Pobjeda rukometnih Zmajeva u Kataru: Epski preokret za historijsku pobjedu

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine savladala je u prvom kolu Svjetskog prvenstva u Kataru odgovarajuću selekciju Irana. Konačan rezultat bio je 30:25 (12:16) . Bila je to prva, historijska pobjeda našeg rukometnog tima na velikim takmičenjima.

150116088.21_xl

Nisu loše naši najbolji rukometaši otvorili svoj prvi meč na svjetskim prvenstvima ikada. Iranci su igrali dobro, ali naši su držali rezultatski priključak, sve do sredine uvodnoga dijela igre. Tada je azijski predstavnik na Svjetskom prvenstvu preuzeo vodstvo i ljubomorno ga čuvao do kraja.

Poluvrijeme za zaborav

Na odmor su otišli uz lijepu prednost od četiri gola. Bili smo spori u napadu, nemoćni u odbrani. Ništa nije slutilo na dobro, a dobrog je u nastavku bilo mnogo.

Briljantno otvaranje drugog dijela Zmajevima je već nakon tri minute donijelo izjednačenje nakon dugo vremena, a kada je plavo-žuta mašina uhvatila zalet, bilo je teško očekivati bilo što osim pobjede izabranika Dragana Markovića.

Kakva je to partija bila! Ništa Iranci nisu mogli, baš ništa. Nervozni u odbrani, zbunjeni u napadu, veći dio drugog dijela igrali su bez isključenih igrača. Ništa im nije polazilo za rukom, a kada su naši prešli u vodstvo, nisu ga ispustili do kraja meča.

Serijom od 7:0, poveli smo s 19:16, bilo je jasno da nam se smiješi pobjeda, velika i najdraža. No, predali se nisu ni protivnici. Premda smo u napadu imali veliki broj raspoloženih igrača, odbrana nije bila na svom nivou, pa su Iranci držali rezultatski priključak nakon velike serije našeg tima.

Velika pobjeda

No, nije to dugo trajalo. Nakon druge, naši su zaigrali i trećom brzinom, ništa protivnik nije mogao. Marković je očito ”dobro isprepadao” naše momke u svlačionici, bio je to tim potpuno drukčiji od onog koji nas je u prvom dijelu odveo u ozbiljan rezultatski zaostatak.

Rutinsko privođenje meča kraju za veliku, sjajnu pobjedu i pregršt optimizma pred nastavak turnira. Drugog poluvremena vjerovatno ćemo se sjećati još dugo dugo, ali prvi dio igre definitivno ne smijemo ponoviti ukoliko želimo, a želimo, u drugi dio takmičenja.  Konačan rezultat, dakle, bio je 30:25 (12:16).

Za najboljeg igrača meča proglašen je Duško Čelica. On je bio najefikasniji u našim redovima sa šest golova, dok je Ivan Karačićdodao četiri gola. Kod pritivnika, Esteki je zabio sedam golova.