LUD je, ZLOČEST… al MAJSTOR je, zove se MARIO BALOTELLI

Tradicija se nastavlja. Njemačka će još uvijek čekati na pobjedu nad Italijom na velikim takmičenjima (zadnji put slavili prije 17 godina u prijateljskoj utakmici). Italija je drugi finalist EP u Poljskoj i Ukrajini, nakon što je večeras u Varšavi savladala i može se slobodno reći razbila Njemačku. Novi heroj Apenina je Mario Balotelli. Mora se reći Super Mario, jer je večeras pokazao zašto nosi taj nadimak. Zločesti dečko današnjeg nogometa je protiv velikog favorita pokazao o kakvom se igraču radi. Šokirao je hladnokrve Nijemce, koje su mnogi vidjeli u velikom finalu. Ipak, Italijani pokazali igru vrijednu finala. Nadigrali su velikog rivala u evropskom klasiku. Sa dva gola ih je srušio junak sa početka priče.

Nijemci su prvi zaprijetili u 11.minuti, Buffon je bio nesiguran, ali na sreću Italijana lopta ide u korner, a Khedira je bio prekratak. U sljedećem napau udarac je oprobao Kroos, ali Buffon ovaj put sjajno brani. Azzurri uzvraćaju u 17.minuti preko Montoliva, ali Neuer je na mjestu. Tri minute kasnije Italija vodi. Cassano je sjajno probio lijevu stranu, idealno centrirao, a na pravom mjestu je bio najkontraverzniji nogometaš današnjice, Mario Balotelli koji glavom matira Neuera za veliko slavlje Italijana. Deset minuta kasnije pokušava Özil, ali bez problema za golmana Italije. U 35.minuti Khedira šutira, ali Buffon ponovo sjajno brani. Minut kasnije nova eksplozija napadača Cityja. Izbjegao je ofsajd nakon jedne dubinske lopte i sjurio se ka golu Nijemce. Uputio je pravi projektil, Neuer je nemoćno gledao kako lopta ulazi u rašlje. Bilo je to 2:0, a Super Mario je pokazao svoj torzo.

U nastavku veliki pritisak Njemačke. Ipak, odbrana Italije je bila uglavnom na mjestu. U 49.minuti Lahm šutira, ali lopte ide preko gola. Sedam minuta kasnije Bonucci interveniše ispred Podolskog. U 60.minuti Balotelli pokušava iskosa, ali lopta ide preko gola. U 62.minuti sjajan slobodnjak Reusa, Buffon uz pomoć prečke brani, a lopta ide u korner. U 67.minuti velika šansa za Azzurre. Marchisio se našao u idealnoj situaciji, ali je šutirao pored gola. U 75.minuti Marchisio u novoj velikoj šansi, ali i ovaj put puca pored gola. Njemačka je relano do kraja trebala doživjeti i teži poraz. U 82.minuti u novoj velikoj šansi je bio Di Natale, ali je slabo šutirao. U 89.minuti prilika za Nijemce, ali Buffon je odbranio udarac Özila.U 92. minuti penal za Njemačku nakon što je Balzaretti igrao rukom. Siguran je bio Özil. Ipak, nije bilo više vremena za poravnanje i promjenu rezultat.

Veliko finale između Španije i Njemačke igra se u nedjelju u Kijevu.

Njemačka – Italija 1:2
Stadion u Varšavi. Sudija: Stéphane Lannoy (Francuska).  Strijelci: 0:1 Balotelli (20), 0:2 Balotelli (36), 1:2 Özil (90) . Žuti kartoni: Balotelli, Bonucci, De Rossi, Motta (Italija)
Njemačka: Neuer, Hummels, Badstuber, Lahm, Boateng (od 71. Muller), Khedira, Schweinsteiger, Özil, Kroos, Podolski (od 46. Reus), Gomez (od 46. Klose).

Italija: Buffon, Chiellini, Balzaretti, Barzagli, Bonucci, Marchisio, De Rossi, Montolivo (od 63. Motta), Pirlo, Balotelli (od 70. D Natale), Cassano (od 57. Diamanti).