Na rijeci Sani, odnedavno se mogu vidjeti neobične i živopisne patke na koje su nam pažnju skrenuli naši sugrađani.
Po izgledu se mnogo razlikuju od autohtonih divljih pataka, a saznajemo kako se radi o tzv. mandarinskim patkama. Tek nekolio primjeraka dospjelo je u naš grad, a na koji način ostaće tajna. Mandarinska patka se smatra najšarenijom patkom na svijetu.
Srednje je veličine i pripada grupi istočnoazijskih pataka, blisko je povezana sa sjevernoameričkom patkom. Najpoznatija osobina ove patke je veoma sjajna boja.
Ova vrsta je nekada bila veom rasprostranjena u istočnoj Aziji, ali veliki izvoz i uništavanje njenog šumskog staništa su smanjili populaciju u istočnoj Rusiji i Kini na ispod 1.000 parova u svakoj zemlji. U Japanu se smatra da još uvijek ima oko 5.000 parova.
U tradicionalnoj kineskoj kulturi, mandarinska patka predstavlja zajednički život jednog para, za razliku od mnogih drugih pataka. Otuda se često pojavljuje u kineskoj umetnosti i smatra se simbolom bračne ljubavi i vjernosti.
U Drevnoj Kini, smatralo se prestižnim da zadrže ove ptice u jezercu, a to zadovoljstvo nije bilo jeftino, dostupno samo aristokratima. Mandarini su predstavnici kineskog plemstva, obučeni u elegantnu i raznobojnu odjećiu U njihovu čast, mandarinska ptica je dobila svoje ime. Takođe se zove “kineska patka”.
Mandarinska patka živi blizu rijeke, živi u malim jatima, kada je sezona gnijezda završena, može se pridružiti jatima drugih pataka s kojima živi u slozi i harmoniji.
foto Evelin R.
KOMENTARI