instant fap
NaslovnicaVijesti

Muslimani Britanije: Žrtve mržnje i osuda Vlade

Muslimani Britanije: Žrtve mržnje i osuda Vlade

Piše: Mohammed Amin

London – Studija povezuje porast zločina i rasističkih napada na muslimane u Velikoj Britaniji, visoku stopu mržnje s dešavanjima u Parizu, Sydneyu i Kopenhagenu te drugim događajima tokom 2014. godine uslijed poziva na zajedničku borbu protiv terorizma.

Novi izvještaj prikazao je sumornu sliku stanja u kome se nalaze muslimani u Velikoj Britaniji, opisujući ih kao najranjivije na napade iz mržnje, prema novoj studiji Univerziteta Teesside. Studija pojašnjava da su čak i djeca, čija starosna dob ne prelazi deset godina, umiješana u zločine iz mržnje prema muslimanima te da je većina počinitelja ovih zločina starija od 40 godina.

Izvještaj britanske organizacije Tell MAMA povezuje prošlogodišnje napade u Parizu, Sydneyu i Kopenhagenu s porastom napada na muslimane te ukazuje da se stopa zločina iz mržnje protiv muslimana povećala četiri puta više nakon napada u Parizu.

Khadija Ibrahim, muslimanka iz Velike Britanije, ispričala je za Al Jazeeru svoj slučaj. Dok se vozila gradskim autobusom, prišla su joj dvojica “rasista” i počeli je uznemiravati. Nakon što je izašla iz vozila, slijedili su je i pokušali joj svući maramu sa glave, a zatim su pobjegli.

Slika o muslimanima

Khadija kaže da je cijeli slučaj prijavila policiji te da su ga oni zaveli kao “rasistički napad” i pokrenuli istragu u cilju pronalaženja počinilaca. Na kraju je zaključila da je ovo izoliran incident te da veoma mali broj Britanaca prihvata ovakve ideje, prebacivši odgovornost na medije za iskrivljivanje slike o muslimanima. Prema brojevima s kojima raspolaže Ministarstvo unutrašnjih poslova Velike Britanije, od marta 2014. do februara 2015. godine zabilježeno je 548 zločina iz mržnje. Prema ovim podacima, najveći procenat napada zabilježen je nakon ubistva britanskog vojnika Leea Rigbya u maju 2015. godine.

Fiyaz Mughal, direktor organizacije Faith Matters i jedan od priređivača studije, rekao je za Al Jazeeru da je porast ili pad zločina iz mržnje prema muslimanima povezan s lokalnim i međunarodnim terorističkim incidentima. Nasilje iz mržnje povećalo se na lokalnom nivou nakon svirepog ubistva vojnika Ribbya i niza napada koje su izvršile radikalne grupe.

Mughal smatra da je medijsko skretanje pažnje na muslimane, poslije zločina koje su počinile radikalne grupe, izazvalo negativne posljedice po nedužne muslimane te je završio riječima: “Ukoliko se zajednica želi suprotstaviti mržnji i smanjiti ekstremizam, onda moramo zajednički djelovati.”

Rezultati ove studije dolaze u času šoka i nevjerice s kojim se suočavaju britanski muslimani nakon nedavne izjave premijera Davida Camerona na Globalnom sigurnosnom forumu GLOBSEC2015 u Slovačkoj, kada je rekao da pojedini muslimani u Velikoj Britaniji odobravaju ekstremističku ideologiju, zatraživši od muslimanskih porodica da ulože dodatne napore da se tome suprotstave.

Cameron, koji je pripremao zakon za borbu protiv terorizma i radikalizma na isteku svog prethodnog mandata, nedavno je izjavio da će se novi zakon primjenjivati pod nazivom “zakon o prevenciji”.

“Zakon o prevenciji” nalaže školama, bolnicama i organizacijama da prijave svaku osobu kod koje se pokaže sklonost ka ekstremizmu. Ministar unutrašnjih poslova također je izjavio da se na osnovu novog zakona daju ovlasti policiji za praćenje poziva i bilo kakvog elektronskog djelovanja osumnjičenih te kontrolu medija.

Odgovoran stav

Sa svoje strane, predsjednica Vijeća žena muslimanki u Bradfordu Bana Gora kritizirala je izjavu Camerona te je rekla za Al Jazeeru, komentirajući njegovu izjavu, kako riječi da Vlada nije odgovorna nisu istina.

Istakla je da Vlada, jednako kao i ostali, mora zauzeti odgovoran, iskren i jasan stav, pored odgovornosti koju nosi muslimanska zajednica. Dodala je da, od kako je Vlada preuzela funkciju 2010. godine, jasno uočavamo kako se sa dijaloga s muslimanskom zajednicom prelazi na diktiranje ovoj zajednici.

Također je ukazala na propust Vlade da se na ispravan način uključi u muslimansku zajednicu, što je rezultiralo atmosferom sumnje i nepovjerenja te dovelo do Vladinog neuspjeha da se bavi svojim glavnim ciljem, a to je suprotstavljanje terorizmu i ekstremizmu.

Vijeće žena muslimanki slaže se sa stavom Vlade kako svi, uključujući i muslimansku zajednicu, trebaju preuzeti na sebe više odgovornosti, međutim, to onda od Vlade zahtijeva da muslimane posmatra kao ravnopravne partnere i da zajedničkim snagama djeluju na pronalasku konstruktivnih rješenja.

Izvor: Al Jazeera

KOMENTARI