Nakon velikog povratka protiv Danske i boljeg izvođenja penala, Zmajevi u finalu Kirin Cupa

Nogometna reprezentacija BiH danas je na stadionu Toyota u Aichiju u Japanu odigrala polufinalnu utakmicu Kirin Cupa protiv selekcije Danske. Nakon 90 minuta je bilo 2:2, a boljim izvođenjem penala u finale se plasirala naša reprezentacija.

Selektor Mehmed Baždarević je odlučio da od prve minute utakmice s Dancima zaigraju Ibrahim Šehić, Ognjen Vranješ, Sead Kolašinac, Toni Šunjić, Edin Cocalić, Anel Hadžić, Srđan Grahovac, Haris Medunjanin, Haris Duljević, Izet Hajrović i Milan Đurić.

Danski selektor Age Hereide je izabrao tim koji su činili Kasper Schmeichel, Simon Kjaer, Henrik Dalsgaard, Jannik Vestergaard, Riza Durmisi, Andreas Christensen, Thomas Delaney, Christian Eriksen, Pierre-Emile Hojbjerg, Morten Rasmussen i Lasse Vibe.

Loše prvo poluvrijeme, dva naivno primljena gola

Već u prvoj minuti Danci prijete nakon ubačaja s desne strane, a naša odbrana sigurnom reakcijom otklanja opasnost. Rasmussen je u 3. minuti ispratio centaršut i pokušao glavom, a Šehić je dobro intervenisao. Minut kasnije Delaney šutira s distance, no, problema za našeg golmana nije bilo.

Igrala se 8. minuta kada je Hajrović napravio dobar prodor po desnoj strani, krenuo je ka golu Danaca, a onda je uputio neprecizno dodavanje prema Đuriću, pa je akcija propala.

Naš državni tim se polako oslobodio pritiska Danske i prvi put zaprijetio u 10. minuti preko Duljevića, koji ipak nije bio dovoljno precizan. Lopta je završila pored gola.

Hajrović je u 14. minuti dobro ubacio iz kornera, Đurić je bio najviši u skoku i uputio udarac, a golman Schmeichel uspio odbraniti. Novi korner je Hajrović izveo u 16. minuti, a onda su Danci krenuli u opasnu kontru, koju je na kraju zaustavila naša odbrana.

U 20. minuti je žuti karton dobio Vranješ.

Danska je povela u 22. minuti, nakon kornera su Danci kratko odigrali, Šehić je odbio prvi udarac, a odbijenu loptu je u našu mrežu pospremio Kjaer.

Igrala se 24. minuta kada je snažan Đurićev udarac s ruba šenaesterca odbranio golman Danske. U nastavku akcije je ponovo u centru pažnje bio naš napadač, no, ovog puta opasnosti po protivnički gol nije bilo.

Đurić je u 32. minuti dobio žuti karton zbog prekršaja, a minut kasnije je “požutio” i Hojbjerg zbog oštrog prekršaja na Duljeviću.

Danci su povisili vodstvo na 2:0 u 41. minuti utakmice, a strijelac je bio Fischer.

Mogao je Rasmussen do pogotka u 45. minuti, no, u tome ga je spriječila naša odbrana u posljednji trenutak. U narednom napadu prijete Zmajevi, Hajrović se odlučio na udarac, a Schmeichel ponovo sigurno odbranio.

Prvo poluvrijeme je završeno vodstvom Danske rezultatom 2:0 protiv BiH.

Veliki povratak u drugom poluvremenu, dva gola Đurića, crveni karton Vranješa i trijumf nakon penala

U drugom poluvremenu je umjesto Anela Hadžića i Srđana Grahovca za naš državni tim zaigrali Armin Hodžić i Mario Vrančić. U ekipi Danske Jensen je zamijenio Delaneyja.

Odmah na otvaranju drugog dijela utakmice Danci su imali veliku priliku za gol, ali je Šehić dobrom intervencijom uspio spasiti svoju mrežu u situaciji jedan na jedan.

Manjoj grupi bh. navijača na stadionu Toyota radost je donio Đurić golom u 52. minuti. Napadač Cesene je pogodio glavom nakon ubačaja Vranješa te je smanjio prednost Danske na 2:1.

U 58. minuti je Vrančić zbog nedozvoljenog starta dobio žuti karton.

Selektor Danske je dvostruku izmjenu napravio u 61. minuti, ušli su Schone i Kvist, a izašli Fischer i Hojbjerg.

Nova prilika za Zmajeve ukazala se u 63. minuti nakon kornera, pokušao je Kolašinac, ali je bio neprecizan. Samo dvije minute kasnije je Duljević dobro šutirao, no, lopta je završila pored gola Danske. U tim trenucima su Zmajevi igrali mnogo bolje u odnosu na drugo poluvrijeme.

Situaciju Zmajevima je znatno otežao Vranješ, koji je u 71. minuti dobio drugi žuti, odnosno crveni karton. Tri minute kasnije Baždarević u igru umjesto Izeta Hajrovića uvodi Matea Sušića.

Durmisi je u reprezentaciji Danske “požutio” u 75. minuti.

Hodžić je u 76. minuti šutirao iz slobodnog udarca, pogodio je živi zid, a onda je Medunjanin uputio loš udarac.

Duljevića je u 83. minuti zamijenio Stevanović.

Uprkos tome što su igrali bez isključenog Vranješa, Zmajevi su uspjeli izjednačiti rezultat na 2:2, a svoj drugi gol je postigao Đurić u 84. minuti. Asistenciju je upisao sjajni Kolašinac, koji je odlično ubacio loptu za našeg napadača.

Đurić je igru napustio u 89. minuti, a zamijenio ga je Rade Krunić.

Regularni dio utakmice završen je rezultatom 2:2, pa je pobjednik odlučen izvođenjem penala. Nakon “lutrije” su slavili Zmajevi i plasirali se u finale.

U drugom polufinalnom susretu sastaju se Bugarska i Japan, a njihov meč počinje u 12:00 sati po našem vremenu. Finalni mečevi i meč za treće mjesto na rasporedu su 7. juna.