandžukiću i Griezmannu je pridodao Torresa, ali ta izmjena nije donijela željeni učinak.

Atletico nije bio ništa opasniji po domaći tim, a Bayer je opasno prijetio povećanjem vodstva iz kontranapada.

Švicarski reprezentativac Josip Drmić u 74. je minuti bio sebičan u izglednoj situaciji te je Moya lako ukrotio njegov udarac.

“Apotekarima” je posao u očuvanju prednosti dodatno olakšan u 77. minuti, kada je, zbog neopreznog starta, drugi žuti, odnosno crveni karton dobio Tiago.

Revanš susreti u Madridu i Monaku su na programu 17. marta.

Rezultati prvih susreta osmine finala nogometne Lige prvaka:

Večeras:

Bayer – Atletico 1:0 (Calhanoglu 57)

Arsenal – Monaco 1:3 (Oxlade-Chamberlain 90+1 / Kondogbia 38, Berbatov 53, Carrasco 90+4)