instant fap
NaslovnicaVijestiBiH

Miroslav Turnšek, direktor tvornice keksa Mira a.d. Prijedor: Među radnicima želim i Srbe i Bošnjake i Hrvate

Miroslav Turnšek, direktor tvornice keksa Mira a.d. Prijedor: Među radnicima želim i Srbe i Bošnjake i Hrvate

Povratnici Bošnjaci, ali i Hrvati u općini Prijedor gotovo da na svakom ćošku nailaze na zatvorena vrata. Kažu da o zapošljavanju u javnim preduzećima i institucijama mogu samo sanjati. Sve je rezervisano za Srbe.

Slična situacija je i sa većinom privatnih preduzeća, koja, također, ne žele zaposliti povratnike. Kao razlog navode uvezanost uprava tih preduzeća sa gradonačelnikom Prijedora Markom Pavićem, koji, tvrde, diktira ko će se, a ko neće zaposliti u kojoj firmi ili instituciji.

Nacionalni kriterij

Srećom, postoje i drugačiji primjeri. Takav je tvornica keksa Mira a.d. Prijedor. Direktor Miroslav Turnšek sam je donio pravilo: zaposliti što više Srba, Bošnjaka, Hrvata, ali i Roma.

– Među svojim radnicima želim i Srbe i Bošnjake i Hrvate. Naravno, imamo one prve kriterije kada zapošljavamo. Želimo da vidimo volju i spremnost na marljiv rad, a potom gledamo ono drugo, ali ne i manje važno, a to je nacionalni kriterij. Želimo u svojim proizvodnim pogonima da vidimo miks, to bogatstvo. Među našim uposlenicima vladaju sloga, timski rad i predanost poslu. Nismo nikada osjetili nacionalnu netrpeljivost. Naprotiv, kazao je Turnšek za Oslobođenje.

Tvornica keksa Mira, ili popularno prozvana u Prijedoru slatka tvornica, bavi se proizvodnjom keksa, čajnih peciva, punjenih čajnih peciva i vafel-proizvoda. U sastavu je Kraša od 2006. godine. Svoje proizvode izvoze na ino-tržište (oko 78 posto od ukupne proizvodnje). Najveća su tržišta: Hrvatska, Slovenija, Srbija, Crna Gora, Makedonija, Švedska, te Australija, Kanada, SAD, Saudijska Arabija i Malta.

– U firmi je zaposleno trideset Bošnjaka. Ukupno, u ovom trenutku zaposleno je oko pedeset Bošnjaka i Hrvata zajedno, kazao je direktor tvornice, te dodao da će pogoni za proizvodnju ovih dana dobiti pojačanje sa trideset novih ljudi. Među njima će biti deset Bošnjaka.

U Miri su prije rata radili i Srbi i Bošnjaci i Hrvati, ali to pravilo se promijenilo 2006. godine, naveo je Turnšek.

– Kada je Kraš preuzeo Miru, ona je bila jednonacionalna. Ja sam odlučio tome reći ne! Želimo promjene, da se u našoj firmi upošljavaju i povratnici, naročito mladi ljudi. Ja ne želim da oni odlaze iz Prijedora i svoju budućnost grade negdje vani, po bijelom svijetu. Zašto da idu bilo gdje kada ih mi trebamo, naglasio je.

Zahvalnost i primjer

Što se tiče podrške Općine i ostalih javnih institucija u Prijedoru, ona jednostavno ne postoji.

– Samo znam da se u tim institucijama Bošnjaci i Hrvati ne mogu zaposliti, iako je sve jasno definisano zakonom. Ako se radi na procesu povratka ljudi u RS, onda nam trebaju nova radna mjesta, zapošljavanje, kazao je Turnšek.

Mira je uistinu respektabilna firma, podvukao je i Elvedin Hamzić, delegat u Vijeću naroda RS-a (SBiH). Pored izvanrednih rezultata na tržištu rada, uprava firme je svojevoljno odlučila podržati povratnike u RS.

– Bošnjaci i Hrvati iz Prijedora žive u nadi da će se na prostoru cijelog manjeg bh. entiteta slijediti primjer slatke tvornice. Kao delegat, zahvaljujem tvornici Mira na dosadašnjem i budućem prijemu Bošnjaka u radni odnos, istaknuo je Hamzić.

KOMENTARI